dApps – децентралізовані додатки – цифрові програми, які були створені на базі смарт-контрактів і працюють не на централізованому сервері, а на блокчейні. Вони мають вигляд та функціонал як і звичні додатки, а ще мають функції та надають послуги від фінансів до ігор, соцмереж тощо. ЦеКрипто детально пояснить, у чому унікальність та інноваційність dApps.
Як і зрозуміло з назви, децентралізовані додатки працюють у децентралізованій мережі. Так, dApps є схожими на звичайні додатки з вашого мобільного телефону, але вони мають зовсім іншу серверну систему. Функціонування децентралізованих додатків підпорядковується смарт-контрактам не в централізованій системі, а в розподіленій мережі. А ще тут використовується блокчейн, який дозволяє обробляти інформацію та виконувати транзакції через розподілені мережі. Часто dApps створюють на основі платформи Ethereum (як-от відомий децентралізований додаток Uniswap (DEX).
dApps мають схожість зі звичними додатками, бо вони користуються однаковим кодом інтерфейсу, потрібним для відтворення сторінки сайту (Front-End). Хоча й тут є відмінність: внутрішні коди dApps відрізняються, тому й вони вільні від контролю людиною чи організацією.
Варто зазначити, що не кожен додаток може оперувати у стандартному веб-браузері: деякі працюють тільки на тих сайтах, які мають налаштований код, що відкриває конкретну програму.
Мережа Ethereum є популярним варіантом для створення на її основі dApps, бо вона пропонує безпечну інфраструктуру розробникам децентралізованих додатків. А зараз, коли додатки вже більш розвинені, їх будують на різних блокчейнах, як-от:
Більше про різні блокчейни та їхні особливості можете дізнатися за посиланням https://tsecrypto.com/courses/.
Хоча й інтерфейси традиційних додатків та dApps схожі, останні мають ряд переваг з централізованими. Для порівняння: дані зі звичайних додатків зберігаються на централізованих серверах, тому навіть 1 зламаний сервер стане причиною псування цілої мережі і зробить цілу систему або тимчасово, або назавжди неможливим для використання. До того ж централізовані мережі часто страждають від витоків та крадіжок інформації, ризикуючи конфіденційними даними компанії чи інших користувачів.
Переваги dApps
dApps можна застосовувати хіба що не в будь-якій галузі: фінанси, ігри, медицина, управління та навіть сховище файлів.
Ще один важливий приклад фінансових dApps – децентралізовані біржі. Вони зазвичай покращують торгівлю через усунення посередників (як-от централізованих криптовалютних бірж). Тобто вони не передають власні активи до біржі, а торгують ними безпосередньо з іншими користувачами. Усе що для цього потрібно: розумні контракти та гаманці користувачів. Зазвичай DEX мають значно нижчі комісії у порівнянні з централізованими біржами, бо їм потрібно менше обслуговування. Популярні децентралізовані біржі: SushiSwap, Uniswap та PancakeSwap.
Ще один варіант: додатки для соцмереж, у яких є вбудована система донатів, що використовує власний токен. Так користувачі мають можливість показати рекламу та отримати платіж у повному еквіваленті (на відміну від посередників, які беруть додаткові відсотки).
Децентралізовані додатки дозволяють користувачам мати більше значення в управлінні організаціями онлайн. dApps запроваджують орієнтований на комьюніті механізм ухвалення рішень. Смарт-контракти стануть в нагоді, коли користувачам необхідно буде створити варіанти для голосування та налаштувати анонімність при голосуванні за пропозиції інших користувачів.
Приклад моделі децентралізованого керування – DAO (децентралізована автономна організація). Її можна вважати цілком анонімним dApp, що використовує смарт-контракт для ухвалення рішень без участі центральної влади. DAO не має ієрархії.
Для початку взаємодії з dApp потрібно завести гаманець (найпопулярніші варіанти: MetaMask, Binance Chain Wallet, Coinbase Wallet тощо). Їхнє налаштування потребує всього декілька хвилин, а деякі гаманці мають навіть мобільну версію. Процес підключення теж потребує кількох хвилин. Розгляньмо на прикладі децентралізованого додатку Open Sea:
Децентралізовані додатки допомагають розширити можливості в Інтернеті через вдосконалення вже дійсних програм за участі технології блокчейн. Вже у найближчому майбутньому dApps зможуть показати ринку набагато більше унікальних ідей використання. За повідомленням DappRadar, ще до 1 кварталу 2022 року близько 2,4 мільйонів клієнтів щодня користувалися децентралізованими додатками. Очікується, що інтерес людей до dApps буде тільки зростати з часом.
Матеріал публікується на правах реклами ℗
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!