Путін буде торгуватися життями 24 затриманих моряків за “Північний потік”, – адвокат

 

Російський адвокат Микола Полозов, який узявся захищати одного з полонених офіцерів ВМС ЗС України Дениса Гриценка, вважає, що Кремль може використати життя затриманих українських моряків у зовнішньополітичних торгах.
Як передає “Новинарня“, про це Полозов заявив в ефірі телеканалу “Еспресо” 29 листопада.

“Я не виключаю, що Путін буде торгуватися життями цих 24 моряків за реалізацію проекту “Північний потік-2”, – сказав правозахисник.

За словами Полозова, затримання з боєм українських моряків – “це триваючий воєнний злочин з боку РФ”, адже РФ не визнає українців військовополоненими, а вважає “звичайними кримінальними злочинцями”. Натомість Женевська конвенція визначає затриманих у таких обставинах осіб саме як військовополонених.

Полозов стверджує, що Росія не виконує власну Конституцію, яка визначає пріоритет міжнародного права над національним.

Адвокат також розповів, що полонених моряків ВМСУ помістили в камери Сімферопольського СІЗО, в чому вони були. При цьому першими українцям допомогли в’язні цієї ж тюрми.

“Самі ув’язнені зібрали свої скромні пожитки, каву, чай, цукор і передали в камери, де перебувають військовополонені”, – розповів Микола Полозов.

Також він зазначив, що справа ускладнюється великою кількістю одночасно затриманих моряків – у деяких українців досі залишаються державні адвокати РФ.

Микола Полозов відомий захистом українських політв’язнів в РФ та на окупованих територіях. Він у 2014-2015 роках був одним з адвокатів у справі Надії Савченко, пізніше захищав Хайсера Джемілєва, Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова. У 2018 році вів незалежне розслідування смерті Веджіє Кашки.

Денис Гриценко

Підзахисний Миколи Полозова – капітан 2-го рангу з малого броньованого артилерійського катера “Бердянськ” 34-річний Денис Гриценко. За даними ЗМІ, він родом із Криму, а його батьки досі живуть на окупованому РФ півострові.

Як інформувала “Новинарня“, із 23 листопада корабельна група Військово-Морських сил ЗС України у складі двох нових малих броньованих артилерійських катерів (МБАКів) “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдового буксира “Яни Капу” здійснювала плановий перехід з Одеси до Азовського моря, де в Бердянську й Маріуполі створюється українська військово-морська база. Про намір здійснювати перехід заздалегідь було поінформовано відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.

Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – катери типу “Соболь”, пскр “Дон”, катери типу “Мангуст”, мпк “Суздалец” – здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України”.

Приблизно о 8:30 ранку 25 листопада ПСКР “Дон” таранив буксир “Яни Капу”, пошкодивши йому один із двох головних двигунів. Унаслідок навалу російський прикордонний корабель отримав пробоїну й почав боротися за живучість.

Надалі вісім суден РФ тримали український ордер у Керченській протоці на підході до Кримського мосту. Росіяни перегородили фарватер під мостом старим суховантажем і попередили про застосування зброї та спецназу.

Близько 20-ї години росіяни відкрили вогонь на ураження по українських суднах і захопили їх. За повідомленням радника президента Юрія Бірюкова, українські моряки вели стрільбу у відповідь, але сили були нерівні.

За інформацією ВМСУ, шість українських моряків отримали поранення, з них двоє – важкі. Допомогу їм надавали росіяни.

Як заявив на засіданні РНБО України начальник Генштабу Віктор Муженко, зв’язку з кораблями і 23 полоненими моряками немає, їхня доля невідома.

Росія визнала факт нападу на українські кораблі, які нібито “порушили державний кордон РФ” та “здійснювали небезпечні маневри”. Це перший факт офіційного визнання військової агресії Росії проти України з початку війни 2014 року.

Збройні сили України було приведено в повну бойову готовність.

Рада нацбезпеки прийняла рішення про запровадження воєнного стану. 26 листопада президент Петро Порошенко видав указ, а Верховна Рада затвердила воєнний стан у десяти областях терміном на 30 днів.

Генштаб ЗСУ оприлюднив радіоперехоплення розмов офіцерів РФ під час атак на українські кораблі.

Командувач ВМСУ Ігор Воронченко не підтвердив застосування зброї проти агресорів у Керченський протоці.

ЗМІ спершу опублікували список 23 полонених моряків. Згодом стало відомо, що їх 24, з них два співробітники СБУ.

27-28 листопада підконтрольні РФ суди в Сімферополі й Керчі заарештували їх усіх на два місяці за нібито “кримінальне правопорушення” (до 25 січня).

ФСБ оприлюднила відео фрагментів допиту деяких полонених.

Читайте також:
На суді в Криму командир “Яни Капу” Мельничук скористався
правом на перекладача з російської

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна