У Києво-Печерській лаврі віряни УПЦ МП зірвали захисні ролети на корпусі, який опечатав Мінкульт

На території Києво-Печерської лаври не вщухають сутички – віряни так званої “УПЦ Московського патріархату” зламали захисні ролети опечатаного Мінкультом корпусу.

Про це 19 квітня повідомила речниця столичної поліції Юлія Гірдвіліс в коментарі “Українській правді”.

“Біля Києво-Печерської лаври скупчення «невстановлених осіб», які порушують громадський порядок. Вони зібралися тут після завершення роботи Комісії МКІП”, – заявили в Міністерстві культури та інформаційної політики.

Правоохоронці 19 квітня, як і в попередні дні, забезпечували дотримання порядку на території Лаври після припинення договору оренди з московською церквою, тоді як комісія Мінкульту продовжувала свою роботу.

Однак віряни “УПЦ МП” зламали печатку та пошкодили захисні ролети після того, як представники Мінкульту опечатали чергове приміщення – один із корпусів Лаври.

Правоохоронці зафіксували їхні дії. Зокрема, вирішується питання правової кваліфікації події.

Читайте також:
На в’їзді в Київ впіймали монаха “УПЦ МП” з російською трудовою книжкою

Контекст: виселення “УПЦ МП” з Лаври

31 грудня 2022 року закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Києво-Печерської лаври філією Російської православної церкви в Україні – “УПЦ МП”. 7 січня у Свято-Успенському соборі відбулася перша служба помісної Православної церкви України.

10 березня 2023 року “УПЦ Московського патріархату” попередили, що до 29 березня включно вона має звільнити всі будівлі, які перебувають на балансі державного заповідника “Києво-Печерська лавра” (так звану Нижню лавру). Як пояснив міністр культури Олександр Ткаченко, розірвання договору зумовлене висновками міжвідомчої робочої групи, яка зафіксувала порушення умов користування державним майном з боку монастиря.

Рішенню Мінкульту передувала серія обшуків СБУ в будівлях “УПЦ МП” та впровадження санкцій проти очільників “УПЦ Московського патріархату”, які підтримують церковний центр у країні-агресорі. Також президент Володимир Зеленський своїм указом призупинив громадянство 13 ієрархів та священників так званої “УПЦ МП”.

Загалом у 2022 році СБУ відкрила 52 кримінальні справи, в яких фігурують 55 священнослужителів так званої “УПЦ (МП)”, у т. ч. 14 архієреїв церкви. Майже 200 клірикам РПЦ заборонено в’їзд в Україну.

Міністр Ткаченко заявляв, що монастирська братія (ченці) не зобов’язана покидати Лавру, але вона має зробити вибір – чи вона залишається на боці МП, чи ні, чи може перейти до помісної ПЦУ.

Перед закінченням терміну оренди представники “УПЦ МП” вивозили майно з території Лаври. На виїзді машини перевіряла поліція.

Водночас стало відомо, що намісник митрополит Павло (Петро Лебідь) не планує виходити з Лаври (“Паша Мерседес обіцяє своїм монахам, що влітку в Київ прийдуть російські війська”), і монастир МП подав позов до Господарського суду Києва про визнання недійсною односторонньої відмови лаврського заповідника від договору оренди. 30 березня Госпсуд відмовив у цьому позові.

Зранку 29 березня “УПЦ МП” скликала своїх прибічників до Лаври на молебень. 30 і 31 березня та в наступні дні агресивні віряни не пустили до Лаври комісію Міністерства культури, яка має займатися прийманням-передачею державного майна заповідника “Києво-Печерська лавра”. Зрештою функціонери МП залишилися в Лаврі після закінчення терміну оренди.
Комісія МКІП змогла почати роботу в Лаврі лише 12 квітня.

При цьому 30 березня Кабінет Міністрів України визнав таким, що втратило чинність, розпорядження уряду про передачу в безоплатне користування Києво-Печерській лаврі “УПЦ МП” будівель і споруд. Ті у відповідь заявили, що монастир подасть нові позови до суду.

29 березня виконувачем обов’язків намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври в структурі помісної Православної церкви України став архімандрит Авраамій (Лотиш), який досі був в “УПЦ МП”. Таким чином Аврамій як представник “проукраїнського крила” Лаври перейшов до ПЦУ, щоб залишитися в Лаврі у структурі помісної церкви з Томосом.

СБУ оголосила підозру колишньому настоятелю Києво-Печерської лаври від МП Павлу (Лебедю) у справі про причетність до розпалювання релігійної ворожнечі та заперечення збройної агресії Росії проти України. Суд 1 квітня обрав йому запобіжний захід – цілодобовий домашній арешт.

Читайте також:
Уряд скасував рішення часів Януковича про безоплатне користування “УПЦ МП” Лаврою

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.