Що пообіцяли Зеленському у Вашингтоні та які зобов’язання він взяв на себе

 

У спільній заяві, прийнятій за підсумками переговорів президентів Джо Байдена і Володимира Зеленського у Вашингтоні 1 вересня, викладено наміри США щодо підтримки України та певні зобов’язання української сторони в галузі реформ та внутрішньої політики.

Ця заява була написана задовго до зустрічі в Білому домі і відображає загальне ставлення адміністрації Сполучених Штатів до української влади та її діяльності. Сам Зеленський визнав, що розмова “не була сонячною”. І, судячи з виразів облич у телевізійних включеннях, “хімія” між ними теж навряд чи встановилася.

Однак політичні експерти, в особі зокрема Віталія Портникова, заздалегідь попереджали, що зустріч буде радше “протокольною”. Тому головне – це політика інституцій незалежно від імен лідерів. Вона, власне, і зафіксована в широкій заяві.

Головне зі спільної заяви

Серед іншого, Вашингтон оголосив про новий пакет безпекової допомоги в розмірі 60 млн доларів, що включає протитанкові системи Javelin та інше оборонне летальне й нелетальне озброєння, яке дасть змогу Україні ефективніше захищати себе від російської агресії.

“Починаючи з 2014 року Сполучені Штати виділили 2,5 мільярда доларів на підтримку української армії, включно з 400 мільйонами доларів, які були надані Україні лише цього року”, – зазначено також у заяві.

Володимир Зеленський і Джо Байден проводять переговори у складі делегацій у Білому домі 1 вересня 2021. Фото: пресслужба президента України

Сторони також заявили, що Україна й Сполучені Штати активізують Комісію стратегічного партнерства (КСП), яка не працювала з 2018 року і тепер має бути “переорієнтована та забезпечена ресурсами для подолання викликів 21-го століття”.

“Для того щоб відзначити підвищений статус нашого партнерства, Міністр закордонних справ України та Державний секретар США мають намір затвердити нову Хартію на засіданні КСП цієї осені у Вашингтоні”, – сказано в документі.

У документі в розділі “Поглиблення стратегічного співробітництва у сфері оборони” вказано, що Україна та Сполучені Штати вже завершили підготовку Стратегічної оборонної рамкової угоди, яка “створює основу для посилення стратегічного співробітництва України та США у сфері оборони та безпеки та просування спільних пріоритетів, у тому числі впровадження реформ у сферах оборони та оборонної промисловості, поглиблення співпраці у таких сферах, як чорноморська безпека, кібербезпека, обмін розвідувальною інформацією та протидія російській агресії”.

Крім того, вказується, що Україна та Сполучені Штати завершили підготовку Угоди про дослідження, розробку, випробування та оцінку, яка забезпечує основу для двостороннього військово-технічного співробітництва та співпраці у сфері озброєнь.

“Сполучені Штати підтримують право України обирати свій власний зовнішньополітичний курс вільно від зовнішнього втручання, включаючи прагнення України вступити до НАТО. Ми також залишаємося відданими допомозі Україні у проведенні реформ, що тривають”, – сказано в заяві.

Водночас, підкреслюють експерти, у спільній заяві Білий дім оминув питання підтримки вступу України до НАТО, надання Плану дій щодо членства тощо. Адміністрація США не поспішає визначатися на цьому напрямку.

При цьому Вашингтон привітав “подальший прогрес України у реформуванні секторів оборони та оборонної промисловості, у тому числі схвалення нової стратегії оборонної промисловості” та висловив намір “продовжувати нашу потужну програму навчання та тренувань відповідно до статусу України як партнера НАТО з розширеними можливостями”.

“Україна планує й надалі вживати заходів щодо посилення демократичного цивільного контролю над військовими, реформування служб безпеки та модернізації процесу оборонних закупівель для просування євроатлантичних прагнень. Сполучені Штати підтримують план України з реформування Служби безпеки України шляхом упорядкування та чіткого визначення її повноважень та посилення правил, які захищають права людини та забезпечують ефективний громадський нагляд”, – зазначено в документі.

У розділі “Гуманітарна допомога” вказано, що внаслідок конфлікту, що триває на сході України, 3,4 мільйона людей потребують гуманітарної допомоги. “З 2014 року Сполучені Штати надали понад 306 мільйонів доларів життєво важливої допомоги українцям, які цього потребували, у тому числі у вигляді продуктів харчування, житла, безпечної питної води та захисту найбільш вразливих груп населення, зокрема людей похилого віку. Цього року Уряд США надасть Україні додаткові 45 мільйонів доларів гуманітарної допомоги“, – наголошено в заяві.

У галузі структурних змін Київ узяв на себе зобов’язання щодо продовження судової реформи; обрання нового спеціалізованого антикорупційного прокурора “відповідно до найкращих міжнародних практик”; ухвалення законодавства для захисту повноважень директора Національного антикорупційного бюро України, а також забезпечення прозорого та надійного процесу відбору наступного голови НАБУ.

“Допомога та дорадчі програми з боку Сполучених Штатів підтримують ці стратегічні ініціативи реформ”, – зазначено також у заяві.

Українська делегація на переговорах у Білому домі 1 вересня 2021. Фото: пресслужба президента України

Окремо підкреслено, що за підтримки США Україна продовжуватиме зміцнювати повагу до прав людини, громадянських та основних свобод, відповідно до міжнародних стандартів та зобов’язань, а також боротися з расизмом, ксенофобією, антисемітизмом та дискримінацією проти спільноти ЛГБТКІ+.

“Україна планує посилити відповідальність за насильство проти будь-якої особи незалежно від статі, раси, етнічної приналежності, релігії, сексуальної орієнтації чи політичних поглядів, у тому числі через законодавство”, – сказано в документі.

Читайте також:
Візит Зеленського у США: Байден назвав партнерство з Україною “міцнішим, ніж будь-коли”

Водночас Україна та Сполучені Штати висловили намір продовжувати притягати Росію до відповідальності за системні порушення, які тривають на територіях України, що контролюються або окуповані Росією, та домагатися звільнення політичних в’язнів і заручників, які утримуються на цих територіях.

Також у заяві міститься згадка про те, що Україна розробляє амбітний та всеосяжний План трансформації, який буде розглянуто на наступному засіданні КСП. Зміст плану наразі не розкривається.

“На підтримку зусиль України з втілення реформ Уряд США з 2014 року надав Україні майже 2 мільярди доларів допомоги на розвиток та планує виділити понад 463 мільйони доларів допомоги цього року, у тому числі на програми, орієнтовані на демократію, права людини, місцеве управління та децентралізацію, приватизацію й судову реформу”, – нагадали у Вашингтоні.

Домовлялися “не в сонячній атмосфері, а в чоловічій розмові”

Коментуючи домовленості з американськими партнерами, президент Володимир Зеленський наголосив, що його зустріч із Джозефом Байденом відбулася в продуктивній і конструктивній атмосфері, й обидві сторони зацікавлені в результативному діалозі. Він почув від Байдена позитивну оцінку реформ, які реалізуються в Україні.

Володимир Зеленський і Джо Байден у Білому домі 1 вересня 2021. Фото: пресслужба президента України

“Особливо відзначив земельну, судову реформи. Всі бачать інфраструктурні зміни в Україні й той чи інший результат. Я задоволений, що на рівні президента США бачать позитив”, – зауважив Зеленський.

На брифінгу після зустрічі Зеленський розповів, що з боку Джо Байдена не прозвучало жодного негативу стосовно нього та його команди.

“Я не знаю, чи виникла “хімія”. Але те, що замість години зустріч тривала дві, свідчить про те, що сторони зацікавлені в діалозі та результаті цього діалогу. Я вважаю, що зустріч була у нормальній, продуктивній, не в постійно сонячній атмосфері, а в чоловічій розмові“, – президент України.

За словами Зеленського, Україна запропонувала Сполученим Штатам низку ініціатив щодо двосторонньої співпраці.

“Деякі наші пропозиції були новими для США. Вони зацікавлені. Ми домовилися, що вони пропрацюють деталі цих пропозицій, і буде відповідь”, – сказав Володимир Зеленський.

Він зазначив, що під час зустрічі з Байденом особлива увага була приділена питанню тимчасово окупованого Криму. За його словами, Сполучені Штати позитивно оцінили створення Кримської платформи та “хочуть підтримувати цю ініціативу”.

“Багато разів говорили про Крим. Щодо деокупації Криму, щодо полонених”, – розповів глава Української держави.

Володимир Зеленський і Джо Байден у Білому домі 1 вересня 2021. Фото: пресслужба президента України

Володимир Зеленський також зазначив, що він запропонував залучити Сполучені Штати Америки на рівні президента до процесу мирного врегулювання конфлікту на Донбасі.

Крім того, під час перемовин обговорювали загрози від реалізації проєкту “Північний потік-2” (а США, як відомо, уклали угоду з Німеччиною про добудову газопроводу). За словами Зеленського, “Україна отримала важливі гарантії від Байдена стосовно того, що у разі виникнення загроз для енергетичної безпеки України з боку Російської Федерації чи інших сторін проєкту Сполучені Штати гарантують запровадження санкцій проти “Північного потоку-2”.

“Я вважаю, що з нашого боку це велика перемога, хоча це складне питання”, – наголосив президент України.

підготувала: Леся Волошка

Читайте також:
Речник Зеленського вразив соцмережі фотографією з Вашингтона


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.