Стало відомо, як із Росії видворили історика Інституту національної пам’яті Польщі

 

 

Стали відомі обставини видворення з Росії працівника Інституту національної пам’яті Польщі.

Доктор історичних наук, співробітник Ягеллонського університету в Кракові та Інституту національної пам’яті Польщі (IPN) Генрик Глембоцький розповів, що приїхав до Росії 14 листопада для роботи в архівах та для того, щоб на запрошення Польського інституту в Санкт-Петербурзі прочитати дві лекції про долі поляків в СРСР у роки Великого терору.

“Затримання для мене стало несподіванкою. Я не знаю, чи вплинула на рішення ФСБ тема моєї лекції в Санкт-Петербурзі – я розповідав в тому числі про те, що в роки Великого терору в рамках “польської операції” за наказом Сталіна і Єжова НКВС вбило не менше 111 тисяч, а за деякими даними, до 200 тисяч поляків”, – повідомив Глембоцький газеті “Коммерсант”.

За його словами, співробітники ФСБ затримали його 24 листопада близько 23:00 на Ленінградському вокзалі в Москві. Він якраз повернувся з Санкт-Петербурга.

“Поліцейські на Ленінградському вокзалі передали мене співробітникам ФСБ – втім, ніяких посвідчень ті не надали, і крім того, відмовилися запросити співробітників польського консульства”, – сказав історик.

Замість цього, за словами Глембоцького, в ніч на суботу йому пред’явили документ, датований 21 листопада, про необхідність протягом чотирьох діб залишити країну.

“Документ мені пред’явили, коли на виїзд залишалося менше доби, в ніч на суботу, коли всі чиновники і дипломати вже відпочивають. Думаю, що якби документ потрапив до мене раніше, польське консульство спробувало б прояснити ситуацію, а так було вже пізно”, – зазначив Глембоцький.

Він розповів, що просив співробітників ФСБ пояснити причину видворення і заборони на в’їзд, однак ті сказали, що не зобов’язані цього робити.

“Я займаюся темою польсько-російських відносин у XIX-XX століттях, вперше приїхав до Росії ще в 1993 році і з того часу безліч разів повертався. Я провів місяці в архівах Санкт-Петербурга і Москви, видав кілька книг на тему відносин між Польщею та Росією. І в мене ніколи не було проблем ні з офіційними відомствами, ні зі спецслужбами”, – повідомив Глембоцький.

Читайте також:
У Варшаві пояснили, які герої мають об’єднувати Польщу й Україну

 


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна