ЄСПЛ встановив дату початку контролю РФ 2014 року на окупованих територіях сходу України

Європейський суд із прав людини в Страсбурзі вирішив, що має юрисдикцію щодо розгляду скарг проти Росії з порушення прав людини на територіях сходу України, які перебували під фактичним контролем Росії, та встановив дату початку цієї окупації.

Про це оголосила президентка ЄСПЛ Шиофра О’Лірі під час засідання суду в середу, 25 січня.

Цього дня суддя зачитала коротку версію рішення суду щодо спільної скарги урядів України та Нідерландів проти Російської Федерації.

Росія під час розгляду справи заперечували можливість розгляду справи та пояснювала, що йдеться про територію України, якою керували сепаратисти. Натомість Україна наполягала, що йдеться про фактично окуповану Росією територією (в термінології ЄСПЛ – територія “під ефективним контролем” РФ).

“Суд відхилив заперечення Росії одностайно”, – пояснила голова ЄСПЛ.

“Суд одностайно вирішив, що з 11 травня 2014 року події підпадають під юрисдикцію суду”, оскільки “території, захоплені сепаратистами, перебували під контролем Російської Федерації”, наголосила суддя О’Лірі.

Таким чином, Суд перейшов до розгляду справи по суті за більшістю позицій скарги.

Агент України у Європейському суді з прав людини Маргарита Сокоренко вважає, що Суд задовольнив більшість епізодів української скарги, та пояснила, чому змінилася дата початку російської окупації Донецької і Луганської областей.

У коментарі “Європейській правді” Сокоренко, зокрема, відповіла на запитання про те, чому Суд виголосив, що окупація РФ юридично відраховується саме від 11 травня, хоча в рішенні суду визнається, що окупаційні війська були присутні на Донбасі починаючи від квітня 2014 року.

“Перший місяць був доволі непростим. Ми просили визнати контроль РФ не пізніше 30 квітня, але Суд обрав іншу дату. 11 травня були так звані “референдуми” в так званих “ЛНР” та “ДНР”. ЄСПЛ вважає, що з цього моменту було встановлено повний територіальний контроль Росії на цих територіях”, – пояснила вона.

Сокоренко наголосила, що Суд визнав: надалі окупація не припинялася.

“У рішенні також йдеться, що аж досьогодні ці території перебувають під юрисдикцією РФ”, – стверджує правниця.

“І також важливо, що Суд підтвердив існування “адміністративної практики” з боку Росії, тобто системності в основних порушеннях, які ми заявили у скарзі, включаючи вбивства, захоплення людей у полон, катування тощо”, – пояснила агент України.

Необхідно зауважити, що за окремими епізодами Суд відхилив скаргу України. Зокрема, ЄСПЛ вирішив, що Україна не вичерпала можливості оскаржити в судах РФ епізод вивезення з окупованих територій до РФ дітей-сиріт з особливими потребами, пише “Європравда”.

Читайте також:
Росія може бути фінансово покарана за свої злочини, – експерт про рішення ЄСПЛ у справі Донбасу

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.