Частина західної зброї, яку передали Україні, непридатна. А частина купленої взагалі не надійшла, – NYT

Частина озброєння, переданого в Україну державами-союзниками, було непридатним для використання, а частина проплачених поставок так і не була виконана.

Про це в понеділок, 19 червня пише The New York Times із посиланням на українських та західних посадовців.

Як зазначається, станом на кінець 2022 року Київ заплатив постачальникам зброї понад 800 мільйонів доларів за контрактами, які повністю або частково не були виконані. Інформовані співрозмовники розповіли, що деякі з відсутніх зразків зброї зрештою були поставлені, а в інших випадках брокери повернули гроші.

“Ми мали випадки, коли ми сплачували гроші, але не отримували (зброї – “Н“)”, – цитує газета заступника міністра оборони України Володимира Гаврилова.

Утім, NYT наголошує, що масштаби закупівель зброї дуже глобальні, тому проблеми із постачанням є неминучими.

“Багато поставок від західних союзників включали сучасну зброю, таку як американські системи протиповітряної оборони, які довели свою високу ефективність проти російських безпілотників і ракет. Але в інших випадках союзники надавали застаріле обладнання, яке, в кращому випадку, потребувало капітального ремонту. Близько 30 відсотків київського арсеналу перебуває на ремонті постійно — високий показник, за словами експертів з питань оборони, для армії, яка потребує будь-якої зброї”, – пише видання.

Один із прикладів проблемних поставок – передача 33 самохідних гаубиць італійським урядом.

В Італії зауважили, що ці установки вивели з експлуатації багато років тому, але Київ попросив їх “капітально відремонтувати і ввести в експлуатацію, враховуючи нагальну потребу в засобах для протистояння російській агресії”. За цей ремонт Міністерство оборони заплатило $19,8 млн. У січні 13 з цих гаубиць були відправлені в Україну, але прибули “непридатними для виконання бойових завдань”, зазначено в одному з документів українського уряду.

Так, Київ поскаржився на неякісне виконання ремонтних робіт, і з цього приводу в Пентагоні відкрили розслідування.

Як пише NYT, українські чиновники здебільшого утримувалися від скарг на несправну техніку, щоб не ставити в незручне становище постачальників. Високопоставлений український посадовець сказав, що уряд втомився запевняти, що західної зброї достатньо. Частина озброєння у непридатному стані і годиться тільки на запчастини. Офіційно Міноборони України не надало коментарів на запит NYT щодо цього.

Журналісти видання також стверджують, що отримали документи, які свідчать – деякі з найдорожчих невиконаних контрактів були укладені між Міноборони України і державними збройовими компаніями, які працюють як незалежні брокери. За останні місяці Міноборони подало до суду щонайменше на дві з цих компаній за невиконані контракти. Україна також нещодавно оголосила про реформування, спрямоване на підвищення ефективності цих компаній.

Читайте також:
У США запропонували виділити $80 млн на закупівлю ATACMS для України

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна