Стартувало відзначення 100-ліття Української революції 2017-2021. ПЛАН ЗАХОДІВ

 

У березні 2017 року виповнюється 100 років від початку Української революції 1917–1921 рр. – одного із найважливіших і найскладніших періодів в історії українського народу у ХХ столітті. Ювілей широко відзначатиметься на державному рівні.

“Сто років тому почалась боротьба за те, щоб відстояти Україну. Почалася вона з російської агресії, з нападу більшовиків на Україну. Відповідно, ми можемо говорити про російську агресію, яка почалася сто років тому і триває дотепер. На жаль, ми можемо говорити про українську столітню війну за правду, за свободу, яка триває досі. І напевно, результат цієї столітньої війни залежить від того, наскільки ми засвоїмо урок наших попередників. Наскільки ми пам’ятатимемо про боротьбу наших попередників”, – сказав на прес-конференції голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Головний отаман УНР Симон Петлюра та пам’ятник на його могилі в Парижі

Віце-прем’єр-міністр Павло Розенко проанонсував, що в Києві буде встановлено монумент Соборності та пам’ятник Симону Петлюрі.
Заступник голови Кабміну висловив сподівання, що протягом наступних трьох років ці важливі пам’ятники будуть споруджені у терміни, визначені урядовим планом заходів.

“Рік Української революції уже розпочався. Офіційним його відкриттям будуть відповідні заходи за участі президента України. Також зараз ведуться переговори з Верховною Радою України щодо можливості проведення спеціального засідання, яке буде присвячене 100-річчю Української революції”, – сказав віце-прем’єр-міністр.

Державний секретар Міністерства інформаційної політики України Артем Біденко розповів про плани відомства на найближчі чотири роки: “Перенести питання Української революції 1917-21 років у масову культуру. Перетворити її на явище масової культури і зробити не просто елементом шкільної програми 9-11 класів, але зробити її частиною певного пантеону і розуміння героїзму українців, яке б наклалося на ті архетипи, які в нас є”.

Також Біденко презентував тематичну соціальну рекламу у регіонах України: “Це є лідери української держави і ключові цитати, які говорять саме про перемогу, а не про зраду. Про те, що маємо єднатися і рухатися заради єдиної держави, заради України”.

Читайте також:
Кабмін ухвалив спорудити пам’ятник Петлюрі та монумент Соборності

УІНП вшанує століття подій Української революції низкою заходів, серед яких – міжнародна наукова конференція “Революція, державність, нація: Україна на шляху самоствердження” (червень 2017); фотодокументальна вулична виставка в Києві (відкриття – 24 серпня 2017) із тиражуванням та показом у регіонах; всеукраїнський пошуковий проект “Місця пам’яті Української революції 1917-1921 рр.”, в рамках якого в усіх областях будуть створені робочі групи із краєзнавців.

“На основі даних, які зберуть ці дослідники, Український інститут національної пам’яті створить онлайн геоінформаційну систему, де буде розміщена інформація про встановлені місця пам’яті Української революції. Серед очікуваних результатів проекту – до 2021 року розмістити інформацію про 10 тисяч об’єктів, а також встановити у кожному районі України не менше одного пам’ятного знаку на увічнення пам’яті учасників подій 1917-1921 років”, – зазначають у прес-службі УІНП.

Впродовж року команда Інституту виготовитьнастільну дитячу гру за мотивами подій та місць Української революції.

Також запланований запис аудіоальбому “Пісні української революції” у виконанні гурту “Хорея козацька” (лідер – Тарас Компаніченко) та розробка окремого сайту “Українська революція 1917-1921 рр.”.

15 березня у Верховній Раді відкривається виставка “100 років першого українського парламенту”, присвячена сторіччю Української Центральної Ради.
Виставка базується на матеріалах із приватної колекції краєзнавця Віктора Киркевича та експонується за сприяння Інституту національної пам’яті, апарату ВР, Національного музею історії України і Національного військово-історичного музею, повідомили “Новинарні” в прес-службі УІНП.

 

Події та лідери Української революції за посиланням.
Історична довідка тут.

Довідка

Українська революція 1917–1921 років розпочалася в умовах революційних потрясінь, які охопили Російську імперію у березні 1917-го.

Основні етапи революції: діяльність Української Центральної Ради, проголошення її Універсалів (березень 1917 – квітень 1918), правління гетьмана Павла Скоропадського (29 квітня – 14 грудня 1918) та встановлення влади Директорії УНР, розгортання та придушення масштабного повстанського руху (грудень 1918 – листопад 1921).

У 1921 році, після кількох воєн радянської Росії з УНР, майже вся територія України опинилася під контролем окупанта. Ризький мир, підписаний у березні того ж року між радянськими урядами Росії й України та Польщею, фактично поховав самостійницькі плани урядів УНР і ЗУНР.

Раніше, 1918-го Румунія окупувала Буковину, 1919-го до Чехословаччини відійшло Закарпаття. Долю Східної Галичини було вирішено 1923 pоку на Паризькій конференції – її приєднано до Польщі.

Попри те, що до середини 1920-х років усі землі сучасної України опинилися під владою чотирьох держав, питання єдності української нації вже ніколи не ставилося під сумнів. Саме під час Української революції було проголошено незалежність України, продемонстровано можливість цивілізованого демократичного збирання територій в єдину суверенну державу. Це був вагомий і багато в чому трагічний досвід державницько-правової розбудови України.

Читайте також:
На Хрещатику відкрилася виставка УІНП “Воїни. Історія українського війська”

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

[sendpulse-form id="91944"]