Виклики та можливості українського ринку праці: як впоратися з пошуком роботи в епоху війни на думку Jooble ℗

Воєнний стан продовжує чинити вплив на структуру ринку праці – змінюються попит на фахівців, географічний розподіл вакансій, рівні заробітних плат та конкуренції. Проте кількість актуальних пропозицій роботи сьогодні майже наблизилася до тієї, що фіксувалася у січні 2022 року. На сайтах з пошуку вакансій сьогодні опубліковано понад 90 тис. оголошень з різних сфер, наприклад, популярний запит робота вантажник на платформі Jooble. А середні доходи по всій країні вийшли на рівень 15000-20000 грн.

 

Які проблеми зараз на українському ринку праці?

Головною проблемою минулого та цього року став кадровий дефіцит. Сфери робочих спеціальностей, будівництва та медицини відчули нестачу кваліфікованого персоналу. Влітку повідомлялося, що позиції інженерів, водіїв, будівельників різних фахів, різноробів, швачок, сімейних лікарів, медсестер, санітарів закриваються новим персоналом у 2-3 рази складніше. Трохи легше із такими запитами як робота водій, оскільки на сайті Jooble можна знайти вакансії не лише від популярних компаній, а й практично у будь-якому регіоні.

І все ж, причинами прогресу кадрового дефіциту є:

 • відтік кваліфікованого персоналу за кордон;
 • недостатній рівень знань та компетенції у молодих працівників;
 • завищені зарплатні очікування спеціалістів та неможливість їхньої реалізації;
 • посилення мобілізаційних заходів;
 • нерівномірний розподіл вакансій по областях.

Іншою проблемою є високий поріг входження для молоді у більшість спеціальностей. Роботодавці висувають надвисокі вимоги до досвіду та кваліфікацій, що скорочує можливість працевлаштування для фахівців, які нещодавно закінчили ВНЗ. У результаті цього молоді спеціалісти перекваліфіковуються для роботи у сферах продажів, обслуговування, транспорту, маркетингу, які мають легші умови роботи та аналогічний рівень заробітних плат.

Серед актуальних проблем експерти також почали відмічати упереджене ставлення роботодавців до ветеранів. Керівники компаній побоюються, що при співробітництві з людьми, які пройшли військову службу, вони можуть зіштовхнутися з емоційною нестабільністю, конфліктністю. Крім того, часто ветерани не є задоволеними заробітними платами, адже їхній рівень є значно вищим.

Які можливості пропонує сучасний ринок праці в Україні?

У 2024 році найбільший попит на фахівців спостерігається у сферах робочих спеціальностей (15 тис.), обслуговування (14,5 тис.), продажів (13 тис.), роздрібної торгівлі (10 тис.) та логістики (9 тис.). Статистика демонструє, що за два роки повномасштабного вторгнення кількість пропозицій зайнятості відновився на 92%.

Сьогоднішньому ринку праці притаманні наступні особливості:

  • Поступовий ріст заробітних плат – інфляція та необхідність у мотивації, зацікавлення кваліфікованого персоналу в роботі, змушують компанії регулярно переглядати ставки. За два роки середній рівень доходів зріс з 14,7 до 20 тис. гривень.
  • Військовий рекрутинг – на сайтах з пошуку зайнятості тепер можна вибрати вакансію у лавах ЗСУ. Наразі в окремі частини та батальйони шукають водіїв, бойових медиків, терапевтів, медсестер, операторів БПЛА, командирів тощо.
  • Відхід від гендерного розділення професій – посилення мобілізації чоловіків розмиває стереотипи про “чоловічі” та “жіночі” професії. Якщо раніше у сферах металообробки, перероблення продуктів хімічного, аграрного виробництв були зайняті тільки чоловіки, то зараз жінки все частіше залучаються до роботи у цих галузях.
 • Тренд на навчання та саморозвиток – через кадровий дефіцит компанії хочуть бачити у своїх командах працівників, які готові розвиватися та підвищувати свою експертність задля ефективної роботи. Працівникам пропонують стажування, тренінги від провідних спеціалістів та компенсації професійних курсів.

Фахівці, які не бачать для себе вигідних можливостей на ринку праці, пропонують відкривати бізнеси та створювати нові робочі місця для українців. У 2024 році на державному порталі “Дія” залишається можливість отримання мікрогранту у розмірі до 250 тис. гривень для власної справи. Щоб взяти участь у програмі, необхідно заповнити онлайн-заявку та прикріпити до неї бізнес-план.

Як правильно шукати роботу в умовах війни?

Експерти Jooble повідомляють, що знайти роботу під час воєнного стану можуть усі верстви населення. Проте, необхідно мати систематизований підхід до пошуку варіантів працевлаштування. Статистика демонструє, що з 10 відгуків кандидата тільки 1 отримує зворотний зв’язок від рекрутера, а з 5 співбесід лише одна закінчується запрошенням обійняти посаду. Тому щодня необхідно надсилати 8-10 відгуків на вакансії, які є релевантними досвіду та навичкам.

Найкращими джерелами для пошуку роботи є:

 • Сайти з вакансіями;
 • Соціальна мережа LinkedIn;
 • Telegram-канали;
 • Професійні спільноти.

Серед компаній, що розширюють персонал, 90% не розглядають кандидатів без резюме. Документ на 1-2 сторінки повинен мати чітку структуру та висвітлювати досвід, навички, які є необхідними для працевлаштування на конкретну посаду. Важливо висвітлювати свої досягнення та переваги у числових показниках та порівняннях: “збільшив прибуток відділу у 2 рази, порівняно з попереднім місяцем”.

Поширеною помилкою кандидатів є використання готових шаблонів CV з інтернету. Роботодавці одразу пропускають такі документи, адже вони містять узагальнену інформацію та не розкривають компетенцій працівника. Замість цього експерти радять краще створити шаблон самостійно та перед відгуком редагувати його відповідно до вимог кожної вакансії.

Матеріал публікується на правах реклами ℗


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.