Відкриття первинних виборів у США: лідирують Круз і Клінтон. Що таке праймеріз і кокуси

Минулої ночі за київським часом у США відкрилася серія перших первинних партійних голосувань. Так звані праймеріз та кокуси, що проходять у різних штатах, визначать кандидатів від партій для виборів президента 8 листопада 2016 року.
Перші кокуси відбулися 1 лютого в штаті Айова.

Республіканці

В Айові визначилися умовні лідери та фактичні аутсайдери президентських перегонів від партій демократів і республіканців. Головна інтрига – серед республіканців сенатор від Техасу Тед Круз обігнав мільярдера Дональда Трампа.

Тед Круз заручився 28% голосів однопартійців, мільярдер Дональд Трамп – 24%. Несподівано хороший результат показав також сенатор від штату Флорида Марк Рубіо – 23%.

Виборчий штаб Трампа сподівався залучити на виборчі дільниці багатьох із тих, хто ніколи раніше не голосував на первинних виборах, розраховуючи, що ці виборці проголосують за Трампа. Але, незважаючи на рекордну явку виборців-республіканців та довжелезні черги на дільницях, Трамп не зміг вибороти бажану перемогу.

Трамп привітав Теда Круза з першою перемогою на попередніх виборах, але заявив, що все ще сподівається стати кандидатом від республіканців. За словами мільярдера, він з нетерпінням чекає наступних попередніх виборів, які пройдуть в штаті Нью-Гемпшир наступного тижня, де Трамп лідирує згідно з опитуваннями.

Круз – юрист, колишній викладач права і перший політик латиноамериканського походження, обраний сенатором США від Техасу. Це додає йому певних бонусів у можливому фінальному суперництві з кандидатом від демократів.

Демократи

Чинний президент США Барак Обама за конституцією не може залишатися на посаді більше двох термінів, тому не бере участі у виборах. Донедавна головним кандидатом на участь у виборах-2016 від Демократичної партії вважалася колишня держсекретар Гілларі Клінтон. Але праймеріз в Айові показали, що її лідерство достатньо ефемерне.

Гілларі Клінтон і сенатор від штату Вермонт Берні Сандерс показали майже рівний результат. За результатами підрахунку 97,3% голосів за екс-держсекретаря США проголосували 49,82% виборців деокартів, за Сандерса – 49,6%. Таким чином, розрив складає лише 0,22%, інформує Reuters.

Гілларі Клінтон сказала, що “видихнула з полегшенням” і прямо не заявляла про перемогу у своєму виступі. “Це рідкісна можливість, коли ми можемо бачити справжню боротьбу ідей”, – сказала вона, висловивши впевненість у тому, що стане кандидатом на посаду глави держави від Демократичної партії.

Берні Сандерс наразі говорить про “нічию”.

Колишній губернатор штату Меріленд Мартін О’Меллі практично не отримав підтримки демократичних виборців і вибув з боротьби. Він на третьому місці з 0,5% голосів.

Виборча кампанія-2016: що буде далі

Штат Айова дав старт первинним партійним виборам. Наступні “внутрішні” голосування відбудуться через 8 днів у штаті Нью-Гемпшир, далі голосуватимуть Невада й Північна Кароліна, причому тут дати праймеріз для різних партій не збігаються.

Уже перші внутрішньопартійні голосування значно звузять коло претендентів на звання основного кандидата в президенти. Дуже швидко від кожної партії залишаться лише двоє: фаворит і його суперник. Тому, хто програє у перших кількох праймеріз, стане значно важче знаходити фінансову підтримку, переконувати виборців у своїй спроможності здобути перемогу. Як правило, кандидати, які програли, швидко самі знімають свою кандидатуру.

Більшість штатів влаштовують свої праймеріз і кокуси в березні та квітні, решта – у травні та на початку червня. Завершаться первинні вибори 14 червня проведенням праймеріз демократів в окрузі Колумбія. Республіканці закінчать в останніх кількох штатах на тиждень раніше.

Республіканська партія назве свого кандидата в президенти на загальнонаціональному з’їзді 18-21 липня, Демократична – 25-28 липня.

Для того, щоб стати кандидатом республіканців, претендентові необхідно заручитися підтримкою 1237 із 2472 учасників з’їзду, а в демократів – 2383 із 4764 делегатів.

Чим відрізняються праймеріз і кокуси

Більшість штатів перейшли на більш сучасну систему “праймеріз”, хоча кілька штатів досі проводять “кокуси”. Головна різниця, як зазначає Washington Post, – “хто платить за шоу”.

Праймеріз оргазіновує та оплачує уряд. Процедура проведення – така ж, як і під час національних виборів: виборець іде на дільницю і віддає свій голос за того чи іншого кандидата.

У деяких штатах праймеріз відкриті, тобто будь-який виборець, незалежно від того, до якої партії він чи вона належить, може прийти на дільницю і проголосувати. Щоправда, дозволено брати участь або в республіканських, або в демократичних праймеріз, а не в обох одразу.

У інших штатах голосування закрите: тобто віддати свій голос мають право лише зареєстровані члени партії.

Деякі праймеріз – “частково закриті”: брати участь у них мають право або члени партії, або безпартійні, але не члени якоїсь іншої партії.

Кокуси відрізняються тим, що за їх проведення платить партія. Слово “кокус” походить з мови індіанців алгонкінів та означає “рада племені” чи “гамірні збори”. І дійсно, кокуси проходять у формі зустрічей, на них обговорюють кандидатури керівників місцевих партійних осередків чи кандидатів в президенти від партії.

Кокуси можуть тривати годинами. Це означає, що потенційно в них бере участь менше людей у порівнянні з праймеріз, водночас ці люди більш активні в житті партії.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна