Помер ОУНівець Іван Бойко – перший бандурист Бразилії, герой фільму та епохи. ФОТО, ВІДЕО

 

23 грудня у бразильському місті Куритиба, серці української Бразилії, помер 97-річний Іван Бойко – член ОУН, майстер-бандурист, емігрант, який 42 прожив «особою  без громадянства» та став героєм документального фільму бразильського режисера Гуту Пашко «Iван» («Iván»).

автор: Дмитро Яцюк, блогер, журналіст

Народжений 1919 року на Тернопільщині, юнаком Іван Бойко став активним членом юнацтва ОУН. Тим часом польська окупація змінилася на радянську, а потім на німецьку. У 1942 році Іван потрапив на примусові роботи до Німеччини, де він пробув до самого 1945-го. Як “західняк”, він міг почуватися у відносній безпеці лише в Західному секторі окупації, оскільки українців, народжених у Польщі, не видавали примусово у СРСР. Не видавали наразі, але ніхто не міг гарантувати, що не настане такий день, коли задля примирення з “вусатим Джо” англо-американські союзники змінять свою політику щодо переміщених осіб з України. Тому тисячі українців та представників інших поневолених народів активно міркували, як та куди їм вибратися з Європи.

З Анною, українкою, теж забраною німцями на роботу, Іван познайомився та одружився вже у Німеччині. 1948 року родина емігрує в Бразилію, обравши собі для життя тихе та спокійне місто Куритиба.

У Бразилії Іван Бойко все своє життя працював на різних роботах, а з виходом на пенсію почав виготовляти бандури: до його появи в Бразилії не існувало культури гри на цьому інструменті.

ivan-boykoДуже довгий час Іван Бойко жив зовсім без громадянства. Оскільки він не мав документів про своє народження, лише у листопаді 1990 року нарешті отримав громадянство своєї нової батьківщини – Бразилії.

В одному зі своїх інтерв’ю в документальному фільмі, Іван Бойко говорить про цінність громадянства:
“Бразилія є країною, яка дала мені впевненість та гарантувала безпеку мого життя, надавши мені бразильське громадянство. Сьогодні я – громадянин Бразилії та сподіваюся тепер, що колись відпочиватиму на цій землі назавжди”.

З режисером Гуту Пашком Іван Бойко познайомився у 2005 році, коли той знімав свій перший повнометражний документальний фільм “Made in Ucrânia”, присвячений українській еміграції у Бразилії.

Трейлер:

Одного разу Іван схвильовано вручив Гуту два блокноти свого особистого щоденника, де розказує про ціле життя, про жахи, які він та його родина пережила під час панування радянського комунізму та примусові роботи у нацистській Німеччині.

За словами режисера, першою його реакцією було відмовитися, але зрештою він вирішив зробити новий фільм, у якому б сам Іван розповів історію свого життя. Так народилася ідея фільму «Іван» (перша назва – “Іван, повертаючись у минуле”), який документує повернення 91-річного Івана на Батьківщину.

У 2010 році, тобто через 78 років після того, як він полишив Україну, Іван Бойко вперше повертається на рідну землю, відвідує батьківську хату (один із найбільш емоційних моментів фільму), зустрічається зі своє рідною сестрою та її родиною.

На порозі рідної зати через довгі десятиліття розлуки

На порозі рідної зати через довгі десятиліття розлуки

У фільмі присутня ще жива дружина Анна – у самому початку стрічки вони прощаються, перед його відльотом в Україну.

Фотогалерея:

ivan-ta-anna-boyko-v-braziliyi ivan-boyko-v-braziliyi ivan-boyko-v-ukrayini
<
>
На прем'єрі фільму в Бразилії (ліворуч - Гуту Пашко)

Анна та Іван прожили разом 65 років, аж до 2013-го, коли 90-річна жінка померла.

Сама подорож стає канвою фільму “Іван”, який у 2015-2016 роках було показано на кількох кінофестивалях та, пізніше, у кінотеатрах Бразилії – в Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро, у столиці – Бразиліа, хоча здебільшого на півдні країни, у штаті Парана, де проживає велика українська діаспора.

film-ivan-gutu-pashko

Українська Бразилія

Українська імміграція у Бразилію почалася в кінці XIX століття, навіть раніше за еміграцію у Канаду, та мала чотири великі хвилі, починаючи з 1895-го по 1952 рік.
Вважається, що українська етнічна група у Бразилії нараховує близько 1 мільйона осіб, з яких 80% проживають у Парані. 100 тисяч із них мешкають у місті Куритиба, серед них родина Бойків.

Іван Бойко належить до покоління українців, які перемогли у нерівній боротьбі, адже вони боролися та вмирали за вільну та незалежну Україну, проти нацистської Німеччини та Радянського Союзу.
Сьогодні обидві імперії вже не існують, а Україна рухається до своєї другої незалежності, у боротьбі з тим же московським ворогом, проти якого боровся Іван у своїй юності.

Новинарня” висловлює щирі співчуття рідним та близьким Івана Бойка в Бразилії та в Україні.

Читайте також:
У Канаді помер Тарас Казна – фермер, який скликав бізонів українською мовою. ВІДЕО




Бразильський найманець “ДНР” арештований на два місяці і вже пішов на співпрацю з СБУ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна