Будапешт вимагає від України визнати, що вся територія Закарпаття, навіть там, де етнічні угорці ніколи не проживали, є “традиційно угорською” територією.
Відповідна вимога міститься серед 11 пунктів, які Україна отримала у січні 2024 року від глави угорського МЗС Петера Сійярто, але які не були до цього часу оприлюднені.
Про це йдеться у статті “11 вимог Орбана. Як Угорщина знову перетнула червоні лінії у шантажі України на шляху до ЄС” “Європейської правди”.
Як зазначається в матеріалі, серед 11 вимог Угорщини стосовно захисту прав нацменшин ключовим каменем спотикання є визначення в Україні місць з особливим рівнем гарантії прав угорців. Зокрема, йдеться про Закарпатську область, де за переписом 2001 року та у попередні роки частка угорців складала понад 10%.
Ця норма є й у чинному законодавстві України: йдеться про міста і села “зі значною кількістю” представників меншини (від 15%) та з “традиційним” проживанням меншини (від 10% протягом останніх 100 років). Однак Будапешт почав також вимагати автоматично визнати “традиційно угорськими” усі населені пункти Закарпаття, навіть ті, в яких угорці історично ніколи не жили.
В Угорщині посилаються на те, що загалом у Закарпатській області за переписом 2001 року та попередніх років частка угорців складала понад 10%. В уряді Орбана вимагають скасування норми про 10% у принципі: тобто якщо хоч скількись жило традиційно – то це “угорська” територія.
Також Угорщина вимагає від України відмовитися від рішення місцевих рад у цьому процесі й зробити присвоєння статусу автоматичним.
Крім того, офіційний Будапешт категорично наполягає на тому, щоб Україна використовувала виключно перепис 2001 року, хоча з того часу кількість угорців, які живуть на Закарпатті, скоротилася майже удвічі.
Журналісти “Європейської правди” пояснили, що причиною цього є те, що в Орбана бачать, що частка угорського населення на Закарпатті впала нижче 10%.
“Європейська правда” також оприлюднила перелік з 11 вимог щодо нацменшин, які угорський прем’єр Віктор Орбан висунув в обмін на згоду підтримати початок переговорів про вступ України в ЄС.
“Є компромісні формулювання, на які погодилася Угорщина: для розширення кількості предметів для вивчення українською потрібна згода/ініціатива батьків двох третин учнів”, – зазначають журналісти.
За перебігом переговорів, компроміс видається реальним. Правки, які дискутуються тут і далі, дають додаткові права в освіті лише для офіційних мов ЄС, тобто на російськомовну освіту це не поширюватиметься, пише “ЄП”.
“Один з проблемних пунктів, але для Угорщини – один з ключових. Україна готова обговорювати запровадження статусу “заклад загальної середньої освіти національної спільноти” (можливо, також із поширенням на дошкільну освіту), але пропонує надавати його лише школам, де угорськомовне викладання є у 75% або більше класів. Будапешт вимагає цей статус, якщо в школі є хоча б один угорськомовний клас, з усіма наслідками для таких шкіл”, – ідеться у статті.
Компроміс видається можливим, але залежить від п.3.
Сторони домовилися про компроміс.
Сторони домовилися про компроміс.
Проблемне питання з дуже розбіжними позиціями. Угорщина, по суті, вимагає визнати всю Закарпатську область територією традиційного проживання угорців, із відповідними змінами, починаючи з двомовних вивісок навіть у тих пунктах, де угорці масово ніколи не проживали, або проживали колись, а зараз їх майже не лишилося. Також серйозною проблемою є фіксація 2001 року – відтоді багато етнічних угорців поїхали з України; це пропонується ігнорувати, зазначає “ЄП”.
“Дуже проблемний пункт у частині щодо скасування вимоги про 10%. Про наслідки – див п.7”,- пише видання.
Компроміс видається можливим.
“Угорщина відмовилася від вимоги про автономію, тепер компроміс видається реальнішим, але є серйозний камінь спотикання щодо вільного використання угорської державної символіки у роботі органів місцевої влади”, – пише “ЄП”.
“Один з ключових проблемних пунктів. Угорщина тут вийшла за межі навіть своєї концепції про те, що вона вимагає лише скасування змін, запроваджених після 2014 року. По суті, йдеться про реформу виборчої системи, щоб забезпечити представництво угорської меншини у Верховній Раді. Утім, через граничну абсурдність ідеї Будапешт вже почав давати сигнали про готовність від неї відмовитися (хоч і не зняв вимогу повністю).
Однак у цьому пункті є низка інших конфліктних складових – зокрема, про скасування вимоги про знання української мови для всіх обраних посадовців; дозвіл на виступ угорською на засіданнях рад тощо. Компроміс наразі не знайдений”, – ідеться у статті “Європейської правди”.
Як відомо, наприкінці січня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто під час візиту до Ужгорода передав українській стороні список із 11 вимог, які мають гарантувати права угорської нацменшини в Україні.
25 червня віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, яка очолює українську делегацію на переговорах про вступ із ЄС, підтвердила готовність України виконати 11 вимог Угорщини щодо захисту прав нацменшин.
Читайте також:
Угорщина підтримала антиукраїнський “консенсус для миру”, який просувають Китай і Бразилія
Євросоюз офіційно почав переговори з Україною та Молдовою про вступ
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!