Суд в Мілані сьогодні ухвалить остаточний вердикт чи проміжне рішення у справі Марківа

 

В апеляційному суді присяжних Мілана відбудеться вирішальне засідання щодо розгляду оскарження вироку 31-річному українському військовому Віталію Марківу.

Під час першої частини засідання у вівторок, 3 листопада, сторони обміняються репліками за підсумками судових дебатів, які завершилися 23 жовтня підсумковою промовою адвокатів захисту.

Після цього двоє суддів і шестеро присяжних засідателів зберуться в нарадчій кімнаті для обговорення подальших дій, а саме – оголосити остаточний вердикт чи проміжне рішення.

Як передає “Радіо Свобода”, гіпотетично судді мають три варіанти:

  • скасувати вирок попереднього суду в Павії і остаточно виправдати Віталія Марківа, як вимагає сторона захисту бійця та Україна;
  • підтвердити цілком і повністю вердикт суду першої інстанції, як цього просить генеральна прокуратура Мілана;
  • підтвердити вирок присяжних у Павії, але змінити формулювання злочину та скоротити термін покарання Марківа.

“У разі відмови від одного з цих варіантів суд може схилитися до четвертого, проміжного рішення: долучити до матеріалів справи нові виправдувальні докази від захисту й заслухати нових свідків або ж провести додаткове розслідування з виїздом на місце інциденту та проведенням балістичної та звукової експертиз, як просить сторона захисту”, – пише видання, наголошуючи, що за такого розвитку ситуації апеляційний процес затягнеться.

Підсумки попередніх чотирьох засідань у міланському трибуналі адвокати захисту розцінюють повністю на свою користь, оскільки генеральна прокуратура та захисники цивільних позивачів не надали жодного переконливого доказу провини солдата Марківа в інкримінованому йому злочині.
Навіть єдина перевірка (експертиза розмови підсудного у тюрмі 1 липня 2017 року), яку прокурорка вважала обов’язковою на стадії апеляції, підтвердила непричетність Марківа до факту загибелі іноземців та правдивість і послідовність його свідчень протягом процесу.

“У мене немає ілюзій, я не беруся оцінювати нині ставлення суддів, я оцінюю документи, матеріали справи, і вони абсолютно на нашу користь. Я в цьому був упевнений у Павії, впевнений і нині. Я ще більше переконаний у невинуватості Марківа після експертизи прослуханої тюремної розмови, адже обвинувачення вклало у вуста підсудного слова, яких він ніколи не говорив! Суддям і присяжним достатньо уважно вивчити наявні матеріали справи (навіть без нових доказів), щоб ухвалити рішення про виправдання солдата. Сподіваюся на них надійде просвітлення, і вони зрозуміють, що не повинні призначати будь-кого винуватцем”, – сказав у коментарі журналістам провідний адвокат захисту Раффаеле Делла Валле.

Натомість сторона обвинувачення сподівається на підтвердження вироку суду попередньої інстанції.
Головна представниця обвинувачення Нунція Чараволо наполягає на провідній ролі засудженого українського солдата в груповому вбивстві італійського фоторепортера Андреа Роккеллі та його перекладача, російського правозахисника Андрія Миронова.

Обвинувачення представило суддям і присяжним у Мілані попередню версію трагічного інциденту. Прокурор стверджує, що підсудний Віталій Марків сам не стріляв з міномета, але він “допомагав тим, хто із них влучив, уразивши цивільних громадян, які були без зброї”.

На переконання прокуратури, український боєць, озброєний автоматом АК-74 з оптичним прицілом та маючи радіопередавачі, відіграв роль “навідника” для військових ЗСУ, які потім відкрили мінометний вогонь з позиції на горі Карачун по цивільних жертвах біля керамічного заводу на окупованій бойовиками території.

Захист наполягає на версії мінометної атаки з боку сепаратистів або ж загибелі репортерів унаслідок перехресного вогню з обох боків, коли за воєнних обставин неможливо встановити, чиї постріли смертельно уразили жертв.

Розгляд апеляційної скарги на вирок військовому, поданий його адвокатами та захисниками України, триває у міланському трибуналі від 29 вересня.

Читайте також:
Заступник генпрокурора Генуї вказав на недосконалий вирок та слабкі звинувачення у справі Марківа

Як інформувала “Новинарня“, попри наявність переконливих доказів у тому, що Віталій Марків ніяк не міг бути причетним до обстрілу, внаслідок якого у травні 2014 року на Донеччині загинули італійський фоторепортер Андреа Роккеллі та його російський перекладач Андрій Миронов, суд у місті Павія засудив нацгвардійця до 24 років ув’язнення. Вирок було винесено 12 липня 2019 року.
Також суд постановив притягнути до криміналу нардепа-атовця Богдана Матківського, який командував підрозділом Марківа на Донбасі.

Поліція Італії заарештувала Марківа в аеропорту Болоньї 30 червня 2017 року. За даними ЗМІ, крім українського, він має також громадянство Італії, де країні постійно живе його мати. Туди він полетів у відпустку.

30-річний Андреа Роккеллі був учасником групи фоторепортерів Cesuralab.
Він загинув 24 травня 2014 року внаслідок мінометного обстрілу в селі Андріївка під Слов’янськом Донецької області разом із напарником-перекладачем, російським правозахисником Андрієм Мироновим.

Обставини події на боці бойовиків “ДНР” описував фотожурналіст Вільям Роглон (Рогелон) з агентства Wostok Press, який теж перебував на місці обстрілу – він виступив свідком на боці обвинувачення.

Офіційна довідка Національної гвардії України підтверджує, що підрозділи оперативного призначення НГУ в період з 20 березня до 4 серпня 2014 року комплектувалися виключно стрілецькою зброєю: автоматами і кулеметами, а артилерійського озброєння, в тому числі мінометів, в них не було, зокрема і в районі Слов’янська та гори Карачун. Цей факт виключає можливість того, що Марків міг фізично вбити Роккеллі.

За визнанням італійського прокурора, старший сержант НГУ Віталій Марків не вчинив злочину убивства, але він інформував командирів про рух цивільних осіб біля фабрики Zeus Ceramica, а ті зі, свого боку, контактували з військовослужбовцями ЗСУ, які з мінометів відкрили вогонь про групі іноземних журналістів.

Генпрокуратура України зверталася до італійської влади з вимогою надати ґрунтовні докази вини Марківа або негайного звільнити його.

Про те, що Україна готова надати італійському суду всі документи у справі Марківа, заявляв також міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
17 травня 2019 року глава МВС Аваков зустрівся з Марківим. Він та командувач Нацгвардії Микола Балан дали в суді Павії свідчення на захист Віталія.

Тепер очікується розгляд апеляційної скарги Віталія Марківа.

Як наголошують учасники міжнародної акції “Free Markiv”, вся “справа Марківа” побудована на російському наративі подій в Україні: “націоналісти, які прийшли до влади внаслідок перевороту”, “безжалісні карателі з добровольчих батальйонів, що вбивають цивільних”, “повстанці Донбасу, які шанують журналістів” тощо.

17 січня Верховна Рада України  ухвалила постанову, в якій просить президента і парламент Італії забезпечити прозорість, об’єктивність та неупередженість апеляційного провадження стосовно старшого сержанта Національної гвардії України Віталія Марківа.

Читайте також:
Філарет написав листа нацгвардійцю Марківу та звернувся до Папи Франциска

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна