Українці засвідчують покращення матеріального становища ℗

Незважаючи на воєнний стан і бойові дії, які тривають, українці поліпшують матеріальне становище і починають значно впевненіше дивитися в завтрашній день. Доказом цього є не якісь голослівні твердження, а цілком конкретні фактори, які можна зафіксувати.

Так, у січні 2023 року, за даними соціологів, зріс індекс доцільності робити великі закупки, а також показники поточного особистого матеріального становища та очікуваних змін матеріального становища (на краще). З огляду на це зрозуміло, чому знову зростають обсяги продажу автомобілів, побутової техніки та, наприклад, запити в інтернет-пошуковиках на зразок iphone 14 дата выхода тощо.

Соціологічні виміри економічного самопочуття

За даними щомісячного дослідження соціологічної компанії Info Sapiens, у першому місяці року індекс поточного становища зріс і складає 46,4, що на 5,4 процентні пункти вище за рівень цього ж показника у грудні 2022 року.

При цьому індекс поточного особистого матеріального становища склав 41,5, що на 6,1 пункта вище за грудневий показник. А числове вираження доцільності великих покупок зросло на 4,8 п. та встановилося на позначці 51,3.

Крім того, опитування засвідчують, що громадяни України відчули пожвавлення економіки. У січні показник індексу очікуваної динаміки безробіття зменшився на 0,7 п. та становив 129,3 п. Індекс інфляційних очікувань зменшився на 3,6 і склав 178,1 пункта.

Індикатор економічних настроїв (ІЕН) у першому кварталі 2023 року піднявся на найвищий рівень із січня 2022 року. Він становить 97,4% – проти 94,8% у IV кварталі, 85,7% у III кварталі, 82,1% у II кварталі торік.

Щоправда, очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих трьох місяців дещо погіршилися – на 0,2. Це означає, що три чверті українців чекають підвищення інфляції, тобто подорожчання товарів, і реальні зарплати людей ще скоротяться. Але, як ми знаємо, без інфляції виробникам і трейдерам було б значно складніше.

Прогнозована інфляція у 2023 році

Нагадаємо, у 2022-му річна інфляція сягнула 26,6%, тобто гроші знецінилися, а товари в середньому подорожчали більш ніж на чверть. Рівень валового внутрішнього продукту скоротився на 30,4%.

У державному бюджеті України на 2023 рік прогнозована інфляція закладена на рівні 28%.

Але Національний банк прогнозує інфляцію на рівні 18,7%, повідомив днями голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу. Надалі, за його словами, очікується зниження інфляції – до 10,4% у 2024 році, та до 6,7% – у 2025 році.

“Цьому сприятимуть збереження жорстких монетарних умов, зниження світової інфляції та слабший споживчий попит в умовах відключень електроенергії”, – каже фінансист.

Це означає, що споживчі ціни у 2023 році зростуть менш відчутно, ніж у перший рік великої війни.

Міжнародний валютний фонд вважає, що рівень інфляції в Україні у 2023 році знизиться приблизно до 22,5%.

Згідно з опитуванням, які Нацбанк провів серед керівників компаній, бізнес прогнозує річну інфляцію на рівні приблизно 23%.

Також НБУ передбачає незначне зростання ВВП – на 0,3%, а МВФ – на 1%.

Матеріал публікується на правах реклами ℗

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна