У країні-агресорці Росії протягом понеділка, 2 жовтня, сталося відразу три аварійні інциденти з цивільними літаками авіакомпанії “Аерофлот”. Унаслідок технічних поломок рейси було скасовано.
Про це пише The Moscow Times.
У понеділок літак Boeing 777 не зміг вилетіти з Пхукета до Москви через пошкодження шасі. Рейс було скасовано. Пасажирів перенаправили на інші рейси. Видання каже, що людей забезпечили їжею та напоями, а також організували їхнє розміщення в готелі.
“Поломка виникла внаслідок дій співробітників наземних служб аеропорту Таїланду”, – стверджують в авіакомпанії.
Крім того, у Москві застрягли 400 пасажирів “Аерофлоту”, які збиралися до Туреччини. Їх намагалися доправити в Анталії двічі. Перший борт екстрено повернули в аеропорт вильоту через загоряння двигуна.
Другий літак також виявився зламаним: його ремонтували 1,5 години, не випускаючи людей із салону, але ці спроби успіхом не увінчалися.
“У результаті пасажири змогли вилетіти до Туреччини із затримкою на вісім годин лише у понеділок вранці. Як компенсацію їм видали купони на 600 рублів”, – пише The Moscow Times.
Літаки російських авіакомпаній стали вдвічі частіше ламатися, зокрема в польоті. Так, із січня до серпня 2023 року було зафіксовано понад 120 таких випадків, тоді як у попередні п’ять років за аналогічний період у середньому відбувалося 55.
Найчастіше у літаків ламаються двигуни (30% випадків) і шасі (25% випадків). Також трапляються проблеми з гальмами, закрилками, системою кондиціонування і лобовим склом (по 3-6% випадків на кожну з перерахованих проблем).
З наявних у російських авіакомпаній на квітень 2022 року 817 іноземних літаків щонайменше 72 (9%) вже пережили щонайменше одну поломку, яку усували несертифіковані сервіси з використанням запчастин невідомого походження. Одним із джерел деталей могла стати “канібалізація” літаків. До січня 2023 року на запчастини виявилося розібрано 25-30% парку.
З весни 2022 авіаперевізники вимагають від персоналу не вносити дефекти техніки в бортові журнали (TLB), внаслідок чого літаки часто літають несправними. Також повідомлялося, що пілоти “Аерофлоту” почали відключати гальма, які відмовили, через неможливість їх замінити.
“За словами колишнього пілота авіакомпанії російської авіакомпанії Nordwind, багато перевізників почали літати, покладаючись на російську “авось” [удачу – “Н“], – пише видання.
Читайте також:
Генштаб підтвердив (само)знищення російського літака на Запоріжжі
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!