Мирослав Гай як хедхантер: що потрібно зробити, щоб не було відбою від охочих найнятися в ЗСУ

 

Мирослав Гай
громадський діяч, керівник благодійної організації “Фонд „Мир і Ко“, учасник АТО, актор, викладач акторської майстерності

(FB)

Скільки повинен заробляти солдат ВСУ?

Зараз солдат отримує 7000 грн. А перебуваючи на “нулі”, отримує доплату в 10000 грн.

При цьому в нас [у Збройних силах] є великий брак людей. Тому навантаження на військовослужбовців подвійне і потрійне, люди більше втомлюються, йдуть.

Контракт провалений, цього не приховати.

Так що ж потрібно зробити, щоб люди пішли [в армію]?

Залишимо питання патріотизму. Це важливий елемент, але армія – це інститут, механізм, і він повинен працювати незалежно від суспільних настроїв, і працювати добре.
Сьогодні є патріотичне піднесення – чудово. Нема – нічого страшного, якщо машина налагоджена і працює як годинник.

Так як побудувати цей механізм? Для початку його слід наповнити людьми. Професійними.

Давайте вчинимо, як хедхантери від корпорацій, і відповімо зана питання.

Чому не йде солдат, якщо є тотальний запит (а він є – це вам будь-який командир будь-якої бригади або бату гаряче підтвердить)?

Якщо є вакансії (повно, навіть стільки, що це несе загрозу національній безпеці), а працівник не йде, отже, пропозиція неприваблива.

З чого складається привабливість пропозиції?

1. Перше – це заробітна плата.
Більшість із нас, ідучи на роботу, найперше запитує: а скільки?

Так скільки ж повинен отримувати військовослужбовець?

Давайте спочатку запитаємо себе, а який “солдат” (рядовий, офіцер) потрібен Україні? Кого ми хочемо найняти?

Звісно, ми хочемо професіонала, який має:

 • Керувати танком за 5 мільйонів доларів або літаком за 50 мільйонів.
  Цікаво, скільки отримує банкір, що керує капіталом в 50 лямів зелених?
  І важливо ж цей танк не угробити. І знати та вміти його мінімально лагодити, я вже не кажу про використання всієї начинки.
 •  Знати математику і проводити найскладніші балістичних й топографічні розрахунки з урахуванням фізики та хімії для успішної стрільби.
  Ви колись бачили розрахунки звичайного обчислювача? А інженера? А зв’язок?
  Фізика, хімія, електроніка – все це входить в обов’язкові знання не офіцерів навіть, а солдаті залежно від професії.
 • Діловодство і бухоблік. Бухгалтер на “гражданці” отримує від 10000 грн. на постійному місці роботи. В армії підрозділи в тисячі осіб. І все це рахунки, документи, договори… Жодне підприємство країни не має стільки паперообігу, як армія.
 • Солдат повинен витримувати нестерпні фізичні умови. Холод, спеку, закриті відсіки техніки, марші на величезні дистанції, і все при обмеженнях їжі й води. Окремі фахівці відчувають колосальні навантаження під водою, перевантаження в небі, удари об землю, спускаючись на ганчірці з висоти сотень і тисяч метрів, відчувають контузії від вибухів і пострілів, носять важезні снаряди, деформують тіло амуніцією тощо.
 • Військовослужбовець мусить бачити смерть, сам убивати, переносити поранення й думки про власну смерть, що проходить у 99% в дуже не комфортних, м’яко кажучи, умовах. Йому потрібно повідомляти родичам про загибель їхнього сина, чоловіка. У психологічному сенсі це має бути високостабільна людина, що володіє навичками аутотренінгу, саморегуляції й психології стресу.
  Скільки там ви платите за сеанс своєму лікареві?
 • Солдат зобов’язаний бути парамедиком. Будь-який.
 • Військовий повинен бути юристом. Знати закони, статути (військові закони), причому багато які напам’ять.
 • Ще потрібні аналітики, медіапсихологи, військові дипломати зі знанням мов, перекладачі, айтішники, хакери, журналісти й оператори, хірурги, терапевти, стоматологи і т.д., і т.ін.

Ми вимагаємо суперменів, переможців, мать їх, олімпіад, джеймсбондів і мега-менеджерів, фінансистів і юристів рівня холдингу, а при цьому – 7000?

І це при загрозі бути вбитим? І без вечірнього повернення додому після роботи у свою квартиру, до пляхан пива і дружина?

Ви серйозно? А штуцер баків за подумати й обрати рід військ не хо?

2. Друге, чим приваблює нас робота – це можливості, новий досвід, нові відкриття.

Що ж, тут він є. Але, по факту, стріляти можна і в тирі, адреналін отримати на курорті чи в подорожі, а про відкриття я мовчу – в армії навіть компів своїх немає в потрібній кількості.

Прибирання території, стройова – це не новий досвід. Дисципліна в армії це нічого порівняно з будь-якою корпорацією, я вже не кажу про ефективність.

Тренування, навчання, стрільби, марші, спеціальна підготовка – ось від чого має нудити солдата. Тільки тоді, коли солдат перестане бачити у виїзді на полігон ковток чистого повітря, можна буде сказати, що щось змінилося.

Солдата має вернути від тактики і можливості політати, стрибнути з парашутом, підірвати що-небудь…

Солдат повинен блювати від пропозиції піти постріляти.

А поки що його верне від плацу, служби, писанини і бюрократії.

3. Ще нас цікавить робота, якщо вона дає додаткові соціальні гарантії, статус, можливість влаштувати життя своєї родини.

Житло. Оренда “двушки” в Житомирі коштує 5штук. Зарплата 7000. Питання?

Медицина. Ну для військового в госпіталі все безкоштовно – це якщо піти в потрібний госпіталь і все правильно оформити. А потрібно, щоб військовослужбовець, його дружина, діти та літня мати в будь-якому державному медзакладі країни, а під час війни і в приватному, отримували всі послуги безкоштовно, і це покривалося б за рахунок держави.

У музеї, театри і т.д. потрібно пускати не по УБД, безкоштовний комунальний транспорт повинен бути не по УБД, а за військовим квитком, де є відмітка про чинному контракті або резерві.

Про все про це можна довго говорити. Мало того, якби я почав озвучувати реальний стан справ, то у вас стали б волосся дибки, звичайно, якщо ви не з РФ.
І головне, що наші полковники й генерали все це знають, з чим згодні в приватних бесідах і навіть обговорюють на зборах.

Тільки потрібна політична воля.

І якщо все це запровадять, то в нас не вистачить форми і казарм для охочих служити на благо Батьківщини.

Популізм, скаже хтось. Виживання країни й нації – скажу я.

Читайте також:
“Щоб люди хотіли йти на контракт до ЗСУ,
слід поставити зарплату від 9,5 тис. грн.”

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна