Чому м’ясо для військових піниться і смердить? Тетяна Чорновол нарікає, Тетяна Ніколаєнко відповідає

Тетяна Чорновол
військовослужбовиця ЗСУ, колишня народна депутатка України, журналістка

(FB)

Є три гидотні запахи на фронті: мертвечини, мишей і армійського м’яса.

Це просто треш, чим далі, тим гірше.

У 2022 році і в перші місяці 2023-го м’ясо, яке ми отримували, було основою нашого раціону. Ми харчувалися чудово: якісною свининою з гарніром з якісного філе. М’яса було багато, навіть дуже, тому ми вмовляли волонтерів не привозити нам нічого. А потім покотилося.

Спочатку почали видавати надуті водою стегна й окорочка. Причому в цю воду підмішують якусь гидоту, м’ясо піниться і смердить, так що блювати хочеться.

Потім накачана водою почала постачатися і свинина, і куряче філе. Причому з кожним місяцем кількість блювотної води в м’ясі збільшується. Без води не надходить ні шматочка. Все стало неїстівним.

Щоб його приготувати, ми розморожуємо, промиваємо, потім відварюємо, знову промиваємо і вже готуємо.

У 2024-му ми знову почали просити волонтерів передавати нам харчі…

У мене терпець урвався. Після останнього гидотного фаршу з цього м’яса я вирішила не брати армійські продукти, а їздити на закупи. Бо за армійськими продуктами навіть далі…

Взагалі-то, хто мені пояснить, чому чим більше антикорупціонерів приходить працювати в Міноборони, тим гіршим стає м’ясо?

Ви, а-ля шабуніни, антикорупціонери-ухилянти, хоч щось корисне, хоч трошечки для армії зробити можете? Чи тільки бла-бла-бла?

Р. S. Від забезпечення Міноборони, на яке йдуть скажені гроші, моєму підрозділу не потрібно нічого, крім б/к і м’яса. Все інше в нас за свій кошт. Бензин і дизель останній раз отримували у 2022 році. Нам не важко скидатися і купувати. Форму, взуття та прибамбаси всі купую сама. Мені нафіг не треба армійське, за бойові можу купити сама кращої якості. А ось отримувати м’ясо на два десятки ротів особового складу було зручно, і значна економія коштів. Проте зараз через якість ми лишилися і без м’яса. Навіщо, питаю, тоді все це забезпечення і мільярди доларів, які на це витрачаються [з держбюджету] щорічно?

Відповідь колишнього члена Громадської антикорупційної ради при Міноборони,
журналістки Тетяни Ніколаєнко:

Тут Тетяна Чорновол написала, що якість м’яса для військових стала жахливою. На жаль, це так. І її скарга не перша. Ми періодично про це чуємо від різних військових. І доносимо до МО і ДОТ (Державного оператора тилу), як можемо.

Але я не дуже розумію претензію, коли антикорупціонери приходять до влади, то все погіршується. А який такий антикорупціонер прийшов у Міноборони до влади? Якщо ми говоримо про Громадську антикорупційну раду МО, то наші повноваження закінчились у квітні. Частина з нас займається цією роботою суто з волонтерки. Переобирати склад ніхто не поспішає. Єдиний представник ГАР МО, залучений Міноборони, завжди в обхід антикорради, – це Дана Ярова (вона радниця заступника міністра). Все! Решта, ми ніяк не впливаємо на процеси.

А ну, ні, як же. Я впливаю. Це через те, що я оприлюднила лист “Атомсервісу”, де він фактично шантажував МО, армія лишилась без харчів на три тижні, бо вся камарилья образилася і зняла свої пропозиції з торгів.

Це я з завидною періодичністю ображаю прекрасну бабушку Глиняну, якої ніде нема, крім Хорватії, але багажники з євро чогось тут.

Ми написали два звіти на МО, де просили закупати харчі у виробників. Пів року тому я слухала, що треба якась постанова Кабміну, щоб це закупати окремо.

Потім на торги зайшов рітейл, і так само швидко вийшов. Потім виробники об’єдналися в консорціум і не вивезли. Їм не вистачає прогностичності даних для закупки. Ми пропонували запровадити сезонні меню замість 360 позицій каталогу. Десь у вічність. Правда, це вже з нашої вини, бо звіт писали кілька людей, а проголосувати його в чаті не можуть вже місяць.

Але і без нас ця ідея була в ДОТ, от тільки далі по Міністерству і Командуванню Сил логістики починають іти сухі обмороки – знову ви зі своїми реформами.

Бо маржу дуже зручно брати з каталогу. З каталогу можна тримати на плаву всю харчову мафію. Це їхня головна балансуюча одиниця. Бо все, що не пройшло цю збірну солянку, балансується м’ясом.

Ціна свинячого стегна за кілограм – 150 грн. Це на 20-30 грн нижче, ніж на сільського ринку чи на ринку на Лісовій (тобто я беру дешеві локації). Корейка іде по 170, ошийок по 190 – тут взагалі не сильно є різниця.

Але все інше береться в такій ціновій категорії, коли купиться не дуже якісний продукт. Наприклад, сардельки в одному з каталогів розцінені по 120 грн за кг. Я за стільки купую пів кіло.

Щоб зберегти маржу, є тільки “хороший” спосіб – накачати м’ясо водою. І постачальники це роблять.

Є ще другий коридор неякісного товару – це затверджені на них вимоги. Це просто переписані перші сторінки ГОСТ. Все, а далі тюхайте, що хочете. замість консерви по 60 можете привезти консерв по 30. Вона пройде.

Крім ДОТ, який закупає, є ще управління якості. Воно їздить з перевірками. Щось вилучає. Було що “Трейд граніт” виперли з постачання, потім повернули назад. Частини сказали, що в них все норм. Керівники частин, звісно.

А ще недавно я читала ухвали по компаніях Глиняної, і знаєте, що я там знайшла? Купу вилучених штампів а ля Держветнагляд.

І от що ми з Геннадієм Кривошеєю виявили ще минулого року на прикладі однієї банки тушонки, на яку поскаржились військові, бо там одні хрящі. На перевірку здали частину партії, вона була ок – з м’яса. А далі все робили не ок. Зараз Геннадій виявив, що при заявленій кількості партії частини отримують з такими номерами значно більшу кількість. Здається, завдяки цій ухвалі суду я розумію, як це відбувається. Поставив потрібний штампик, і все ок.

Я тільки не розумію, до чого тут антикорупціонери?

Чи, може, треба визнати, що не можна військового тричі на добу нагодувати за 110 грн?

Читайте також:
ДОТ законтрактував постачальників харчування для ЗСУ на друге півріччя: список

 


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна