У віці 92 років помер Тарас Гунчак – відомий український історик та діяч в діаспорі

1 липня у віці 92 років помер Тарас Гунчак – відомий український та американський історик, політолог, багатолітній редактор журналу “Сучасність” (1984–1996) та квартальника “The Ukrainian Quarterly” (з 2004), член Наукового товариства імені Т. Шевченка та Української вільної академії наук.

Про це 3 липня повідомив Музей української діаспори.

Тарас Гунчак передусім відомий українським читачам за невеликою книжкою під назвою “Україна: перша половина XX століття: Нариси політичної історії”, що вийшла у 1993 році.

“Ця книжка і зараз залишається одним із найбільш проникливих, написаних блискучою мовою, та вже класичним оглядом української політичної історії першої половини ХХ століття. На початку 1990-х ця книжка була чи не найкращим джерелом, з якого українці могли дізнатися про визвольні змагання, голодомори та репресії”, – зазначили в Музеї української діаспори.

Тарас Гунчак народився 13 березня 1932 року в передмісті Підгайців, нині Тернопільської області. Родина Гунчаків пройшла табори Ді-Пі, а у 1949 році емігрувала до США. Ступінь бакалавра та магістра майбутній дослідник здобув у Фордгам університеті, що в Нью-Йорку. Докторант з історії Східної Європи захистив у 1960-му році у Віденському університеті.

Від 1960 і до 2004 року викладав у Ратґерському університеті (професор історії й політичних наук). Був редактором дослідження «Російський імперіалізм в історичній перспективі» (1973), співпрацював з «Єврейським журналом соціальних досліджень», «Східно-Європейським журналом», «Українським істориком».

У 1991 році Тарас Гунчак став почесним професором Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а ц 2013 році — почесним доктором Національного університету «Києво-Могилянська академія». У 2008 році був нагороджений Орденом «За заслуги» III ступеня.

Також Гунчак – дядько Марка Паславського – українського героя, який народився в США, прийняв українське громадянство та став на захист України від російської збройної агресії. Маркіян Паславський загинув під Іловайськом у 2014 році.

Тарас Гунчак є автором праць з історії української революції 1917—1921 років, українсько-польських взаємин 1918-1921 років, української суспільно-політичної думки XX ст., Української повстанської армії тощо. Ініціатор та реалізатор багатьох видавничих та наукових проєктів в Україні (зокрема, 9-томного видання “Тисяча років української суспільно-політичної думки” (2001).

Редактор та співредактор багатьох наукових студій та збірок документів і матеріалів, серед іншого:

  • “Russian Imperialism from Ivan the Great to Revolution”;
  • “УПА в світлі німецьких документів” у “Літописі УПА”;
  • “Українська революція: Документи 1919—1921”;
  • разом із Романом Сольчаником був упорядником збірки документів і матеріалів “Українська суспільно-політична думка у ХХ столітті” .

Тарас Гунчак заснував у США фонди сприяння демократизації в Україні та допомоги дітям Чорнобиля. Був невтомним активістом наукового та громадського життя української діаспори у США, 8–10 вересня 1989 року брав участь в установчому з’їзді Народного руху України.

Читайте також:
“Історія про вибір”: п’яті роковини загибелі на Донбасі рейнджера США і добровольця України Марка Паславського

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна