Міжнародний кримінальний суд відкриє дві справи про воєнні злочини РФ

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі має намір відкрити дві справи про воєнні злочини, пов’язані з російським вторгненням в Україну – про викрадення українських дітей та про навмисні удари РФ по об’єктах цивільної інфраструктури.

Про це 13 березня повідомляє The New York Times.

За даними видання, МКС домагатиметься видачі ордерів на арешт кількох осіб. Про це розповіли чиновники, які знають про це рішення, але не мають права говорити публічно. Проте найближчим часом не очікується видачі ордерів на арешт підозрюваних у обох справах.

Ці справи є першими міжнародними обвинуваченнями, висунутими з початку нападу РФ на Україну. Вони з’явилися після місяців роботи спеціальних слідчих груп МКС.

У провадженнях ідеться про те, що Росія викрадала українських дітей та підлітків і відправляла їх до російських таборів перевиховання, а також що Кремль навмисно нищив об’єкти цивільної інфраструктури України.

Головний прокурор Карім Хан повинен спочатку представити свої обвинувачення для колегії суддів досудового слідства, які вирішать, чи були дотримані правові норми для видачі ордерів на арешт, або ж слідчі потребуватимуть більше доказів.

Наразі не відомо, кому суд планує пред’явити звинувачення в кожному конкретному випадку.

На прохання підтвердити запити про видачу ордерів на арешт, прокуратура відповіла: “Ми не обговорюємо публічно деталі, пов’язані з розслідуваннями, що тривають”.

Деякі зовнішні дипломати та експерти заявили, що існує ймовірність того, що президенту Росії Володимиру Путіну можуть бути пред’явлені обвинувачення, оскільки суд не визнає імунітету глави держави у справах, пов’язаних із воєнними злочинами, злочинами проти людяності або геноцидом.

Проте ймовірність такого судового процесу залишається низькою, кажуть експерти, оскільки суд не може розглядати справи заочно, а Росія навряд чи видасть своїх чиновників.

Кремль заперечує обвинувачення у воєнних злочинах, але міжнародні та українські слідчі зібрали потужні докази цілої низки звірств із перших днів вторгнення, пише NYT.

Перший випадок стосується викрадення дітей, від немовлят до підлітків. Як з’ясували журналісти The New York Times і розслідувачі, у рамках спонсорованої Кремлем програми їх вивозили з України і розміщували в будинках, де вони ставали російськими громадянами, або їх відправляли в літні табори для перевиховання. Деякі з них були вихованцями дитячих будинків або інтернатів в Україні.

У звіті, опублікованому в лютому Єльським університетом і програмою “Обсерваторія конфліктів” Державного департаменту США, сказано, що щонайменше 6 тисяч дітей з України утримуються в 43 таборах на території РФ. В Україні заявляли, що станом на початок березня їх могло бути більше 16 тисяч.

У другому випадку очікується, що головний прокурор Міжнародного кримінального суду розгляне безперервні атаки Росії на цивільну інфраструктуру України, включаючи водопостачання, газо- та електростанції, які розташовані далеко від бойових дій і не вважаються “легітимними військовими цілями”.

Як пише видання, уряд США має докази, що проливають світло на рішення Кремля навмисно атакувати життєво важливі об’єкти цивільної інфраструктури, але президент Джо Байден ще не вирішив, чи схвалювати оприлюднення матеріалів.

У минулому судді МКС витрачали кілька місяців на розгляд обвинувачень, перш ніж видавати ордери на арешт або повістки про виклик до суду. Але руйнування, які відбуваються в Україні, змусили суд діяти швидко.

Понад 40 країн, що є сторонами в суді, звернулися до МКС із проханням про втручання.

Україна не є формальним членом МКС, але вона надала суду юрисдикцію на своїй території.

Водночас група урядів і міжнародних організацій виступає за створення окремого міжнародного суду з повноваженнями переслідувати Росію за злочин агресії, над яким Міжнародний кримінальний суд не має юрисдикції.

Читайте також:
Кабмін схвалив проєкт угоди про створення Офісу МКС в Україні

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.