Виповнилося 75 років Корюківської трагедії – наймасштабнішої каральної акції нацистів

Меморіал Корюківської трагедії

1-2 березня виповнюється 75 років Корюківської трагедії.

У ці дні 1943 року в містечку Корюківка на Чернігівщині нацисти під час каральної операції вбили 6700 людей, спалили 1290 будинків. Населений пункт був повністю знищений  нацистами за кілька днів.

“Знищення Корюківки є наймасштабнішою каральною акцією нацистів у Другій світовій війні в Європі, під час якої повністю знищене поселення з усіма мешканцями”, – заявляють в Українському інституті національної пам’яті.

Для порівняння, інші відомі спалення населених пунктів: Лідіце в Чехії (10 червня 1942 року вбито у селищі й замордовано у концтаборі 320 осіб), Хатинь у Білорусі (22 березня 1943 року в селі знищено 149 осіб), Орадур-сюр-Глан у Франції (10 червня 1944 року знищено у селищі 642 особи).

“Під час нищення Корюківки нацистським загоном чисельністю приблизно 300-500 карателів за 15 км знаходилося партизанське з’єднання Олексія Федорова чисельністю від 3 до 5 тисяч вояків, яке буквально за пару днів до того розгромило окупаційний гарнізон у цьому селищі, — нагадує історик, співробітник УІНП Сергій Бутко. — Проте партизанське командування на чолі з Миколою Попудренком так і не віддало наказ захистити населення. Попри масштаб трагедії, в радянські часи вона не стала одним із символів нацистських злочинів. Очевидно, тому що спростовувала образ радянських партизан як “народних месників”, які захищали місцеве населення”.

Правда про трагедію Другої світової війни в Україні потрібна для розуміння теперішніх подій, коли на нашій території російські війська та підтримувані ними терористи знову чинять воєнні злочини, наголошує голова Українського інституту національної пам’яті України Володимир В’ятрович.

“Приклад Корюківки демонструє масштаби знищення нацистами цивільного населення на українських теренах. Радянські партизани реалізовували цілі, поставлені перед ними Кремлем, навіть якщо це призводило до масових вбивств цивільних. Війни, в яких сторони не рахуються із життям людей, перетворюють їх на заручників військово-політичних планів, мають бути визнані злочином, неприпустимим у сучасному світі”, — говорить В’ятрович.

Корюківська трагедія — один із багатьох випадків знищення нацистами населених пунктів на українській території.

За підрахунками Українського інституту національної пам’яті, за час німецької окупації України було знищено понад 670 населених пунктів на території 16 сучасних областей України та Автономної Республіки Крим. Жертвами такого роду каральних операцій стали щонайменше 50 828 вбитих.

Сьогодні інформація про знищене містечко має стати важливим елементом національної пам’яті про Другу світову війну.

Довідково

Місто Корюківка розташоване за 100 км від обласного центру – міста Чернігів. У лютому 1943 року радянське партизанське з’єднання під командуванням Олексія Федорова повернулося з Брянщини (Російська РФСР) і розташувалося у корюківських лісах. Партизани почали збір продовольства по селах і акції проти німецьких окупантів. Німці влаштували підпали в довколишніх селах, заарештували членів сімей партизанів у Корюківці.

У ніч на 27 лютого партизани з’єднання Федорова розгромили німецько-угорський окупаційний гарнізон Корюківки.

У відповідь на партизанську акцію начальник штабу 399-ї головної польової комендатури у місті Конотоп Байєр Бруно Франц віддав наказ про знищення Корюківки. Виконавцем цього злочину стала Сновська гарнізонна комендатура Чернігівської області, яка сформувала збірний каральний загін у складі військовослужбовців тилових німецьких формувань, військовослужбовців 105-ї легкої угорської дивізії, співробітників допоміжної окупаційної поліції та солдатів спеціальних каральних формувань із числа колабораціоністів – громадян СРСР.

Очолили каральний загін представники зондеркоманди 4а (Sonderkommando 4a).
Один із найвідоміших злочинів цього підрозділу – розстріл 29 і 30 вересня 1941 року в Бабиному Яру на околиці Києва майже 34 тисяч євреїв.

Вранці 1 березня 1943 року в Корюківку прибув нацистський каральний загін. Населений пункт оточили, а всіх мешканців групами по 50-100 осіб зганяли у великі будинки й розстрілювали. Опісля містечко підпалили.  Акція тривала й наступний день.
Через тиждень, 9 березня, карателі повернулися, щоб допалити Корюківку і добити вцілілих.

Упродовж всієї каральної акції за 15 км від Корюківки розташовувалися 3-5 тисяч вояків радянського партизанського з’єднання Федорова, які не прийшли на допомогу жителям і не захистили їх від 300-500 карателів.

Наслідки нацистського злочину у Корюківці: вбито 6700 осіб, спалено 1290 будинків. Серед 1893 встановлених вбитих 704 — діти та підлітки, за іншим підрахунком 1097 — жінки.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

Не проґавте найцікавіше!

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест із вартими уваги статтями "Новинарні".