Вибори в Британії: замість більшості консерваторів буде “підвішений” парламент

 

Консервативна партія перемогла на позачергових парламентських виборах у Великій Британії, однак отримала менше голосів, ніж сподівалася, та помітно зменшила представництво у законодавчому органі.

Якщо досі торі мали власну більшість, то надалі Британію чекає так званий “підвішений” (hung) парламент, коли жодна з партій не отримує більшості в Палаті громад, повідомляє The Independent.

Як передає BBC, станом на 6:30 за місцевим часом 9 червня, коли визначено 642 місця з 650, консерватори отримують 313 мандатів.
За даними екзит-полів, торі візьмуть загалом 314 мандатів, що на 14 менше, ніж досі.

Натомість на 28 осіб збільшиться фракція лейбористів – згідно з даними соціологів, до 266 (наразі 260).

Ліберальні демократи отримують 12 мандатів, що на 3 більше, ніж зараз.

Шотландська національна партія втратить 20 депутатських місць, здобувши 34 мандати.

Демократична юніоністська партія здобуває 10 місць (+2)

У решти політичних сил – загалом 13 мандатів.

При цьому UKIP (Партія незалежності Великої Британії) – ключовий натхненник референдуму про вихід зі складу ЄС – втрачає свого єдиного представника в парламенті.

Як відомо, позачергові вибори, ініційовані прем’єром Терезою Мей та призначені на 8 червня, мали посилити позиції консерваторів та зміцнити переговорну позицію Британії щодо умов виходу з ЄС.
Натомість два терористичні акти – в Манчестері та Лондоні – майже зрівняли підтримку консерваторів та лейбористів.

Британська виборча система простої більшості означає, що так звані “підвішені” парламенти трапляються рідко. Раніше така ситуація складалася у 1974 та 2010 роках.
У випадку “підвішеного” парламенту лідеру партії з найбільшою кількістю місць надається можливість спробувати сформувати уряд.

Перший варіант розвитку подій – переговори між лідерами партій і їх командами в спробі сформувати новий коаліційний уряд, щоб хтось із лідерів двох головних партій – консерваторка Тереза Мей або лейборист Джеремі Корбін – став прем’єр-міністром та зайняв резиденцію на Даунінг-стріт, 10.

Другий варіант – коли лідер однієї з партій може спробувати стати на чолі уряду меншості, не вступаючи в коаліційні угоди з іншими партіями, натомість намагаючись заручитися їх підтримкою при голосуванні по конкретних законопроектах.

Лідер опозиційної Лейбористської партії Джеремі Корбін уже закликав Терезу Мей піти у відставку, враховуючи підсумки дострокових виборів.

Як повідомляє The Telegraph, Корбін заявив: “Вона хотіла отримати мандат. Що ж, мандат, який вона отримала – це втрачені місця консерваторів, втрачені голоси, втрачена підтримка та втрачена впевненість”.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна