Близькість до фронту – не вирок: Конотопська центральна районна лікарня відкриває нові відділення та модернізується ℗

Конотопський район Сумської області з перших днів повномасштабного вторгнення РФ перебуває під постійними ворожими атаками, які не припиняються і досі. Одна з нещодавніх трагедій сталася 20 лютого у Новослобідській громаді, де внаслідок удару російського дрона загинула ціла родина із п’яти осіб. Того ж дня московити скидали на Сумщину авіабомби та били з артилерії.

Попри постійну загрозу нових атак, прифронтовий регіон не лише намагається жити нормальним життям, а й рухатися вперед. Яскравий приклад: робота Конотопської центральної районної лікарні імені академіка М. Давидова. Це – один із провідних медичних закладів в області, який від самого початку широкої війни надавав допомогу військовим і цивільним, що постраждали від бойових дій.

ЦРЛ, як і сам Конотоп, пережила тимчасову окупацію, блекаути, її працівники здригалися від вибухів 29 грудня торік, коли місто стало однією з цілей росіян під час масованої ракетної атаки. При цьому лікарня закуповує нове обладнання, відкриває додаткові стаціонарні відділення, модернізується і дивиться у майбутнє з упевненістю.

Хто або що дає лікарям наснагу працювати та розвивати свій медичний заклад? Про це ми поговорили з головним лікарем Конотопської ЦРЛ імені академіка М. Давидова Василем Згонником.

– Розкажіть, будь ласка, загалом про підсумки роботи Конотопської центральної районної лікарні у 2023 році.

– Конотопська центральна лікарня 2023 рік прожила більш-менш благополучно. З Національною службою здоров’я України було підписано 26 пакетів надання медичної допомоги. Ми надавали допомогу людям за своїми напрямками, за це отримували кошти та могли виплачувати зарплати своїм працівникам, а також закуповувати медичне обладнання і медикаменти.

У нас кластерна лікарня. На всю область подібних шість. Наша лікарня складається з первинної допомоги та вторинної допомоги. Тобто, це амбулаторна допомога та стаціонарна. Наша лікарня розрахована на 400 ліжок, 15 стаціонарних відділень. По амбулаторній допомозі у нас 4 амбулаторії первинної допомоги. Амбулаторна допомога складається з поліклінічних відділень, де сидять вузькі фахівці та надають консультативну допомогу – це доросла поліклініка та дитяча поліклініка, – а також жіноча консультація. Також є філія – це дитяча поліклініка, де у нас сидять педіатри. Окремо в лікарні є стоматологічна поліклініка, у нас також підписаний пакет стоматологічної допомоги з Національною службою здоров’я України.

– Яка статистика лікування саме по стаціонарній допомозі?

– На стаціонарі ми пролікували у 2023 році на 3000 більше хворих, ніж за 2022 рік. Загалом за 2023-й було зроблено майже 2000 операцій, що значно більше, ніж у 2022 році.

– Розкажіть, будь ласка, про бюджетний бік. За рахунок чого фінансується ЦРЛ?

– В основному фінансування відбувається за рахунок коштів НСЗУ.

Національна служба здоров’я платить нам за кожний пролікований випадок, тобто за надання нами медичної допомоги мешканцям нашого району та іншим людям, які зверталися до лікарні. Також десь 35 млн грн у 2023 році ми отримали з місцевого бюджету. В основному ці кошти пішли на оплату комунальних послуг, а також на обладнання.

– Що змогли втілити, можливо закупити нового за 2023 рік?

– Ми підписали, освоїли деякі нові пакети надання медичної допомоги. Відкрили два стаціонарні відділення: це відділення паліативної допомоги і відділення реабілітаційної допомоги на 20 ліжок. Також був додатково підписаний секційний пакет. За кошти НСЗУ у 2023 році ми змогли закупити реабілітаційне обладнання, а за рахунок міського бюджету закупили рентген-установку, біохімічний аналізатор і центрифугу – це все було вкрай важливо для нашої подальшої роботи.

– Яка ситуація з підтримкою лікарні від благодійних організацій?

– У 2023 році ми отримали значну гуманітарну допомогу. Це, зокрема, медичні вироби та медикаменти. Також ми отримали обладнання, яке було закуплене централізовано на рівні держави: це також рентген-установка, колоноскоп, фіброгастроскоп. Це з такого великого обладнання.

– Чи співпрацюєте з міським головою? Чим він допомагає та сприяє?

– Міський голова дуже багато допомагає лікарні. У минулому році було понад 13 млн грн тільки виділено на обладнання і на розробку проєктно-кошторисних документів із термомодернізації. Також за сприяння міського голови ми отримуємо багато гуманітарної допомоги. Міський голова доволі часто буває за кордоном, де зустрічається з різними офіційними особами, в тому числі з донорами та представниками міжнародних благодійних організацій.

І ми це все відчуваємо на лікарні, коли отримуємо цю допомогу.

– На яку суму, приблизно, було надано лікарні гуманітарної допомоги?

– Приблизно на 21 млн грн надійшло гуманітарної допомоги у вигляді медикаментів, до 5 млн грн – за централізованими постачаннями. Крім цього, нам надходив автомобіль та потужний дизельний генератор.

– З якими благодійними організаціями ви зараз найбільше співпрацюєте?

– “AICM Україна”, Програма розвитку ООН, “Здоров’я”.

– З якими проблемами стикалась лікарня?

– Проблем у кожній лікарні вистачає. Хотілось би бачити більш якісний ремонт у відділеннях, щоб пацієнтам було зручно і комфортно там перебувати. Над цим ми працюємо разом із міською владою. Нам у 2023 році були виділені кошти на проєктно-кошторисну документацію для ще однієї модернізації деяких наших корпусів: терапевтичного, хірургічного, гінекологічного, – це майже 4 млн грн. Ця документація зроблена, і в цьому році ми будемо мати якісь із цього привілеї. Тобто, можливо, ми зможемо заручитися підтримкою донорів або отримати якісь гранти для утеплення і ремонту наших будівель.

– Розкажіть про особливості роботи з породіллями.

– У нас гарне пологове відділення. Медична допомога надається цілодобово, чергують постійно лікарі, акушер-гінеколог. Для породіль у нашій лікарні все безкоштовно. За кожні пологи нам Національна служба здоров’я України виділяє кошти. В середньому – відшкодовує 15 тисяч. За ці гроші ми утримуємо штат і закуповуємо всі необхідні медикаменти для породіль.

– Який рівень народжуваності у Конотопському районі?

– Народжуваність упала. У 2023 році у нас приблизно на 100 пологів менше, ніж у 2022 році.

– Чи лікуєте ветеранів і військовослужбовців? Які особливості роботи з ними?

– Ветерани і військові у нас лікуються на загальній основі, як усі хворі. Водночас для захисників у нас розраховане ще додаткове харчування, яке ми змогли забезпечити також і в цьому році за рахунок міського бюджету.

– Поділіться, будь ласка, прогнозами на 2024-й рік.

– Складно щось прогнозувати під час війни. Хочеться прогнозувати, що все буде добре і ми переможемо. Можу лише сказати, що ми підписали зараз договори з Національною службою здоров’я України, які за фінансовим звітом не гірші, ніж у 2023 році. Деякою мірою, можливо, навіть кращі. Тому ми маємо надію, що відпрацюємо у 2024 році не гірше, ніж у минулому. Дай Боже, щоб у нас залишився наш колектив, весь був живий, здоровий. Також хочеться, щоб до нас приходили молоді фахівці. Молодь нам дуже потрібна для того, щоб у подальшому заклад розвивався.

– Чи плануєте скорочення штату лікарні?

– У 2023 році скорочень не було. Можливо, одна-дві посади, у випадках, коли вони нам не були потрібні. В основному, людей не скорочували, а переводили на інші посади, якщо це було можливо.

На 2024 рік, по тому фінансуванню, на яке ми розраховуємо, і якщо ми будемо надавати послуги у тому ж обсязі, що і у 2023 році, і якщо Національна служба буде нас фінансувати на рівні 2023 року, то скорочень не буде.

Матеріал публікується на правах реклами ℗


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна