У 2022 році в Україні зафіксували 567 порушень свободи слова: понад 80% вчинили росіяни, – ІМІ

У 2022 році експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 567 порушень свободи слова: 470 із них вчинила Росія внаслідок повномасштабного вторгнення.

Про це свідчать річні підсумки моніторингового дослідження ІМІ “Барометр свободи слова“.

За даними ІМІ, основними російськими злочинами проти свободи слова на території України стали вбивства, викрадення, обстріли та поранення журналістів, кіберзлочини, обстріли телевеж, погрози, напади на редакції медіа, кіберзлочини, вимкнення українського мовлення, а також присвоєння бренду і створення фейкових клонів місцевих видань і каналів для поширення російської агресивної пропаганди.

Крім того, щонайменше 216 медіа були вимушені припинити свою роботу через повномасштабну війну. Причому не лише в регіонах, де велися бойові дії чи була окупація, а й там, де було відносно тихо – внаслідок фінансової кризи, спричиненої війною.

За даними ІМІ, у 2022 році росіяни вбили на території України 43 медійників.

Із них восьмеро – троє українців та п’ятеро іноземців – загинули під час виконання журналістських обов’язків. Решта 35 медійників загинули як учасники бойових дій або внаслідок російських обстрілів чи катувань, але номінально – не в процесі журналістської роботи.

Водночас за минулий рік ІМІ зафіксував 97 випадків порушення свободи слова, за які відповідальна саме українська сторона. Як наголошують експерти, ця кількість є суттєво меншою, ніж у 2021-му та 2020 роках, коли було зафіксовано 197 та 229 випадків порушень свободи слова відповідно.

Основними категоріями порушень, відповідальність за які лежить на українських громадянах, у 2022 році стали перешкоджання законній журналістській діяльності (32 випадки), обмеження доступу до публічної інформації та кіберзлочини (по 21 випадку).

Одним з основних “внутрішніх” порушень року стало вимкнення мовлення каналів “Прямий”, “Еспресо” та “5-го каналу” з цифрової мережі Т2.

Загалом порушення свободи слова минулого року зафіксовано в 19 регіонах України. За кількістю порушень (без урахування тих, що були скоєні російськими загарбниками) традиційно лідирують Київ з областю (32 випадки). Друге місце посіла Полтавщина (12 випадків), третє – Львівщина (8), далі Рівненщина (6) та Дніпропетровщина (5).

Найчастіше право журналістів на професію порушували приватні особи, органи державної влади та місцевого самоврядування, силовики, судова влада тощо.

Читайте також:
Час для свободи слова є і в часи війни

Проєкт “Зберегти Україну” реалізується за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна