Справа Бакуліна: комітет ВР схвалив подання на арешт, Луценко пропонує угоду

 

Регламентний комітет Верховної Ради схвалив дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт нардепа від “Опозиційного блоку” Євгена Бакуліна, якого підозрюють у розкраданні державних коштів у справі про “вишки Бойка”.

За подання ГПУ в понеділок, 12 березня, присутні члени комітету проголосували одностайно.

Нардеп від “Опоблоку” Михайло Папієв не брав участь у голосуванні, оскільки має конфлікт інтересів із Бакуліним.

Комітет визнав законними усі три подання Генпрокуратури щодо Бакуліна, передає “Українська правда”.

Генеральний прокурор Юрій Луценко, присутній на засіданні з поданням, заявив, що комітет дав високі оцінки якості слідства.

Він сподівається, що Верховна Рада вже у вівторок підтримає його подання і проголосує за притягнення Бакуліна до відповідальності.

Також генпрокурор вважає, що Євгена Бакуліна слід оголосити в розшук, оскільки слідство не може встановити місце його перебування, а адвокати відмовляються надавати цю інформацію.

Вимогу щодо арешту Луценко пояснив так: “Перше, пан Бакулін після слідства, яке завершилось в 2014 році закриттям кримінальної справи, фактично покинув територію України і не з’являється на засідання ВР і взагалі в Україні. І наразі слідство не може встановити його місцеперебування.
Ми звернулися до його адвокатів з проханням надати нам інформацію про місце його перебування, щоб офіційно йому передати процесуальні документи, але адвокат у телефонній розмові відмовив у цьому”.

Крім того Луценко зазначив, що нардеп підозрюється у статтях, які згідно до чинного кримінально-процесуального законодавства передбачають арешт незалежно від терміну, який пройшов після скоєння ним злочину.

За його словами,  щоб унеможливити використання Бакуліним та членами його родини ймовірних незаконно здобутих коштів та перерозподіл їх між іншими фігурантами цієї справи, його слід затримати.

При обговоренні питання подань ГПУ на зняття недоторканності, затримання, та арешт народний депутат від БПП Дмитро Лубінець зазначив, що виписка з лікарні ім. Скліфасовського у Москві свідчить, що діагноз лікарів показує, що Бакулін може приїхати в Україну і брати участь у процесі.

“Якщо він вважає зібрані докази незаконними, він може приїхати і себе захищати під час судового розгляду”, – зазначив Лубінець.

Водночас генеральний прокурор пропонує  депутату з “Опозиційного блоку” Бакуліну піти на угоду зі слідством. Луценко підкреслив, що Бакулін є ключовим свідком.

“Користуючись нагодою публічності нашого засідання я хотів би звернутися до пана Бакуліна через його адвоката та ЗМІ, аби він подумав над можливістю угоди зі слідством”, – сказав генпрокурор.

За його словами, саме використання інституту угоди “дало можливість зробити розслідування цієї справи таким якісним”.

“Минулого року, коли на цю угоду пішов заступник голови “Нафтогазу” пан Кацуба, який визнав свою провину, дав детальні покази про скоєний злочин, сплатив частину завданого збитку – 100 мільйонів гривень. Ми отримали докази на вище керівництво, тобто ймовірно на пана Бакуліна”, – пояснив Луценко.

“Якщо пан Бакулін має бажання співпрацювати зі слідством – звичайно, на території України, ми готові йти на визначені законом параметри угоди. Бо найважливішим завданням є затримання організаторів злочинної схеми, зокрема, Віктора Януковича”, – зазначив генеральний прокурор.

Генпрокуратура підозрює Євгена Бвкуліна у привласненні та відмиванні коштів в особливо великих розмірах, заявив генпрокурор Юрій Луценко, зачитуючи подання на нардепа.

“Досудовим розслідуванням встановлено, що Євген Бакулін, з березня 2010 року, ймовірно, брав участь у злочинній організації Віктора Януковича та вчиненні злочинів проти власності та у сфері службової діяльності”, – сказав Луценко.

За його словами, Бакулін “спільно з іншими керівниками цієї злочинної організації  Януковича спланував та організував вчинення особливо тяжких злочинів”.

 

 

“А саме: незаконне заволодіння коштами ПАТ “Нафтогаз Україна” у сумі 449 мільйонів 963 тисячі гривень, закінчено замах на заволодіння коштами цього ПАТ у сумі 5 мільярдів 100 мільйонів 36 тисяч гривень.

Друга справа – незаконне заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах та грошовими коштами, належними ДАТ “Чорноморнафтогаз” у сумі 404 мільйони 374 тисячі доларів”, – сказав Луценко.

 

Генпрокурор уточнив, що мова йде про схему розкрадання державних коштів при закупівлі нафтовидобувних вишок.

Луценко посилався на протокол допиту свідка від січня 2018 року, який був учасником злочинної організації і розповів про те, як була організована схема.

За даними свідка, розкрадання коштів було сплановане екс-президентом Віктором Януковичем, колишнім головою НБУ Сергієм Арбузовим, головою правління латвійської компанії “Ризька судноверф” Василем Мельником, головою правління ПАТ “Нафтогаз України” Євгеном Бакуліним та його заступником Корнейчуком, головою правління ДАТ “Чорноморнафтогаз” Валерієм Ясюком його заступником Олександром Кацубою та низкою інших осіб.

Згідно зі схемою, у 2010 році Янукович поїхав до Латвії, де разом з Мельником утворив спільне українсько-латвійське підприємство ТОВ “Українсько-латвійський торговий дім”.

Після цього було домовлено про участь латвійської компанії у закупівлі ПАТ “Нафтогаз України” самопіднімальних бурових установок, де “Ризька судноверф” нібито мала надавати послуги з транспортування цих установок.

“За домовленостями, вартість кожної установки пропонувалося завищувати на 150 мільйонів доларів, 130 з них  мали йти Януковичу і його оточенню, а 20 мільйонів, ймовірно, Мельнику”, – розповів Луценко.

Він додав, що після цього Янукович дав вказівку Арбузову розробити схему привласнення коштів ПАТ “Нафтогаз України” на закупівлі бурових установок, виведення коштів на підконтрольні рахунки і розподіл цих коштів між усіма співучасниками ОЗУ.

Арбузов як голова НБУ надав “Нафтогазу України” близько 800 мільйонів доларів для купівлі перших двох установок.

Арбузов дав вказівку Бакуліну використати ці 800 мільйонів доларів на організацію фіктивного тендеру та перерахування на підставні організації, створені Мельником.

Бакулін, щоб замаскувати свою участь у злочині, вирішив, що закупівлею установок займатиметься дочірнє підприємство НАК “Нафтогаз України” – ДАТ “Чорноморнафтогаз”.

За словами свідка, і Бакулін, і Ясюк знали про схему із завищеною вартістю і погодилися на неї.

Луценко також розповів, що після купівлі першої бурової установки у ЗМІ виник скандал, оскільки привласнили 144 мільйони доларів.

Після цього злочинна організація Януковича вирішила почекати і не закупляти решту 5 установок.

“Свідок дав покази, як розподілялися вкрадені кошти. 95 мільйонів доларів перераховано на рахунки компаній Януковича і Арбузова, 25 мільйонів доларів – на рахунок компаній підконтрольних Бакуліній Світлані, донці Бакуліна. 15 мільйонів були перераховані на рахунки латвійської компанії Мельника. Заступнику ПАТ “Нафтогаз України” Корнейчуку видано готівкою 2 мільйони доларів”, – сказав Луценко.

Ці свідчення, за словами Луценка, підвереджує телефонна переписка Кацуби та Бакуліної.

Інші, дрібніші учасники, схеми отримували також кошти – у вигляді готівки, чи щомісячної доплати до зарплати.

Луценко додав, що друга частина подання стосується розкрадання коштів на закупівлі бензину на суму понад 5 мільярдів гривень, які були перераховані на рахунки компаній Сергія Курченка і розподілені між учасниками схеми.

У зв’язку з цим генпрокурор просить ВР зняти з Бакуліна депутатську недоторканість і надати дозвіл на оголошення його у розшук і його арешт.

 

Читайте також:
Казанський: Чому влада вже не чіпає Бойка за його “вишки” і до чого тут Чорновол

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна