Політв’язні в РФ: Карпюк знайшовся в централі, Клих загубився

 

Незаконно засуджений в Росії Микола Карпюк, про місцезнаходження якого адвокати не знали із 5 грудня, перебуває у Володимирському централі. Про це у “Фейсбуці” повідомив його адвокат Ілля Новіков.

“Микола Карпюк перебуває у Володимирському централі на карантині. Самопочуття в нормі”, — написав захисник у п’ятницю, 27 січня.

Також він повідомив, що ув’язненого Карпюка відвідав український консул.

Принагідно в ефірі “Громадського” Новіков заявив, що адвокати та родина вже три тижні не мають інформації про місце й умови перебування Станіслава Клиха, незаконно засудженого в РФ разом із Карпюком.

“Його хворого повезли з Грозного до Челябінська. В нас немає інформації, де він знаходиться. Стан Стаса Клиха нас зараз турбує дуже сильно, бо людина і раніше мала проблеми зі здоров’ям і фізичним, і психічним”, — повідомив адвокат.

Новіков зазначив, що на сьогодні нічого не можна зробити для того, щоб дізнатися будь-яку інформацію про Клиха через особливості умов етапування в Росії.

“В Росії діє така умова етапування, що ніхто не зобов’язаний повідомляти ані родині, ані адвокату, де перебуває людина. Вже коли він прибуде, то постфактум ми дізнаємось”, — сказав Новіков.

Востаннє про Клиха було щось відомо 10 січня, коли його почали етапувати до Челябінського СІЗО з поганим станом здоров’я.

Читайте про попередню ситуацію:
Політв’язня Клиха відправили з Чечні в Челябінськ.
Та “загубили”, як і Карпюка

Як відомо, в березні 2014 року на кордоні з Чернігівщиною російськими прикордонниками з ФСБ був затриманий заступник голови Української національної асамблеї Микола Карпюк, який прямував до Москви для політичних переговорів щодо розв’язання кримської кризи.
Станіслава Клиха затримали у вересні 2014 року на території Російської Федерації – в місті Орел, коли він, український журналіст, екс-член УНА-УНСО, приїхав у гості до вагітної дівчини.

Тривалий час в Україні нічого не знали про місце їх перебування. Чоловіків піддавали тортурам і надалі переховували, щоб зійшли сліди катувань.
Обвинувальні свідчення проти них під тиском дав інший українець, Олександр Малофєєв.

26 травня 2016 року суд у Чечні засудив Карпюка до 22 з половиною років, Клиха – до 20 років ув’язнення. Українці підписали заяву про подачу апеляції на вирок.

Перед цим, 19 травня, у Верховному суді Чечні колегія присяжних визнала українців винними в участі в бойових діях проти російських урядових військ під час Чеченської війни взимку 1994–1995 років нібито у складі підрозділу “Вікінг”, загибелі й пораненні кількох десятків російських солдатів.
Карпюк і Клих заперечують свою провину і сам факт перебування в Чечні будь-коли. Вони заявляють, що були незаконно затримані, а свідчення й визнання від них були отримані російським слідством під тортурами.

Захист Карпюка і Клиха наполягав на знятті обвинувачень також у зв’язку із закінченням терміну давності за всіма інкримінованими статтями.

Повідомлялося, що проти Клиха в ув’язненні застосовували психотропні засоби. Про ознаки його психічного розладу говорили ще навесні 2016 року.

Російський правозахисний центр “Меморіал” дійшов висновку, що звинувачення проти них сфальсифіковані і суперечать реальній картині подій часів Першої та Другої чеченських воєн. “Меморіал” визнав їх політв’язнями.

Читайте також:
МЗС України вимагає від держави-агресора негайно звільнити політв’язнів Карпюка і Клиха

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна