Суд у Москві не задовольнив уже дві апеляції на арешт українських моряків

 

Апеляційна інстанція Московського міського суду 16 серпня відмовила в апеляційній скарзі на постанову про продовження арешту до 24 жовтня одинадцятьом військовополоненим українським морякам.

Про це повідомив адвокат Микола Полозов у фейсбук-групі “Захист військовополонених українських моряків”.

“Позиція слідчого і прокурора була такою: «підстави, на яких обирався і продовжувався запобіжний захід, не змінилися і не відпали”. Дана позиція повністю задовольнила суддю Задорожну З.А., яка залишила постанову Лефортовського районного суду без змін, а апеляційні скарги захисту – без задоволення”, – написав Полозов.

Він зазначив, що за клопотанням прокурора засідання суду відбувалося в закритому режимі. Щойно суддя задовольнив це клопотання, “консулів України, іноземних дипломатів, небайдужих громадян і представників преси, які прийшли підтримати військовополонених моряків, випровадили із зали суду”.

За словами Полозова, сторона захисту заявила “про необхідність виконання наказу Міжнародного трибуналу ООН з морського права про негайне звільнення 24-х українських військових моряків, про порушення Конвенції ООН з морського права, а також про порушення норм міжнародного гуманітарного права, у тому числі ІІІ Женевської конвенції 1949 року «Про поводження з військовополоненими», в частині умов утримання військових моряків”.

Але суддю це, вочевидь, не переконало.

До першої групи військовополонених українських моряків, апеляційну скаргу яких Московський міськсуд розглядав зранку 16 серпня, входили Денис Гриценко, Андрій Драч, В’ячеслав Зінченко, Михайло Власюк, Богдан Головаш, Сергій Попов.

По обіді аналогічне рішення, також на закритому засіданні, було ухвалено щодо другої групи полонених  моряків: Володимира Терещенка, Андрія Шевченка, Романа Мокряка, Андрія Оприска та Сергія Цибізова.

У середу, 21 серпня, відбудеться розгляд апеляцій щодо решти військовополонених українців: об 11:00 – Андрія Артеменка, Віктора Беспальченка, Володимира Варімеза, Владислава Костишина, Олега Мельничука, Василя Сороки та Сергія Чуліби; о 14:00 − Юрія Без’язичного, Юрія Будзила, Володимира Лісового, Богдана Небилиці, Євгенія Семидоцького й Андрія Ейдера.

Читайте також:
ФСБ розглядає питання про звільнення моряків, – Денісова

Визволити моряків із полону РФ можна лише до початку судового процесу, – адвокат

Як повідомляла “Новинарня“, 23-25 листопада 2018 року корабельна група Військово-Морських сил ЗС України у складі двох нових малих броньованих артилерійських катерів (МБАКів) “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдового буксира “Яни Капу” здійснювала плановий перехід з Одеси до Азовського моря, де в Бердянську й Маріуполі створюється українська військово-морська база.

Про намір здійснювати перехід заздалегідь було поінформовано російську сторону відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.
Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – катери типу “Соболь”, пскр “Дон”, катери типу “Мангуст”, мпк “Суздалец” – здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України”.

Приблизно о 8:30 ранку 25 листопада ПСКР “Дон” двічі таранив буксир “Яни Капу”, пошкодивши йому один із двох головних двигунів. Унаслідок навалу інший російський прикордонний корабель, “Ізумруд”, отримав пробоїну й почав боротися за живучість. Було пошкоджено також “Дон”.

Надалі вісім суден РФ тримали український ордер у Керченській протоці на підході до Кримського мосту. Росіяни перегородили фарватер під мостом старим суховантажем і попередили про застосування зброї та спецназу.

Близько 20-ї години, коли конвой уже повертався до Одеси, у нейтральних водах росіяни відкрили вогонь на ураження по українських суднах і захопили моряків у полон. Вогонь вівся зокрема з артустановок і ракетами з вертольотів.
За інформацією ВМСУ, шість українських моряків отримали поранення, з них двоє – важкі.

Росія визнала факт нападу на українські кораблі, які нібито “порушили державний кордон РФ” та “здійснювали небезпечні маневри”. Це перший факт офіційного визнання військової агресії Росії проти України з початку війни 2014 року.

Рада нацбезпеки прийняла рішення про запровадження воєнного стану. 26 листопада президент Петро Порошенко видав указ, а Верховна Рада затвердила воєнний стан у десяти прикордонних областях терміном на 30 днів.

Генштаб ЗСУ оприлюднив радіоперехоплення розмов офіцерів РФ під час атак на українські кораблі.

Також стало відомо, що російський депутат анонсував напад на катер ВМСУ ще за три дні до інциденту

Командувач ВМСУ Ігор Воронченко не підтвердив застосування українцями зброї проти агресорів у Чорному морі.

ЗМІ спершу опублікували список 23 полонених моряків. Згодом стало відомо, що їх 24, з них два співробітники СБУ.

27-28 листопада підконтрольні РФ суди в Сімферополі й Керчі заарештували їх усіх на два місяці за нібито “кримінальне правопорушення” (до 25 січня 2019 року).
Надалі військовополонених перевезли до Москви, в СІЗО “Лефортово” та – трьох поранених – у “Матроську тишу”. До них тривалий час не було доступу адвокатів і консулів.

6 грудня МЗС стало відомо, що Росія пустила консулів до українських військовополонених.

Станом на 27 грудня усі 24 українських моряки, захоплені Росією, заявили “слідству”, що є військовополоненими.

7 січня стало відомо, що Україна подала до Європейського суду з прав людини позов проти Росії через захоплення українських моряків біля Керченської протоки.
Раніше Росія не виконала припис ЄСПЛ щодо надання інформації про полонених моряків.

У березні 24 українських моряків визнали військовополоненими, про це йдеться в опублікованій Управлінням верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) доповіді про ситуацію в Україні за період 16 листопада 2018 року – 15 лютого 2019 року.

У квітні Україна подала позов проти Росії про порушення нею Конвенції ООН з морського права й ініціювала процедуру, яка може звільнити полонених українських моряків.

10 травня у Міжнародному трибуналі з морського права завершилися слухання за позовом України проти РФ. На підтримку України виступали представники юридичної компанії Covington & Burling Марні Чік і Джонатан Гімблет, генсек Гаазької академії міжнародного права професор Жан-Мюрік Тювенін, арбітр у трибуналах з морського права професор Альфред Соонс.

Росія відмовилася брати участь у слуханнях трибуналу.

25 травня Міжнародний трибунал з морського права повністю задовольнив позов України та зобов’язав Росію негайно звільнити три українські військові кораблі та 24 членів їхніх екіпажів.
28 травня Україна звернулася до РФ щодо організації процесу звільнення українських моряків.

Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Кремль не планує звільняти українських моряків: вони залишаться під вартою, адже нібито трибунал не мав юрисдикції для вирішення конфлікту.

25 червня стало відомо, що українські військові катери “Нікополь” (P176) і “Бердянськ” (U175), а також буксир “Яни Капу” (А947) зникли з акваторії стоянки суден “Генмол” у Керчі, де вони перебували останні місяці. Українські кораблі перемістили в невідомому напрямку.

Також з’явилася інформація, що у висунутих обвинуваченнях ФСБ Росії хоче засудити полонених українських моряків до 6 років ув’язення.

Читайте також:
Чотирилапий член екіпажу “Яни Капу” повернувся додому. ФОТО

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна