Ціна зради. Путін підписав указ про надання житла в Криму екс-військовим ЗСУ

оновлено

Колишні українські військові матимуть право на отримання житла в окупованому Криму. Відповідний указ підписав президент Росії Володимир Путін.
Документ від 22 березня опубліковано на сайті “Державної системи правової інформації” РФ.

Відповідно до указу, право на забезпечення житлом надається громадянам РФ, що проживають у Криму, які стояли у квартирній черзі й були звільнені до 18 березня 2014 року (дата анексії АРК) зі військової служби та правоохоронних органів України.
Можливість отримати житло матимуть і члени сімей загиблих військових із зазначених категорій.
Кошти на житло, згідно з указом, мають передбачити в російському бюджеті.

За інформацією Міністерства оборони України, після російської анексії Криму лише третина кримських військових виїхала на материкову Україну – близько 4 тисяч військовослужбовців (з них понад півтори тисячі ‒ офіцери).
До окупації на півострові служили понад 13 тисяч українських військових.

Російський полковник у відставці, військовий експерт Віктор Литовкін розповів “Радіо Свобода”, як влаштована система соціальних компенсацій військовим у Росії:
‒ Ті, хто за законом вислужив граничний термін на військовій службі ‒ 20 або 25 років, отримують пенсію відповідно до звання та вислуги років, плюс враховується 50% окладу. За кожен рік додають ще 3%. Житло також належить тим, хто відслужив граничний термін. Його можна отримати або у вигляді власне квартири, або сертифіката на купівлю, або грошей.
Наприклад, у Москві полковник з вислугою десь 30 років із дружиною та двома дітьми може розраховувати на 10-12 мільйонів рублів. На них можна не столичну квартиру купити, а маєток у провінції.
Коли українські військовослужбовці в Криму перейшли в російську армію, на них мали поширитися ті самі принципи. Однак виникло багато труднощів, тяганини, тому президент видав указ та однозначно прирівняв колишніх українських військових до російських. Мені здається, для них це просто подарунок долі.

Юрист Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко вважає, що указ російського президента лише формалізував алгоритм, який вже застосовують в анексованому Криму:
‒ Насправді складно судити про те, скільки колишніх українських військовослужбовців у Криму зможуть розраховувати на квартири ‒ це можуть бути тисячі й тисячі людей. Військові частини розташовувалися майже на всьому узбережжі півострова, й багато хто залишився там жити після звільнення з роботи.
Ми займалися проблемами місцевих військовослужбовців та їхніх сімей, у яких після переїзду на материкову частину України росіяни стали забирати службове житло. Мабуть, так вони намагалися заощадити й забезпечити житлом лояльних до окупаційної влади військових. До того ж, квартири українських відставників, які залишилися в Криму, перейшли в муніципальну власність, їм теж стали висувати претензії.
Тільки наприкінці минулого року в міноборони Росії вирішили, що нікого не виселятимуть, якщо військові звільнилися до 18 березня 2014 року. Так що це рішення з указу Путіна фактично було ухвалене раніше.

Тимочко дивується, чому питання місцевого рівня, тобто компетенції муніципальної влади, довелося окремо вирішувати президенту Росії.

Юрист припускає, що це було зроблено, для того щоб Путін виглядав “рятівником простих людей”.

ОНОВЛЕНО.  Один з українських військових пенсіонерів, який залишився жити на окупованій території Криму, в коментарі “Новинарні” зазначив, що йдеться “не про зрадників”.
За його словами, йдеться про військових пенсіонерів, які мешкали в Криму до російської агресії, стояли на квартирному обліку в гарнізонній черзі та були звільнені в запас до анексії, за віком чи за станом здоров’я.

“Зрадники ж звільнялись в запас вже як військовослужбовці РФ”, – уточнив кримчанин.

“Ще навіть під час служби (служба в ЗСУ їм зараховувалась в загальну вислугу) їм видавали сертифікати чи живі гроші на придбання житла. Тобто зрадники вже до звільнення в запас мали житло. Але в даному випадку указ стосується виключно українських військових пенсіонерів, які не зраджували присязі, жодного дня не служили в російській армії. А проживаючи на той час в Криму, автоматично отримали російське громадянство і пенсію РФ. Вони не відмовились від українського паспорта”, – пояснив відставний офіцер.

Читайте також:
Російські силовики провели рейд у будинку в Севастополі,
де живуть родини моряків ВМС України

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна