У пріоритеті – енергоефективність: як Конотопський водоканал працює і змінюється в умовах війни ℗

Сумська область – один із найбільш постраждалих від російської агресії регіонів України. За два роки війни практично не було жодної доби, щоб на його територію не падали ворожі боєприпаси. Останніми тижнями російські загарбники стали ще жорстокіші: прикордонні громади регулярно закидають керованими авіабомбами, що кожного разу призводить до загибелі цивільних…

Згідно з Переліком, затвердженим Наказом Мінреінтеграції, 22 громади Сумської області вважаються такими, де ведуться активні бойові дії. З-поміж них – 6 громад Конотопського району. Сам районний центр від кордону відділяє 65 км. Про те, що війна поруч, окупанти нагадали під час масованої атаки на Україну 29 грудня торік, коли обстріляли Конотоп крилатими ракетами. Було пошкоджено близько десяти багатоповерхівок, поранено чотирьох цивільних. Були і перебої у водопостачанні міста, проте їх оперативно усунули.

Загалом під час повномасштабної війни робота комунальників, як і, зокрема, енергетиків, набула додаткового сенсу. Адже створення нестерпних умов життя для цивільного населення – це одна зі стратегій ворога, спрямована на примус українців до капітуляції.

Як справляються з цими викликами у майже прифронтовому Конотопі? Про це ми поспілкувалися з директором Конотопського водоканалу (комунального підприємства виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства – КП “ВУВКГ”) Сергієм Єфімовим.

– Які можна підвести підсумки роботи комунального підприємства “ВУВКГ” за останні роки? 

– 3 початком повномасштабної війни в Україні наше підприємство працює в посиленому режимі: утримує системи життєзабезпечення підприємств критичної інфраструктури в робочому стані, організовує людей та виробничу діяльність, зокрема, як це було і під час тимчасової окупації міста ворогом, забезпечує наявність в громаді стабільного централізованого водопостачання та водовідведення.

– Розкажіть, будь ласка, на чому зараз зосереджена внутрішня робота підприємства. 

– Пріоритетні напрямки нашої діяльності наразі – це осучаснення наявного майнового комплексу та модернізація всіх виробничих процесів, впровадження новітніх технологій як у виробництві, так і в організації роботи та управління, покращення енергоефективності, а також максимальне вжиття заходів на дотримання вимог природоохоронного законодавства.

– Чи підтримує міська влада КП “ВУВКГ”? Якщо так, то яким чином?

– Так, міський голова Артем Семеніхін особисто сприяє розвитку нашого підприємства. Завдяки підтримці керівництва міста, Програма розвитку КП “ВУВКГ” на 2021-2023 роки була суттєво розширена в частині запланованих заходів та була значною мірою профінансована, тобто виконана, що дало змогу повно та якісно закрити низку глобальних питань, які вже давно стояли перед підприємством та Конотопською міською територіальною громадою.

– Конкретизуйте, будь ласка, що саме було зроблено за кошти з місцевого бюджету. 

– З-поміж іншого, було встановлено надійну бетонну огорожу по периметру першого поясу санітарної охорони артезіанських свердловин, на це з бюджету міста пішло 4,7 млн грн. Також було виконано ліквідаційний тампонаж непридатних до експлуатації свердловин, – на це витрачено 423,5 тис. грн. Придбано витокошукач, – сучасну кореляційну та акустичну систему пошуку витоків води, – для більш ефективного та оперативного усунення поривів на мережах – вартість 455 тис. грн. Придбано кришки для оглядових колодязів на суму 500 тис. грн. Профінансовано роботу фонтанів на 95,6 тис. грн. Проведено роботи з облаштування укриття по вулиці Свободи, 13 на суму 110,7 тис. грн. Придбано обладнання та комплектуючі для запуску і роботи генераторних установок – 317,7 тис. грн. Придбано устаткування з індивідуального обмеження випусків каналізації в багатоповерхових будинках – 250 тис. грн.

Головне: замовлено та виготовлено нарешті проєктно-кошторисну документацію для проведення реконструкції каналізаційних очисних споруд продуктивністю 9,6 тис. м3/добу по вулиці Ярківській, 164. Загальна кошторисна вартість будівництва у поточних цінах станом на 12.12.2023 р. визначена та підтверджена експертизою в розмірі близько 630 тис. грн. Джерела фінансування самих робіт з реконструкції наразі не віднайдено, однак сама лише документація обійшлась місту в 3,7 млн грн. І її наявність дає можливість рухатись далі в напрямку відновлення належної роботи очисних споруд.

Також з місцевого бюджету в статутний капітал КП “ВУВКГ” придбані необхідні для забезпечення наявності в громаді питної води на випадок тривалого блекауту генераторні установки, – розмір бюджетного фінансування майже 6 млн грн. Також уже не перший рік на базі нашого підприємства впроваджується система автоматизації та диспетчеризації на водозабірних і каналізаційних насосних станціях, у 2023 році на це витрачено 131,4 тис. грн.

– Розкажіть, як складається співпраця з міжнародними чи всеукраїнськими благодійними організаціями.

– Від благодійників ми отримуємо надзвичайно корисну та коштовну підтримку.

Так, КП “ВУВКГ” вже отримало і використовує у роботі екскаватор-навантажувач ICB від ЮНІСЕФ вартістю 3 млн грн, аварійний автомобіль Ford Transit від дружнього водоканалу з польського міста Рімбах – вартість 151,3 тис. грн.

Генератори: вартістю 2,4 млн грн від МОМ (Міжнародна організація з міграції), за програмою розвитку ООН; вартістю 1,7 млн грн від БО Громадський фонд “Суми”; чотири генератори від Департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА сумарно на 4,4 млн грн.

А також: насосні станції та насоси нового зразка, хомути ремонтні, зʼєднувачі, засувки та інше корисне обладнання та прилади від таких організацій як: ЮНІСЕФ, ООН, Фундація Сила Майбутнього, ВПНО “Філія АКТЕД”, Благодійний фонд “Відень”, Благодійний фонд “Action Against Hunger” та інших.

Завдяки підтримці та постачанню нового обладнання в межах гуманітарної допомоги, КП “ВУВКГ” наразі постійно веде роботу із заміни старого енерговитратного обладнання на обʼєктах на нове енергоефективне, чим вже досягнуто значної економії ресурсів.

Тож комунальне підприємство функціонує, виконує свої статутні завдання на користь Конотопської міської територіальної громади, а ще розвивається і зміцнює виробничі потужності.

– Розкажіть про прогнози та вашу мету на 2024 рік.

– Наше завдання на 2024 рік – це втримати тариф. Не підіймати, а саме втримати. Тому що вартість електроенергії росте, заробітна плата теж зростає, але завдяки нашій стратегії ми маємо надію, що зможемо утримати тариф за рахунок того, що ми отримали, як я зазначив вище, багато енергоефективного обладнання, яке дозволить економити електроенергію. Крім того, за рахунок вдосконалення і втілення системи диспетчеризації.

– З якими проблемами стикається підприємство, яка ситуація в КП зі скороченням? 

– Скорочення будуть. Сподіваюся, що якщо до літа ми втілимо диспетчеризацію, то зможемо прибрати нічну зміну. Це дасть нам змогу скоротити 10-12 людей. Ми розуміємо, що з одного боку, людей ми маємо набирати, що це робочі місця, але з іншого боку, це не ті робочі місця, які потрібно тримати. З цією роботою краще впорається обладнання, бо існує людський фактор, людина банально може заснути.

Матеріал публікується на правах реклами ℗


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна