Україна vs Росія: у Гаазі стартує перший раунд дебатів у “морській” справі

Міжнародний арбітражний суд, створений відповідно до Конвенції ООН з морського права, проведе у нідерландській Гаазі слухання у справі Україна проти Російської Федерації щодо затримання в листопаді 2018 року українських військових кораблів і моряків у Керченській протоці.

Як повідомляє “Укрінформ”, у понеділок, 11 жовтня, Росія проведе перший раунд усних аргументів. Завтра же слово матиме українська делегація.

Вступне слово, зроблене агентами кожної із сторін, транслюватиметься в режимі реального часу.

Другий раунд дебатів сторін відбудеться 14 та 15 жовтня 2021 року. Також зарезервовано дату 16 жовтня на випадок необхідності.

Слухання відбуватимуться в будівлі Палацу миру в гібридному форматі. Через пандемію коронавірусу використовуватимуть відеозв’язок.

Слухання стосуються попередніх заперечень, поданих російською стороною.

“Наразі Росія скористалась правом на оскарження юрисдикції Арбітражу. Україна відповість на заперечення Росії щодо юрисдикції на усних слуханнях. Україна впевнена, що Трибунал визнає юрисдикцію по цій справі і Росія понесе відповідальність за грубі порушення морського права”, – наголосили в пресслужбі українського МЗС.

Читайте також:
“Морська” справа України проти РФ: Зеленський затвердив делегацію на слухання в Гаагу

Як інформувала “Новинарня“, малі броньовані катери “Нікополь” і “Бердянськ” та буксир ВМС ЗСУ “Яни Капу” були захоплені російськими силовиками 25 листопада 2018 року під час переходу з Одеси на Азовське море. Під час цього нападу росіяни таранили буксир, обстрілювали українські судна. Кілька моряків отримали поранення.

25 травня 2019 року Міжнародний трибунал з морського права в Гамбурзі виніс рішення щодо справи 24 українських моряків і трьох кораблів, обстріляних і захоплених РФ: однозначно на користь України.
Президент Трибуналу, суддя Пак Чжин Хьон зачитав ухвалу: “Морський трибунал постановив (…) вжити наступних заходів: Російська Федерація має невідкладно звільнити українські військові судна “Бердянськ”, “Нікополь” і “Яни Капу” та повернути їх під юрисдикцію України… Невідкладно звільнити 24 військових і спецслужбівців та дозволити їм повернутися в Україну”.
Суд заявив, що не знайшов підтверджень російської версії про провокаційну військову операцію України в Керченській протоці.

7 вересня 2019 року відбувся обмін полоненими та утримуваними особами між Україною і РФ у форматі “35 на 35”. Україна отримала з Москви зокрема й 24 військовополонених моряків ВМСУ.

18 листопада, після 358 днів з часу незаконного захоплення і затримання Росією трьох українських військових кораблів в акваторії Чорного моря біля Керчі, МБАКи та буксир “Яни Капу” росіяни передали Україні у нейтральних водах відповідно до рішення Міжнародного трибуналу з морського права. 20 листопада вони прибули на базу ВМСУ в Очаків.

Захоплені ворогом судна прийшли не своїм ходом, а на буксирі, адже “їх знищили росіяни”, розповів тодішній командувач ВМСУ Ігор Воронченко. За словами адмірала, росіяни познімали із захоплених українських кораблів плафони, розетки і навіть унітази.

У лютому 2020 року один із МБАКів та буксир стали на ремонт. У квітні спустили на воду “Нікополь“, а на початку травня – “Яни Капу” повернувся в Одесу після ремонтних робіт.

Читайте також:
“Навіть унітази покрали”: у ВМС розповіли про стан повернутих кораблів

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна