В Одесі на місці масових розстрілів НКВС виявили шість нових ям із останками жертв

 

Біля Одеського аеропорту, де в 1937-1941 роках НКВС масово розстрілював ночами й таємно закопували тисячі громадян, знайшли шість нових розстрільних ям із останками жертв комуністичних репресій.

Про це повідомив відомий одеський історик-дослідник Олександр Бабіч у фейсбуці.

“По 6 кілометру (Овідіопольського шосе, – “Н”). На сьогодні, 9 серпня, виявлено шість розстрільних ям. Ями йдуть із інтервалом в один метр і менше (шалена щільність). Залягання останків починається з 1 метра 60 см. Ями правильної форми. Копалися під кількість засуджених до розстрілу напередодні. Щуп показує, що останки лежать у кілька шарів”, – зазначив Бабич.

Як уточнив дослідник, стратиграфія показує, що тіла розстріляних присипали мінімально на 20-30 см землею, а потім просто в яму починали засипати сміття. Потім звалище сміття навозилось шарами й зарівнювалось, аби приховати місце розстрілів.

За словами Бабіча, робота дуже складна – бульдозером знімають метр щільного будівельного сміття, потім екскаватор акуратно робить траншею, а потім вже лопатою і щупом перевіряється дно на предмет наявності останків.

Відразу після цього фіксуються краї ями, протоколюється все й закривається.

Максимальна повага до вбитих і всього, що може нам розповісти страшну історію цих сталінських злочинів.

“За такої щільності залягання не зрозуміло навіть, коли буде закінчено ці роботи. Але ми зобов’язані повернути ці імена в історію міста й перепоховати їх по-людськи”, – підсумував історик.

Читайте також:
Facebook заблокував сторінку дослідниці через допис про масові вбивства, вчинені енкаведистами влітку 1941-го у Львові, – В’ятрович

На початку серпня на місці колишнього спецоб’єкта НКВС група волонтерів почала роботи з пошуку могил жертв масових політичних репресій та визначення меж розташування розстрільних ям.

Усі знахідки нумеруються, протоколюються й складуються.

Шурфи робляться з кроком в 2,5 метра. Потім відпрацьовуються лопатою і щупом до материка.

Першу яму з останками виявлено ​​в північно-західному куті. Череп, кістки, взуття. Останки залягають на глибині 1 м 60 см. Взуття (калоші) 1937 року. Монети 1935-го й 1937 років.

Представники Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті вимагають дотримання методології робіт, узгодженої відповідними фахівцями.

Одеські історики-дослідники вирішили створити карту “Місця скорботи Одеси”, позначивши на ній усі місця масових страт, а також військові та цивільні групові могили в межах міста.

Затверджено й план робіт із пошуку могил жертв масових політичних репресій, проведення дослідницьких робіт та увічнення пам’яті репресованих.

Направлено відповідні документи до Міністерства культури України та інформаційної політики на отримання дозволу на проведення пошукових робіт у районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги Одеси.

За архівними даними, протягом 1938-1941 років “трійками” НКВС були винесені вироки про розстріли 8 тис. 633 осіб.

Читайте також:
На Тернопільщині виявили поховання учасників бою УПА з НКВС. ФОТО, ВІДЕО

Історик Бабіч знайшов нові документи, що засвідчують масові розстріли НКВС на Одещині


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.