Вибори президента Чехії: проросійський кандидат поступається генералу НАТО

У Чехії за підсумками першого туру виборів президента, який відбувся 13-14 січня, колишній генерал Петр Павел випереджає експрем’єр-міністра Андрея Бабіша. Буде призначено другий тур.

Про це в суботу повідомляє “Європейська правда”.

Фінал першого туру голосування виявився вкрай драматичним. Від початку підрахунку голосів лідирував великий бізнесмен, мільярдер і популіст із партії ANO 2011 Бабіш. Однак коли почали надходити результати голосування у великих містах, незалежний ексвійськовик Павел вирвався у лідери.

Зрештою, розрив між кандидатами – пів відсотка. За підрахунком 100% голосів, Павел лідирує з 35,4%, у Бабіша – 34,99%.

Співвідношення голосів – 1 975 056 проти 1 952 213.

При цьому Павел здобув переконливу перемогу серед виборців Праги. Його підтримка в столиці навіть перевищує 50-відсотковий бар’єр, необхідний для обрання в першому турі.

Одна із головних претенденток на пост президента, незалежна Дануше Нерудова, яка не пройшла до другого туру та отримала майже 14% голосів виборців, вже заявила про підтримку Павела задля його перемоги над Бабішем.

Наступний президент Чехії, який замінить на посту чинного президента Мілоша Земана, визначиться у другому турі через два тижні.

За даними опитувань, що проводилися раніше, Павел переміг би Бабіша в другому турі з суттєвим відривом (орієнтовно 58% проти 42%).

Як пише “ЄП”, на посаді глави уряду у 2017-2021 роках Бабіш не був ані антиукраїнським політиком, ані відвертим “другом Путіна”. Але в статусі кандидата у президенти Бабіш суттєво змінив риторику, намагаючись залучити собі підтримку антиєвропейського та лояльного до РФ електорату чинного президента Мілоша Земана. В його риториці з’явилися тези, що допомога Україні вже дорого коштувала Чехії, тож настав час турбуватися насамперед про простих чехів, а вже потім – про Україну.

61-річний генерал Петр Павел відомий тим, що обіймав посаду голови Військового комітету НАТО, а це друга після генсека посадою в Альянсі. Ніхто з громадян Чехії до того чи після не підіймався так високо у структурі Альянсу.

Після цього із 2018 року Павел перебував у відставці, почавши підготовку до політичної діяльності.

“Важливо, що він повністю підтримує допомогу Україні – у випадку його перемоги президент та уряд будуть однодумцями”, – пише “ЄП”.

Наразі Андрей Бабіш робить багато заяв про шкідливість санкцій проти Росії для чеської економіки. Він намагатиметься подати протистояння з Павелом як “президент миру проти президента війни” – доводячи, що обрання президентом військового лише ускладнить пошук миру між Росією та Україною, а відповідно, збільшить втрати чеської економіки.

“І це має зайти чималій частині електорату, в першу чергу – тим, хто на попередніх президентських виборах голосував за Мілоша Земана. Тим більше, президент Земан публічно підтримав Бабіша і заявив, що має намір голосувати саме за нього”, – пише видання.

Важливо, що в Чехії і Франції проти Бабіша відкриті кримінальні справи, пов’язані з розкраданнями. Але показники Бабіша дещо покращилися перед другим туром, коли суд у Чехії виніс рішення на користь Бабіша.

Читайте також:
Прем’єр Чехії особисто підписав танк для України

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна