Президентка Естонії в Києві: Головне – не вдаватися до контрпропаганди

 

Президент Естонії Керсті Кальюлайд, яка перебуває з візитом в Україні, вважає, що, аби протидіяти російській пропаганді, уряди не повинні вдаватися до обмежень, а натомість мають захищати вільне поширення правдивої інформації та співпрацювати зі ЗМІ й аналітичними центрами.
Про це вона сказала під час дискусії “Головні наративи російської пропаганди проти України та Європи на російському ТБ.  Їхній вплив на українську аудиторію” в Українському кризовому медіа-центрі 23 травня, передає Media Sapiens.

Під час дискусії було презентоване дослідження “Головні наративи російського ТБ про Україну” групи з аналізу  гібридних загроз УКМЦ та медіаексперта з Естонії Рауля Ребане щодо дезінформації на російських каналах.

Керсті Кальюлайд заявила, що “ХХІ століття – це ера комунікації”, водночас триває інформаційна війна, в якій “інформація може бути використана як зброя, причому не лише в військовий, а й у мирний час”.

“Іноді ми просто дізнаємося про дещо дивне, і тільки пізніше, в ретроспективі розуміємо, що нами маніпулювали. Це як використання допінгу в спорті – в деяких випадках всі знають, що він у певному випадку має місце, але поки вас не спіймали, ви можете брати участь у змаганнях”, – сказала президент Естонії.

На думку Кальюлайд, презентовані дослідження наративів російської пропаганди – це “антидопінгова лабораторія”.

“Завдяки ній ми маємо конкретні докази, факти та аналітику. Це дає нам змогу значно краще зрозуміти, як працює російська пропаганда. Наприклад, що російські медіа ідеологічно контролюються, лише за кількома винятками. Всі ці випадки – в 2007 році в Естонії, в 2008 році в Грузії, в 2014 році в Україні, чи останні приклади на виборах у США та Франції… Це не такі різні історії, вони всі мають потужний спільний елемент. Люди на Заході раніше думали, що це параноя, чи що, може, ми й справді такі погані, як про нас кажуть. Але коли це сталося в Америці та Франції, сприйняття проблеми змінилося. Нам більше не треба пояснювати, що гібридна війна – це ризик та загроза демократії. Тепер усі це знають”, – підкреслила президент Естонії.

Пані Кальюлайд вважає, що безперечно потрібно реагувати на фейкові звинувачення і спростовувати недостовірні відомості, але цього не достатньо.

“Найкращою відповіддю для демократичних урядів буде захищати здатність правдивої інформації вільно поширюватися. Важливо підтримувати різноманітність з-поміж медіа, аналітичні центри та спонукати ці дві сили, а також уряди до співпраці”, – заявила Керсті Кальюлайд.

“Головне – не вдаватися до контрпропаганди. Бо бачите ви чорне чи біле – залежить від місця, де ви стоїте. Контрпропаганда – це також пропаганда, й вона така сама погана, як і дії іншої сторони. У нас лише одна перевага в цій війні – ми можемо не відповідати контрпропагандою”, – вважає глава Естонської Республіки.

Президент Естонії переконана, що незалежні ЗМІ та суспільні мовники повинні насамперед відстоювати свою репутацію, постійно доводити свою збалансованість, а також те, що вони не вдаються до пропаганди й поширення фейків. Хоча часом медіа через це можуть втратити аудиторію.

Керсті Кальюлайд також розповіла, що в Естонії наразі тривають дискусії щодо російських ЗМІ – чи давати їм інтерв’ю, чи виступати на ефірах, аби сказати, що відбувається насправді.

“Проте як тоді звичайний глядач зможе розрізнити, що зі сказаного в ефірі каналу російська пропаганда, а що ні? Я вважаю, що ми нічого з ними не можемо зробити. Але даючи інтерв’ю, маємо бути готові, що вони можуть його перекрутити. Я розумію, що повинна давати цим ЗМІ коментарі, але не думаю, що ми повинні купувати там час для виступів чи рекламу”, – сказала президент Естонської Республіки.

Вона вважає, що існує лише одна стратегія на довгу перспективу – будувати довіру до ЗМІ, зокрема й до суспільних мовників.

“Вони можуть бути не найбільш популярними, але тими, яким найбільше довіряють. Хоча це не залежить від типу власності, а лише від керівництва та професійної гідності журналістів, які там працюють. Щоб побудувати довіру потрібні роки, а втратити її можна за мить. Мені здається, для журналістів у наш час найважливіше – це завоювати собі гідну репутацію”, – додала політик.

Керсті Кальюлайд перебуває в Україні з кількаденним візитом. Вона першою серед глав іноземних держав поїде на Донбас, аби побачити там гуманітарну ситуацію.

Читайте також:
Президентка Естонії Кальюлайд – Порошенку:
Не може бути, щоб світ був поділений на сфери впливу

Новим президентом Естонії вперше стала жінка – Керсті Кальюлайд

 

Якщо ви знайшли помилку чи одрук, будь ласка, виділіть фрагмент тексту й натисніть Ctrl+Enter.

   

〉〉 Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні".

〉〉 Кожен прихильник "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції. Become a Patron!

Ми виправдовуємо довіру!

  ...

...  

〉〉  Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter.

 

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест з вартими уваги статтями "Новинарні".

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: