автор: Анастасія Федченко
з Донецької області
фото автора
Село Південне ніби притулилося до Торецька. Їхати від міста сюди якихось десять хвилин. Але – дорогою, яка прострілюється у кожній своїй точці.
Неподалік височіють терикони. На одному з них бачимо прапор так званої “ДНР”. Звідти ж і дорогу видно, наче на долоні.
Її зазвичай і вдень, і вночі не проїжджають, а пролітають, витискаючи з авто максимальну швидкість. Та цього разу ми їдемо степом між Торецьком і Горлівкою поволі, наче чумаки на волах – тому що з десятком машин ОБСЄ.
Бойовики дали ОБСЄшникам “зелений коридор”. Як з’ясується невдовзі, по ньому з Південного на Торецьк виберуться ще два старі цивільні авто переселенців із хатніми пожитками. Ми стали свідками їхніх зборів та почули, що жене селян із рідних домівок.
Південне (до декомунізації – Ленінське) – малесеньке селище між Торецьком і Горлівкою. Донедавна – “сіра зона”, тепер – Україна. Про перехід селища під контроль Об’єднаних сил офіційно оголосили 18 травня.
Вулиці, вузькі і звивисті, потопають у зелені.
Колись усе Південне було гарним, затишним. Але останнім часом тут згоріло з десяток хат, раз-по-раз трапляються зруйновані війною хати.
Бойовики стріляють запалювальними набоями, від яких будинки горять, наче скирти соломи.
Українські військові кажуть: таким чином вороги намагаються викурити наших армійців. Але страждають насамперед мирні люди. Такі, як пані Клавдія.
Невелике чисте подвір’я біля дороги, паркан із дощок, що посіріли від часу. У хаті на вікнах – квіти й білі фіранки. Подекуди у шибках побите скло. А поруч у дворі – сарай без даху. У нього влучив снаряд. Відтоді подвір’я спорожніло.
“Бабушка Клава мене всі звуть. Мені вже 80 років”, – каже стара, зовсім сива, жінка в халаті, великому вовняному жилеті й капроновій косинці.
Клавдія понад півстоліття тому вийшла заміж у Ленінське. Так і жила тут до весни 2018-го. Її забрали онуки, коли снаряд прилетів у двір і розбив сарай. Тепер літня жінка приїхала забрати речі й попрощатися з рідною хатою. Навряд чи баба Клава ще колись сюди повернеться.
“Важко кинути все живе і йти куди… невідомо”, – зітхає старенька.
“Бачили? Хати погоріли. Люди навіть бояться сюди повернутися подивитися, щоб живими залишитися, – голос баби Клави починає тремтіти. – Люди вискакували голі, роздягнені, як хати горіли, бігли хто куди. За що нас палять? Що ми зробили?” – каже жінка вже крізь сльози.
Вона витирає очі хустинкою. Обличчя в зморшках, руки натруджені.
Крізь сльози баба Клава говорить, що всі ці чотири роки, відколи почалася війна, жителі села підтримували одне одного.
У її хаті – прибрано, охайно. На стінах шпалери, на підлозі – лінолеум і згорнуті біля плінтуса килими, щоб не затоптати, коли виноситимуть речі. У ванні стоїть горщик із синіми фіалками.
“Тут поруч дівчинка, вона майже нічого не бачить, і згоріла хата, вони з мамою залишились, у чому стояли. І за що? Лягли спати, прокинулися – хата горить. Ми жили потихеньку, важко було, світла часто не було і води. Але ми жили спокійно. Не можу я, дітки, більше говорити”, – плаче баба Клава.
Вона виходить із хати, спираючись на ціпок. На неї вже чекає онука Віра, яка приїхала з Торецька.
“За паркан виходити не можна, там заміновано, вікна побиті, дах побитий. Як тут жити? Ми на долоні”, – каже жінка.
У Торецьку вони найняли квартиру і для баби Клави.
“А там щось будемо думати. Навряд чи колись сюди повернемось”.
Відповідь на запитання, по який бік лінії фронту перевозити бабусю, для Віри очевидна: “Ми все життя тут прожили, українці ми взагалі-то”.
Сім’я садить бабу Клаву в старенький червоний “жигуль” – його багажник і причіп набиті постіллю, клунками з одягом та гуманітарною допомогою, яку сюди привозили благодійники. У нас на очах стареньку везуть за кілька кілометрів у Торецьк – там спокійніше, не палять хати, хоча іноді теж прилітають снаряди з окупованої Горлівки.
Читайте також:
Спека після двох років тиші.
Як Торецьк витримує обстріли та пропаганду бойовиків
За кілька будинків, на сусідній вулиці, теж виїжджають. Худий чоловік із кількаденною щетиною вантажить на саморобний причіп із дощок сумки, пакети, якісь меблі, велосипед. Його ВАЗ брудно-молочного кольору бував у бувальцях.
“Стріляють, жити неможливо. Що тут можна робити? Ні вийти, ні зайти”, – каже Володимир, вдягнений у спортивні штани і сіру спортивну кофту. Він вивозить родину знайомих також у Торецьк.
“Там батьківщина, – пояснює чоловік, ладнаючи високий вентилятор на причіп. – А куди їхати, як не на батьківщину?»
Із двору з каструлями в руках виходить огрядна жінка в блакитній футболці. Пані Олена раніше вже доправила паралізованого чоловіка в місто. По “швидкій” відкрили вогонь бойовики, тому перевозили українські військові – своїм транпортом.
“Дай Бог здоров’я всім, хто був причетний”, – ще раз дякує Олена.
Вона розповідає: збиралися поспіхом, тож не забрали нічого, крім матраців, постелі, посуду і гуманітарки.
“Жінка вискочила з кошеням крихітним, отаким, – показує долонями, – у трусах і в комбінації, коли хата горіла. Як тут можна жити? А як би ми чоловіка витягали? Він паралізований”.
Тут на подвір’ї залишаються кури й собака. Приїжджатиме, щоб їх погодувати й доглянути, син Олександр.
“На другий поверх не забереш собаку”, – пояснює Олена.
Вівчарка, худа й полиняла, нервово сновигає на ланцюгу, раз-по-раз підбігаючи до відра з водою, щоб попити. Її дратують чужі люди у дворі. А ще, здається, собака відчуває, що її покидають тут саму, на подвір’ї, куди будь-якої миті може прилетіти запалювальна куля.
“Одна така вже прилетіла кілька днів тому – пощастило, що застрягла в стіні”, – показує Олена коридор, обклеєний коричневими шпалерами з малюнком у вигляді пальм. Такі ж поклеєні вдома у моєї мами, у вітальні.
“Важко – неможливо. Кидати все важко. Але й життя тут не буде, – зітхає жінка. – Жити тут і дивитися на ці пожежі…”
Вона розповідає, як одного разу пішла гуляти з чоловіком, коли почався обстріл.
“А він стоїть і дивиться. Він не розуміє, що треба тікати. Саша, пішли, кажу. Ох, важко”, – зітхає жінка.
Син показує кулю, яка прилетіла на подвір’я.
“Вона зрикошетила від стіни і застрягла в дверях гаража”, – закладає кулю в вибитий нею отвір. Олександр нервує й курить сигарети одна за одною. Йому моторошно від думки, що потрібно буде їхати на мотоциклі дорогою з Торецька, яка прострілюється.
Родичі закінчують збори, і сіро-молочний автомобіль від’їжджає. Собака нервово бігає на ланцюгу спорожнілим подвір’ям.
У Південному фактично й дня не минає без пожеж. Одна хата досі димить. Точніше, стіни, які дивом тримаються купи.
Поруч на подвір’ї – поплавлені вазони з посохлими від вогню квітами. У повітрі – неприємний задушливий запах гару.
З боку “ДНРівців” лунає кілька пострілів – терористи ніби попереджають, що “зелений коридор”, про який домовилася СММ ОБСЄ, ось-ось закриється.
У сусідньому дворі біля ще однієї спаленої хати – висока червона троянда з багатьма бутонами. Вона пахне солодко, і якщо заплющити очі, можна уявити, що навколо сад і війни немає.
Але війна – є. І вона вигнала з Південного понад сотню людей.
Якщо до початку бойових дій тут жило приблизно 180 осіб, то нині залишилося зо три десятки. Тих, кому зовсім нікуди і ні до кого їхати. Тих, чия хата може згоріти будь-якої години.
Фотогалерея:
Читайте також:
“Якщо 150-й калібр – ями з головою, 120 – по пояс”.
Як живуть Троїцьке і Зайцеве після обстрілів
“А ми тут і були під контролем”. Як живе Катеринівка на Луганщині, взята ЗСУ
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!