Ялинка від РФ. У Софії поліція припинила акцію протесту українців. ВІДЕО

 

У столиці Болгарії Софії поліція завадила проукраїнській акції протесту біля подарованої Росією новорічної ялинки, під якою активісти вимагали звільнення полонених моряків ВМС України.

Як повідомило болгарське видання Faktor.bg, болгари й українці зібралися в неділю, 23 грудня, о 15:00 біля собору Святої Неділі на протест проти агресивної політики РФ.

Акція відбувалася перед “скандальною” новорічною ялинкою, яку посол Росії в Болгарії Анатолій Макаров подарував Софії кілька днів тому від імені уряду РФ.

“Невдоволені політикою Кремля махали українським прапором і плакатами з вимогою зупинити російську агресію”, – повідомляє болгарське видання.
Також активісти розклали біля ялинки символічні паперові кораблики з іменами полонених моряків та згодом почепили їх на дерево, разом із листівками проти російської агресії.

Проте на місце події викликали поліцію. Вона ідентифікували учасників і заходилася зривати з ялинки листівки, кораблики та прапорці.

Фото “Фактора”:

акція за моряків ВМСУ - Софія _3 акція за моряків ВМСУ - Софія _2 акція за моряків ВМСУ - Софія _1 акція за моряків ВМСУ - Софія
<
>

Олена Коцева, голова Асоціації українських організацій у Болгарії, висловила своє обурення в коментарі “Фактору”: “Серед [полонених] українських моряків є хлопчик болгарського походження, про якого більшість болгарських ЗМІ мовчать так само, як і влада… Ми написали імена моряків на корабликах. Заради нашого хлопчика ми також почепили на ялинку болгарський прапорець… Ми обурені тим, що ялина, подарована Росією, розміщена перед цією церквою, яку в 1925 році підірвали комуністи, і понад 136 людей загинули…”

Як відомо, полонений моряк із болгарським корінням – Володимир Варимез із села Баннівка Болградського району на Одещині.

Учасники акції назвали подарунок російського посла “недипломатичним”, порівнявши його з даром імперського центру “Задунайській губернії”.

Читайте також:
Полонений моряк з “Яни Капу” в московському СІЗО вчить сусіда
по камері українській мові

Як повідомляла “Новинарня“, 23-25 листопада корабельна група Військово-Морських сил ЗС України у складі двох нових малих броньованих артилерійських катерів (МБАКів) “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдового буксира “Яни Капу” здійснювала плановий перехід з Одеси до Азовського моря, де в Бердянську й Маріуполі створюється українська військово-морська база.

Про намір здійснювати перехід заздалегідь було поінформовано російську сторону відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.

Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – катери типу “Соболь”, пскр “Дон”, катери типу “Мангуст”, мпк “Суздалец” – здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України”.

Приблизно о 8:30 ранку 25 листопада ПСКР “Дон” двічі таранив буксир “Яни Капу”, пошкодивши йому один із двох головних двигунів. Унаслідок навалу інший російський прикордонний корабель, “Ізумруд”, отримав пробоїну й почав боротися за живучість. Було пошкоджено також “Дон”.

Надалі вісім суден РФ тримали український ордер у Керченській протоці на підході до Кримського мосту. Росіяни перегородили фарватер під мостом старим суховантажем і попередили про застосування зброї та спецназу.

Близько 20-ї години, коли конвой уже повертався до Одеси, у нейтральних водах росіяни відкрили вогонь на ураження по українських суднах і захопили моряків у полон. Вогонь вівся зокрема з артустановок і ракетами з вертольотів.

За інформацією ВМСУ, шість українських моряків отримали поранення, з них двоє – важкі. Допомогу їм надавали росіяни.

Росія визнала факт нападу на українські кораблі, які нібито “порушили державний кордон РФ” та “здійснювали небезпечні маневри”. Це перший факт офіційного визнання військової агресії Росії проти України з початку війни 2014 року.

Рада нацбезпеки прийняла рішення про запровадження воєнного стану. 26 листопада президент Петро Порошенко видав указ, а Верховна Рада затвердила воєнний стан у десяти прикордонних областях терміном на 30 днів.

Генштаб ЗСУ оприлюднив радіоперехоплення розмов офіцерів РФ під час атак на українські кораблі.

Також стало відомо, що російський депутат анонсував напад на катер ВМСУ ще за три дні до інциденту.

Командувач ВМСУ Ігор Воронченко не підтвердив застосування українцями зброї проти агресорів у Чорному морі.

ЗМІ спершу опублікували список 23 полонених моряків. Згодом стало відомо, що їх 24, з них два співробітники СБУ.

27-28 листопада підконтрольні РФ суди в Сімферополі й Керчі заарештували їх усіх на два місяці за нібито “кримінальне правопорушення” (до 25 січня 2019 року).
Москва відмовилася визнавати їх військовополоненими, попри всі наявні ознаки такого статусу.

Надалі військовополонених перевезли до Москви, в СІЗО “Лефортово” та – трьох поранених – у “Матроську тишу”. До них тривалий час не було доступу адвокатів і консулів.

6 грудня МЗС стало відомо що Росія пустила консулів до українських військовополонених.

При цьому Москва не виконала припис Європейського суду з прав людини про надання інформації щодо стану здоров’я полонених моряків.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна