У Національному музеї історії України в Другій світовій війні триває виставка “Обережно! Руzzкій мір”, що зібрала докази та свідчення російської пропаганди в Херсоні під час окупації військами РФ.
Це, зокрема, пропагандистська друкована продукція, релігійні агітки, прапори “Херсонської народної республіки” та військова амуніція росіян, розповідає в сюжеті про виставку телеканал “Дом”.
Матеріали для експозиції особисто підбирав директор музею Юрій Савчук, який разом із колегами їздить деокупованими містами та селами України, щоб зібрати докази воєнних злочинів Росії.
“Це виставка про “русскій мір”, про його пропаганду, про психологічне насилля, якому піддаються наші громадяни в окупації. Ми прагнемо бути на деокупованих територіях найближчими днями [після звільнення]. Така практика у нас була і щодо Київщини, Чернігівщини. Це був перший досвід, надзвичайно складний, новий, емоційний, невідомий, ще у квітні. Завдяки Збройним силам України, комунікації з силовим блоком, в перші дні після визволення ми побували в Ізюмі, Лимані, Святогірську і в Херсоні”, — розповів Савчук.
Виставковий проєкт створили у дуже стислі, як для музейної практики, терміни. За три дні музейники створили виставку з п’яти блоків. В першому відтворили кабінет колаборанта, що був обладнаний у приміщенні Херсонської обласної міжгалузевої ради профспілок.
“Він доповнює оригінальним відео, і відвідувачі можуть самі переконатися, наскільки точно ми відтворили експозицію. Серед цього блоку я б згадав цікавий документ — “політичну декларацію Херсонської області”, і також єдиний україномовний експонат на виставці — альманах, який показує, як нас представляє ворог”, — пояснив директор музею.
Чималий простір виставки був присвячений “референдуму” за приєднання Херсонщини до Російської Федерації.
“Референдум” під дулами автоматів ми показали в імпровізованому поєднанні великого банера з касками, військовими елементами амуніції. На цих касках самих були ті чи інші написи. Гасло, які розкривають для нас також дуже багато інформації, зокрема напис позивний “Ленін” каже сам за себе”, — зауважив директор музею.
Останнім експозиційним блоком став імпровізований навчальний клас першачків у херсонській школі №27. Як розповідають музейники, ті портфелі першокласники так і не відкривали, бо ніхто не пішов в окупаційну школу.
Як наголосив на відкритті виставки в кінці грудня 2022 року директор Галузевого державного архіву СБУ Андрій Когут, цю виставку треба експонувати закордоном, щоб увесь світ побачив факти тотальної брехні, маніпуляцій, дезінформації та свідчення безмежної ворожості росіян до всього українського.
Читайте також:
“Навала”. В Історичному музеї відкрилася виставка, присвячена обороні Києва
Екскурсія містом-привидом. Як звільнений Херсон виживає під обстрілами
Проєкт “Зберегти Україну” реалізується за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!
Військовозобов’язані за кордоном зможуть стати на облік дистанційно
На оборонному заводі Кіровоградщини викрили “крота” ФСБ: посадили на 15 років
Гурти “Бумбокс” і “Без обмежень” отримали статус критично важливих підприємств
Двоє військових на Одещині вимагали 6000 доларів за зняття з розшуку
У Запоріжжі затримали російського агента, який виготовляв вибухівку для терактів
“Новинарня“ – український ньюзрум. Без фейків. В курсі важливих подій.
Ми пишемо насамперед про війну з російськими окупантами; про Збройні сили та їх розбудову; про армію і військових, силовиків і ветеранів, мобілізованих/демобілізованих, переселенців та їх проблеми; про життя на українському Донбасі й окупованих теренах; безпекові проблеми. Не оминаємо інші варті уваги події в Україні та світі.
У 2025 році “Новинарня” працює за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Зміст наших матеріалів не обов’язково відображає офіційну позицію EED, а є виключною відповідальністю наших авторів.
Контакти
news @ novynarnia.com
contact @ novynarnia.com
Facebook
https://www.facebook.com/Novynarnia
Twitter
https://twitter.com/Novynarnia
Телеграм
https://t.me/Novynarnia
Instagram
https://www.instagram.com/novynarnia/
YouTube
https://www.youtube.com/@Novynarnia
Приєднуйтеся до наших сторінок, коментуйте, оцінюйте, пропонуйте цікаві теми.
Долучайтеся до числа наших патронів на платформі Patreon
При передруку гіперпосилання на “Новинарню” обов’язкове в першому-другому реченні
Головний редактор: Дмитро Лиховій
Запрошуємо до співпраці партнерів, однодумців та рекламодавців
e-mail: contact @ novynarnia.com