Відносна більшість українців (44%) вважає, що час для початку офіційних мирних переговорів України і Росії настав. Не погоджуються з цим 35%, не визначились 21% опитаних.
Про це йдеться в матеріалі видання «Дзеркало тижня» на основі соціологічного дослідження, яке на замовлення редакції провів Центр Разумкова, щодо бачення українцями потенційних переговорів з Росією, ймовірних поступок агресору та можливості військової перемоги над ворогом.
Опитування провели з 20 до 28 червня 2024 року. Редакція відзначає, що соціологи опитували людей, які репрезентують тилову частину України.
«Основна частина пасіонаріїв-добровольців або тих, хто вимушено до них приєднався, — на фронті. Вивчити думку армії, яка несе на собі весь тягар війни й має право якщо не вирішального, то найбільш значущого голосу щодо переговорів із Росією, нині неможливо. Тому вважати результати дослідження думкою всієї країни не можна. Це думка тилу», — пише видання.
За результатами дослідження, відносна більшість українців (44%) вважає, що час для початку офіційних мирних переговорів України і Росії настав. Не погоджуються з цим 35%, не визначились 21% опитаних.
Найнижчий показник серед тих, хто готовий до переговорів, на заході України (35%) і на сході (33%). Найбільший — на півдні (60%), що на 16% перевищує середній показник по Україні.
Соціологи також запитали респондентів, «чи варто Україні погоджуватися на виконання умов, висунутих Путіним, заради припинення Росією війни?».
83% опитаних не погодяться на виведення українських військ зі всієї території Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. 84% не погодяться офіційно віддати ці області агресорові. 77% не погоджуються зі скасуванням всіх західних санкцій проти Росії.
Натомість щодо фіксації нейтрального позаблокового без’ядерного статусу України в конституції думки розійшлися: 58% проти, 22% за. При цьому допускають цю поступку лише 9% жителів західної України, 25% у центрі, 23% на сході і аж 39% на півдні.
37% українців вважають, що указ президента про неможливість проведення переговорів безпосередньо з Путіним не потрібно скасовувати, водночас 32% вважають, що потрібно. При цьому підтримка скасування указу на півдні (41%) майже на 10% перевищує середню.
Соціологи також спитали, «яку з умов ви вважаєте мінімально необхідною для укладання мирної угоди з Росією?».
Половина опитаних (51%) наполягає на звільненні України від російських військ у кордонах 1991 року. 26% можуть погодитися на зупинку війни по лінії розмежування на початку 2022-го, й лише 9% готові визнати кордон по лінії фронту на момент укладання угоди.
Найбільше на кордонах 1991 року наполягає захід — 59%, найменше схід і південь — 39 і 40% відповідно. При цьому схід (13%) і південь (10%) лояльніші, ніж інші регіони, до фіксації кордону по лінії фронту. «Але мотивація тут навряд чи може бути однаковою. Схід просто втомився від десятилітньої війни, а південь досі плекає ілюзії, що з Путіним можна домовитися, якщо піти на певні поступки», — пише видання.
Більшість опитаних українців (61,1%) не готові під час переговорів із Росією поступитися нічим із наведеного соціологами.
«Й тут одразу зафіксуємо перший парадокс: українці готові до переговорів (44%), але не готові нічим поступатися», — пишуть соціологи.
Лише 14% опитаних можуть погодитися на відмову від прозахідного вектора України й тільки 8% готові поступитися територіями. Радше готові відмовитися від територій мешканці заходу (11%), важче — сходу (4%) та півдня (7%).
При цьому мешканці півдня значно більше, ніж жителі сходу готові відмовитися від прозахідного вектора розвитку — 12 і 24% відповідно. «Південь найбільше готовий до переговорів і відмови від прозахідного вектора», — відзначає редакція.
49% опитаних прогнозує громадянський опір всередині України у разі, якщо влада буде змушена відмовитись від окупованих територій. 25% не очікують радикального супротиву.
Переважна більшість опитаних (76%) впевнена, що Путін допускає мир лише на власних умовах. Тільки на півдні 38% не згодні з тим (14% по усій країні).
Серед чинників, які можуть підштовхнути Путіна до переговорів і поступок, опитані найбільше відзначили щораз більшу залежність Росії від Китаю (65%). Бажання оточення Путіна повернутися на ринки Заходу, страх Путіна потрапити до Гааги чи високу ціну для російської економіки як чинники, що підштовхнуть Кремль до переговорів, респонденти оцінили набагато нижче.
66% опитаних вірять у те, що Росію можна перемогти на полі бою, 16% такої віри вже не мають, 18% — коливаються. Найбільше у військову перемогу вірить захід (69%), найбільше сумнівається південь (25%).
Серед факторів, які допоможуть Україні виграти війну, 82% опитаних називають те, якщо західні партнери нададуть достатньо зброї; 76% — якщо Україна побудує власний потужний оборонний комплекс і наведе лад із мобілізацією; 69% — лише якщо Захід допоможе нам людським ресурсом.
46% українців уважають, що бути ухилянтом під час війни не соромно. І лише 29% дотримуються протилежної думки. Лідером у «розумінні» ухилянтів є південь (60%), а друге місце зайняв захід — 48%.
«Жителі саме західної частини України демонструють виразну двоїстість, з одного боку, високих очікувань від результатів закінчення війни, а з іншого — своєї ролі в тому, щоб ці очікування зробити реальністю», — пише авторка тексту Інна Ведернікова.
При цьому люди віком 60+ значно частіше «засуджують» ухилянтів, ніж молодше чи середнє покоління, відзначають соціологи.
Опитування провела соціологічна служба Центру Разумкова на замовлення Zn.Ua. з 20 по 28 червня 2024 року. Опитано 2027 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2.7%.
Читайте також:
69% українців вважають, що Зеленський має залишатися президентом до завершення воєнного стану, – соціологія
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!