Список політв’язнів Кремля зріс: хроніка сфабрикованої справи Олександра Марченка

 

автор: Ганна Велігдан

Українські правозахисники та російський правозахисний центр “Меморіал” назвали політв’язнем українського бізнесмена Олександра Марченка, якого незаконно затримали бойовики “ДНР” на окупованій території Донеччини та передали в РФ, де його ув’язнили в російському Краснодарі. Після тривалої відсидки за безглуздими адміністративними претензіями тепер Марченко чекає суду за сфальсифікованою кримінальною справою.

Новинарня” розповідає, як Марченко став політв’язнем Кремля на п’ятому році війни.

Олександр Марченко

Поїхав забрати машину

Бізнесмен Олександр Марченко – сам із Павлограда на Дніпропетровщині. Займався гірничо-шахтними поставками. Останнім часом жили з дружиною в Києві, орендували квартиру.

У грудні 2018-го Марченко поїхав на територію ОРДО через Москву, щоб подати документи на повернення свого спортивного автомобіля, залишеного на СТО Донецька для особливого обслуговування ще до окупації.

За словами рідних – дружини Катерини та мами Галини, перед тим Олександрові зателефонував товариш, який проживав на окупованій Донеччині – сказав, що в “ДНР” вийшов “закон”, і тепер людям повертають незаконно “віджате” майно. Також він запевняв, що жодної небезпеки немає. Оскільки в сім’ї були фінансові труднощі, Олександр вирішив спробувати забрати спорткар.

Марченко заїхав в ОРДО через не контрольований Україною КПП “Успенка” 17 грудня. Його на кордоні зустрів товариш. Зранку наступного дня друзі поїхали писати заяву до так званого “МВС ДНР”. Після цього відправилися на митний пост та домовилися, що Олександр зателефонує одразу після проходження контролю на виїзд з окупованої території.

Олександр Марченко з дружиною

“Коли Олександр був на митниці, товариш зателефонував йому та запитав, чи той пройшов контроль. Олександр сказав, що мають зараз віддати паспорт. Я почала йому телефонувати о пів на другу, до четвертої години чоловік не відповідав. Ми злякалися, не знали, що робити”, – розповіла Катерина Марченко.

Зізнаватися “правильно”, інакше – тортури

Лише через деякий час сім’я дізналася, що під час перевірки на КПП Марченка арештували, забрали речі, документи, телефон. Через дві години приїхали люди в масках, надягнули йому пакет на голову, затягнули скотчем і повезли в невідомому напрямку.

Чоловіка привезли в якийсь підвал та почали з’ясовувати цілі “візиту до ДНР”. Він говорив лише правду. Але бойовики “МВС ДНР” сказали, що Марченко свідчить неправильно, та змусили Олександра пояснювати всі контакти в телефоні.

Чоловіка запроторили в одиночну камеру без вікон і туалету. Протягом 20 днів його водили на допити, застосовували як фізичне, так і психологічне насилля.

9 січня 2019 року до ув’язненого знову приїхали бойовики “МВС ДНР” та змусили написати свідчення.

Письмовий звіт зловмисників знову не задовольнив. Вони висунули вимогу “писати правильно”. Після відмови Марченка бойовики відвели його в карцер і почали катувати.

Бізнесмен Олександр Марченко до потрапляння в полон

“Його підвісили за руки так, що він ледве торкався підлоги носками. В такому стані він провисів близько доби. Наступного дня працівники знову повели його на допит і сказали, що повністю відріжуть пальці рук, якщо не буде писати так, як потрібно. Для посилення ефекту слів вони повели його в кімнату катувань, повністю роздягнули, натягнули пакет на голову, зав’язали скотчем, прив’язали руки й ноги до столу та почали підключати електронні дроти до пальців та інших місць. Після двогодинних катувань його вперше за 20 днів повели помитися”, – переказує дружина.

Потім Олександра повели в камеру та заявили, що він має написати потрібні зізнання, інакше катування триватимуть. Також погрожували, що викрадуть сім’ю на території України та рідних із Росії.

Бойовики все-таки змусили його дати “правильні” свідчення та записати відеоінтерв’ю. “ДНРівці” сказали, що після написаного чоловіка передадуть у Росію працівникам ФСБ.

Дізнавшись, що сина ув’язнили, Галина одразу почала займатися оформленням перепустки в ОРДО і вже після Нового року була на окупованих територіях. Вона поїхала у відповідне управління, проте зустрітися з сином їй так і не дозволили. Лише сказали, що раз на тиждень можна передавати передачу.

Після місяця зателефонував “опер” і сказав, що Олександра відпустять. Потім додав, що Марченко покинув їхню територію, автобусом поїхав у напрямку Луганська та сам знайде матір.

Російське “правове поле”

18 лютого Олександра забрали з Донецька й повезли в бік кордону з РФ. На місці йому віддали ремінь, шнурівки та паспорт і сказали самому проходити прикордонну перевірку в присутності працівника “МВС”.

Після перетину кордонів ув’язненого передали працівникам ФСБ Росії. В нього знову забрали речі, надягнули мішок на голову та повезли в невідомому напрямку вже по території РФ. За дві години пересадили в іншу машину та передали іншим працівникам. Крайньою зупинкою був Краснодар.

Протягом двох місяців від чоловіка не було жодної звістки. Лише по приїзду в Краснодар він надіслав повідомлення дружині з незнайомого російського номера: “Я в Краснодарі в Октябрському СІЗО”.

СІЗО в Краснодарі

Матір одразу поїхала в Росію з адвокатом Денисом Плужним. Там їм дозволили зустрітися.

“Я побачила не сина, я побачила істоту. Він схуд на 20 кг і виглядав морально пригніченим”,

– так описує зустріч Галина.

У Росії Олександру спочатку сказали, що він проходить свідком у кримінальній справі. Проте наступного дня його повезли в суд та повідомили, що прийнято рішення про адміністративний арешт у зв’язку з тим, що чоловік нібито не показав документи органам влади.

Після закінчення першого терміну адмінарешту Марченку знову приписали адміністративне порушення – начебто він вже працював нелегально вантажником в РФ. Російська правоохоронна система відмовлялася слухати будь-які аргументи адвоката та продовжувала ігнорувати норми права.

По закінченню другого арештантського терміну Олександра теж не відпустили. Мати згадує, що тоді вони стояли з адвокатом Плужним біля СІЗО і чули крики, схожі на синові. В той день адвокату відмовляли в зустрічі з підзахисним і говорили, що Марченко вже покинув заклад.

Згодом російський суд вирішив видворити Олександра з країни. Проте цього так і не сталося – його утримували далі в місцях для тимчасово переміщених осіб.

А ще через два місяці йому видали підозру по кримінальній справі за ст. 12, ст. 30 та ст. 226.1 Кримінального кодексу Росії за обвинуваченням у “приготуванні до придбання і незаконного переміщення з території Росії продукції військового призначення” – нібито намір перевести через російський кордон плати зенітно-ракетного комплексу.

Як розповів на пресконференції в Києві керівник програми підтримки політв’язнів ПЦ “Меморіал” Сергій Давідіс, Марченка “звинувачують у підготовці контрабанди предметів військового призначення – нібито двох комплектів електровакуумних приладів (клістронів), призначених для використання в зенітно-ракетному комплексі С-300″.

Нібито він вступив у змову з якимсь громадянином Росії ще влітку минулого року. Нібито він переказав якісь гроші цьому громадянину РФ, близько 100 тисяч доларів”, – розповів Давідіс.

Олександр Марченко з дружиною Катериною

Олександр тепер чекає вироку в буцегарні. За словами рідних, у нього оніміння тіла і тахікардія.

Боротьба не припиняється

Голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук зазначила на пресконференції, що справа Марченка – один з прикладів того, як російські спецслужби можуть співпрацювати з бойовиками “ДНР/ЛНР”.

За словами правозахисниці, під час виїздів в ОРДЛО та РФ існує загроза для кожного українця опинитися в подібній ситуації, незалежно від того, чи політично активна ви людина, чи ні.

Рідні стверджують, що Олександр завжди мав “нейтральні погляди” і проти Росії різко не висловлювався. Проте зараз його риторика змінилась.

Читайте також:
“Євромайдан СОС”: у Росії лишаються 86 українських політв’язнів. СПИСОК

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна