“Це був не обмін”: Денисова про звільнення українських моряків з окупованого Криму

 

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова підтвердила, що сім українських моряків, яких незаконно утримували в анексованому Криму, повернулися на материкову частину України.

Про це вона повідомила у “Фейсбуці” у вівторок, 30 жовтня.

“Сім громадян, які незаконно утримувалися в Криму, повернулися в Україну (на материкову частину України — “Н”)! Зараз вони уже прямують додому. Мова йде про трьох членів екіпажу судна “ЯМК-0041” Сергія Калиниченка, Олега Блока та Руслана Скрипника та чотирьох членів екіпажу судна “ЯОД 21-05” Олександра Лисенюка, Геннадія Онгурова, Олега Іващенка та В’ячеслава Івасенка“, — зазначила Денисова.

За її словами, з травня українська сторона невпинно працювала над поверненням моряків.

“У них відібрали паспорти, що унеможливлювало повернення українців додому. У середині жовтня я вкотре обґрунтувала законні вимоги повернути в Україну незаконно утримуваних рибалок та звернулася до Федеральної служби безпеки”, — зауважила омбудсман.

Денісова також наголосила, що це був не обмін російських моряків із судна “Норд” на українських, як про це повідомили російські ЗМІ.

“Моряки судна “Норд”, що сьогодні також повернулися в Крим, вільно пересувалися територією України. Їх, на відміну від українців у Криму, ніхто не утримував”, – підкреслила уповноважена.

Раніше цього дня помічник голови Державної прикордонної служби України Олег Слободян повідомив “Укрінформу”, що Росія створила ілюзію обміну моряків. Однак моряків із керченського судна “Норд” ніхто не арештовував в Україні, і вони могли у будь-який час виїхати до окупованого Криму.

Як повідомляла “Новинарня“, 25 березня 2018 року корабель морської охорони ДПС України затримав в Азовському морі риболовецьке судно-порушник “Норд” під прапором Російської Федерації. Було встановлено, що сейнер зареєстрований в Керчі – в окупованому Росією Криму.
Затримане судно із командою (10 осіб) відконвоювали до порту Бердянська для перевірочних та процесуальних дій.

30 березня суд заарештував “Норд”. Прокуратура АРК порушила кримінальне провадження за фактом виходу судна із закритого Києвом порту Керчі.

2 квітня його капітанові, громадянину України Володимиру Горбенку оголосили підозру у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 332-1 (порушення порядку в’їзду і виїзду з тимчасово окупованої території України) Кримінального кодексу України.

6 квітня Херсонський міський суд обрав Горбенку запобіжний захід у вигляді утримання під вартою з альтернативою застави в сумі 35240 грн.

Маріупольський суд наклав на членів екіпажу сейнера з Керчі адміністративний штраф за статтею “Порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї”. Вони вийшли з-під варти, але не були випущені з України.

10 квітня капітан “Норда” Горбенко вийшов з СІЗО під заставу і поїхав до лікаря.
Однак уже 11 квітня прокуратура оголосила Горбенкові нову підозру – за ст. 249 (незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом) ККУ, за якою передбачена відповідальність до трьох років позбавлення волі.
За цим провадженням йому обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання з покладанням обов’язків – прибувати на першу вимогу до слідчого, судді чи прокурора, а також не відвідувати територію окупованого РФ Криму.

20 квітня справи про адміністративне правопорушення за ст. 204-1 КУпАП (“Незаконне перетинання державного кордону”), які стосувалися спроби членів екіпажу “Норд”, як громадян України, перетнути державний кордон в аеропорту “Київ” за паспортами громадян РФ, були скеровані до Солом’янського райсуду Києва.

Термін розгляду таких справ, визначений законодавством, становить три місяці. У ході судових засідань, адвокати моряків неодноразово клопотали про перенесення розгляду, а правопорушники не прибували на засідання, чим затягували розгляд.
Таким чином, 23 липня, у зв’язку із закінченням тримісячного строку притягнення осіб до відповідальності, суд закрив справи, оскільки за даних обставин не вбачається можливість притягнення осіб до відповідальності.

Росіяни також почали затримувати українських рибалок в Азовському морі.

Українське рибальське судно “ЯМК-0041” затримали 4 травня російські прикордонники в Чорному морі біля мису Тарханкут. Судно й екіпаж – п’ять громадян України – доставили на територію анексованого Криму.
Проти капітана “ЯМК-0041” з Очакова Віктора Новицького порушили кримінальну справу про браконьєрство.

МЗС України направило в Росію ноту, вимагаючи негайно звільнити судно і екіпаж.

25 червня моряки українського судна “ЯМК-0041” на знак протесту відмовилися від їжі.

Моряка з “ЯМК-0041” Геннадія Отичка, у якого померла мати, росіяни відпустили на підконтрольну Україні територію 14 жовтня.

28 серпня стало відомо про затримання прикордонниками РФ із Криму в акваторії Чорного моря іншого українського риболовецького судна – “ЯОД 2105″ – та членів його команди.

Читайте також:
Справа капітана “Норда” з Керчі: прокуратура завершила досудове розслідування

Двоє моряків “Норда” обманним шляхом покинули Україну через Білорусь

Суд передав АРМі арештоване судно “Норд” із Керчі

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна