У Гаазі судять Путіна. Поки що символічно

У Гаазі організували символічний трибунал над президентом РФ Володимиром Путіним та його оточенням – щоб показати, що судити його можливо і потрібно.

Путіна заочно “судять” за злочин агресії, воєнні злочини та злочини проти людяності, які були скоєні від 24 лютого 2022 року, повідомляє “Укрінформ“.

“Мета цього суду – викликати інтерес та підтримати ідею про те, що має існувати повністю уповноважений суд для розгляду цих звинувачень. Тому цей народний трибунал створено для того, щоб показати, що можна і що потрібно зробити”, – сказав у коментарі журналістам міжнародний юрист із Канади Дрю Уайт, відомий своєю роллю в засудженні колишнього полковника руандійської армії Теонеста Багосора, якого ЗМІ назвали “натхненником” геноциду в Руанді і який був засуджений до довічного ув’язнення.

Уайт наголосив, що потрібно створити справжній спецтрибунал щодо Росії – зі справжніми суддями, справжніми адвокатами, з реальними доказами, де можливо прийняти справжнє рішення, “і тому ми сьогодні зібралися тут, щоб показати, що це можливо”.

За його словами, символічний трибунал дуже схожий на справжній.

“Зазначена справа досить чітка, хоча обсяг доказів дуже відрізняється від того, який був би представлений у міжнародному трибуналі, оскільки тут символічний і дуже прискорений розгляд, який триватиме чотири дні. Але ми працюємо за тією ж схемою, з тими ж людьми, які мають досвід в ухваленні таких рішень і розгляді таких справ”, – зазначив Уайт, який на символічному судовому засіданні в Гаазі був у ролі прокурора.

Організатори символічного трибуналу оголосили, що слухання відбуватиметься щодня, а рішення буде оголошено у річницю повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого.

“Цей неформальний трибунал створено тому, що на сьогодні у світі немає суду, який може судити саме за злочин агресії і саме найвище політичне військове керівництво – як РФ, так і Білорусі. Проте цей неформальний трибунал зосереджений саме на президенті Росії Путіні, бо рішення про підготовку, планування і ведення агресивної війни може приймати лише найвище політичне військове керівництво”, – наголосив юрист.

На символічному трибуналі праву “розглядають” троє суддів: колишній суддя Конституційного суду Південної Африки Зак Якооб, американський юрист і колишній посол США з особливих доручень із питань воєнних злочинів в Управлінні глобального кримінального правосуддя Стівен Дж. Репп та юристка і консультант із міжнародного права Прія Піллай, яка працювала в Міжнародному трибуналі щодо колишньої Югославії (зокрема, аналізувала спірні правові питання).

Символічний суд базується на принципах нюрнберзького процесу: зведенні основоположних правових принципів, що характеризують діяння, які, згідно з міжнародним правом, є злочинами проти миру і безпеки людства, а також керується Римським статутом Міжнародного кримінального суду.

Колегія суддів заслухає докази та винесе “вирок” щодо злочинів проти людяності та воєнних злочинів, скоєних у результаті злочину агресії Росії.

Читайте також:
СУД У ГААЗІ ОГОЛОСИВ ВИРОК У СПРАВІ MH17

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна