Променева терапія в лікуванні раку: правила поведінки ℗

Онкологічні захворювання – серед найбільш поширених у світі. І Україна, на жаль, не виняток. Та якщо в більшості цивілізованих країн пацієнти ставляться до злоякісних утворень просто як до однієї з неприємних хвороб, від якої необхідно лікуватися, то серед українців і досі побутує немало забобонів та міфів, пов’язаних із раком.

Один із таких міфів стосується лікування онкологічних захворювань за допомогою променевої терапії. Проте насправді цей метод не лише безпечний, а й дуже дієвий, тож боятися його точно не слід. Розповідаємо, що ж таке променева, або радіотерапія (англійською – radiation therapy, російською – лучевая терапия).

Методи лікування раку

Загалом існує три основні методи лікування онкологічних захворювань:

 • хірургічний,
 • медикаментозний,
 • променевий.

Найчастіше в лікуванні, особливо якщо хворобу виявлено вже не на першій стадії, поєднують щонайменше два, а то й усі три методи – це допомагає ефективніше побороти злоякісну пухлину.

Променевої терапії потребують більше половини від усіх онкопацієнтів. Призначають її лише тим, у кого діагноз підтвердився на клітинному рівні.

Що таке радіотерапія

Променева терапія – метод лікування за допомогою іонізуючого випромінювання. Застосовують її у боротьбі не лише зі злоякісними пухлинами, а й деякими доброякісними та непухлинними захворюваннями.

Радіотерапію можуть застосовувати у доопераційному, так і в післяопераційному періоді лікування. Перед хірургічним втручанням курс опромінення проводиться для того, щоб пухлина зменшилася в розмірах і відмежувалася від здорових тканин, що сприятиме успіху операції. Післяопераційне опромінення допомагає запобігти виникненню метастазів.

Як поводитися під час курсу променевої терапії

Реакція кожного організму на променеву терапію – як, зрештою, й на будь-яку іншу — індивідуальна. Тож передбачити всі нюанси й дати рекомендації, які найкраще підійдуть конкретному пацієнту, зможе лише лікар. Однак у будь-якому випадку процес променевої терапії є значним фізичним навантаженням на організм, тому під час лікування слід дотримуватися певних правил:

 • Повноцінне харчування. Намагайтеся дотримуватися збалансованої дієти і обов’язково багато пийте – бажано споживати до 3 літрів рідини на добу (передусім це стосується негазованої води, а також чаю та фруктових соків).
 • Бодай на період лікування категорично відмовтеся від шкідливих звичок (куріння, вживання спиртного тощо).
 • Не носіть одяг, який щільно прилягає до ділянок тіла, що опромінюються. Узагалі, найкращим вибором на час лікування стане простора вільна одежа з натуральної тканини.
 • Не тріть і не чухайте, а найкраще – взагалі не чіпайте опромінювану ділянку шкіри. Узагалі, необхідно виключити будь-який сторонній вплив на опромінювані місця.
 • Виходячи на вулицю, обов’язково захищайте опромінювану частину шкіри від сонця.
 • Не застосовуйте на опромінюваній ділянці тіла жодних косметичних або парфумерних засобів, попередньо не проконсультувавшись із лікарем.

По завершенні курсу радіотерапії дуже важливо регулярно проходити контрольні огляди в онколога. Час першого такого огляду призначить лікар при виписці. Графік подальшого спостереження встановить або лікуючий спеціаліст, або відповідний фахівець у поліклініці чи диспансері, де ви проходитимете огляди.

 1. Yip D, Allen R, Ashton C, Jain S (March 2004). “Radiation-induced ulceration of the stomach secondary to hepatic embolization with radioactive yttrium microspheres in the treatment of metastatic colon cancer”. Journal of Gastroenterology and Hepatology. 19 (3): 347–349.
 2. Yerramilli D, Xu AJ, Gillespie EF, Shepherd AF, Beal K, Gomez D, et al. “Palliative Radiation Therapy for Oncologic Emergencies in the Setting of COVID-19: Approaches to Balancing Risks and Benefits”. Advances in Radiation Oncology. 5 (4): 589–594.
 3. Mohamad O, Tabuchi T, Nitta Y, Nomoto A, Sato A, Kasuya G, et al. (May 2019). “Risk of subsequent primary cancers after carbon ion radiotherapy, photon radiotherapy, or surgery for localised prostate cancer: a propensity score-weighted, retrospective, cohort study”. The Lancet. Oncology. 20 (5): 674–685.

Матеріал публікується на правах реклами ℗


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна