Пожежно-охоронна сигналізація має миттєво попереджати про загоряння, а просунута — ідентифікувати джерело вогню та самостійно ініціювати первинні протипожежні заходи. Від того, наскільки чітко спрацює сигналізація, часто залежить життя людей, тому вкрай важливо, щоб вона функціонувала бездоганно. Для цього потрібно регулярно проводити перевірки та технічне обслуговування.
Завдання системи пожежної сигналізації — швидке сповіщення про задимлення або спалах. Пожежні сигналізації, які встановлюються у громадських будівлях, зазвичай підключаються до місцевої пожежної станції. Тож вони сповіщають її, а також людей, які знаходяться у зоні небезпеки.
Пожежна сигналізація складається з сигнальних пристроїв (сирена, лампа, яка миготить), пожежних сповіщувачів (детектори диму, теплові сенсори), кнопок ручного оповіщення, ліній зв’язку, джерел живлення, інформаційного центру пожежної станції.
Ознайомитися з асортиментом протипожежних пристроїв можна у спеціалізованому онлайн-магазині: https://www.bezpeka-shop.com/
Коли спрацьовує датчик задимлення, система включає сигнальні пристрої, одночасно сповіщає пожежну команду, та, якщо це передбачено, ініціює первинні протипожежні заходи. Наприклад, включає автоматичні зрошувачі, відчиняє димарі, блокує протипожежні затвори, забезпечуючи чисте повітря на шляхах евакуації, розблоковує та підсвічує додаткові шляхи для евакуації.
Якщо система пожежної сигналізації встановлюється відповідно до вимог організації безпеки місць громадського користування, то обслуговування та перевірка виконуються фахівцями через регулярні проміжки часу. Перевірку може проводити співробітник, який пройшов спеціальний інструктаж, а технічне обслуговування виконують лише фахівці.
Перевірка має виконуватися не рідше одного разу на квартал. У ході перевірки слід візуально оцінити елементи пожежної сигналізації: їх можливе пошкодження, забруднення, а також порушення функціонування внаслідок змін навколишнього середовища (перепланування приміщення, встановлення додаткових об’єктів тощо).
Технічне обслуговування системи пожежної сигналізації має проводиться не рідше ніж раз на рік. Виконують візуальний огляд елементів сигналізації, потім перевіряють спрацювання детекторів диму та кнопок ручного оповіщення, правильність індикації події на пульті управління пожежної сигналізації. Попередньо відключають оповіщення пожежної станції, щоб туди не надходив хибний сигнал тривоги.
Для перевірки пожежних сповіщувачів використовують спеціальний перевірчий газ, для теплових сповіщувачів є кнопка теплового випробування до включення сигналу тривоги. Тоді в інформаційному центрі пожежної охорони перевіряють, як сповіщувач спрацював. Іноді у великих системах таким чином перевіряють сповіщувачі, розділивши їх на 4 — по 25% під час однієї перевірки, щоби щорічний контроль пройшли всі детектори.
Ретельно перевіряють роботу всіх автоматичних складових системи:
Обов’язково приділяють увагу резервному живленню системи — визначають стан батареї (змірюють напругу спокою та навантаження). Замінюють елементи, які пошкоджені, не функціонують належним чином або виробили ресурс.
Періодичної заміни через завершення терміну експлуатації потребують:
Виконана перевірка обов’язково фіксується у журналі експлуатації, а компанія, яка виконує техобслуговування, після завершення перевірок видає акт огляду.
Матеріал публікується на правах реклами ℗
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!