Кабмін зробив крок до створення єдиного Архіву національної пам’яті. ІНФОГРАФІКА

 

Уряд зробив крок до створення Архіву національної пам’яті. Відповідне рішення ухвалено на засіданні Кабміну 21 грудня, повідомляє “Новинарня” з посиланням на прес-службу УІНП.

Зазначається, що для вільного доступу до документів КГБ в підпорядкуванні Інституту національної пам’яті створюють юридичну особу. На черзі — виділення приміщення та переміщення архівів КГБ від силових відомств.

“Нині низка силових та правоохоронних відомств (Служба безпеки України, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство оборони, Служба зовнішньої розвідки, Державна прикордонна служба, прокуратура) та суди виконують невластиві в демократичній державі функції — зберігають історичні документи репресивних органів.
Для того, щоб покласти край цій недемократичній практиці, Кабінет Міністрів України 21 грудня ухвалив Постанову «Про створення галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті». Це черговий крок на виконання Закону України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»”, – інформує прес-служба УІНП.

“Створення Архіву національної пам’яті як цивільної установи за прикладом країн Центральної та Східної Європи — це гарантія сталого вільного доступу українців до документів ЧК-ГПУ-НКВД-КГБ без політичних впливів та додаткових перешкод у вигляді спецдопусків тощо.
Наступні кроки — сформувати команду, забезпечити приміщення та перевезти документи. Тоді буде вповні реалізовано Закон про доступ до архівів. Думаю, це ще рік-два роботи”, – прокоментував голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Він запевнив, що Закон працює і отримати доступ до архівних матеріалів можна вже сьогодні.

Для цього необхідне лиш звернення до архіву та паспорт.

Як отримати БЕЗПЛАТНИЙ доступ до матеріалів КГБ?
Інфографіка Інституту національної пам’яті:
yak-otrimati-dostup-do-materialiv-kgb-dostup-do-arhiviv

“На жаль, деякі архівні установи не можуть забезпечити належний доступ, адже, наприклад не є функцією Національної поліції займатися історією. В них немає достатньої кількості працівників, не обладнані читальні зали. Для того, щоб громадяни не потерпали від цих проблем і створюється Архів національної пам’яті”, – підкреслив Володимир В’ятрович.

В УІНП нагадують, що доступ до архівів мають всі громадяни України, а також іноземці.

На сьогодні українські архіви репресивних органів СРСР — найбільша у світі відкрита збірка матеріалів комуністичного тоталітарного режиму.

В Росії доступ до документів КГБ обмежено щонайменше до 2030 року.

Як відомо, 21 травня 2015 року набув чинності Закон України “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”.
Відповідно до нього, запроваджується вільний доступ до архівів та передача їх з-під відомств силових органів до Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті. Такий крок допоможе глибше дізнатися про минуле й буде однією з гарантій неповернення тоталітарних практик у роботі правоохоронних органів та спеціальних служб незалежної України.

Сталий доступ до архівних матеріалів репресивних органів гарантований кожному на виконання Законів України та Рекомендації № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів, яка вважає можливість об’єктивно вивчати власну історію невід’ємною ознакою демократії.

Після падіння комуністичного режиму Польща, Чехія, Болгарія, країни Балтії та Центрально-Східної Європи зробили доступними секретні документи каральних органів і таємної поліції та передали їх цивільним відомствам – аналогам Українського інституту національної пам’яті.

Читайте також:
“Повернути історію людям”. Проекти УІНП до роковин завершення II Світової війни

“Володар історії”. Після розкриття правди про 28 панфіловців
Путін підпорядкував Росархів лише собі

УІНП оприлюднив архівні документи про те, як КДБ СРСР боровcя з пам’яттю про Бабин Яр

Путін=Сталін. Через “Деклярацію” ОУН 1945 року
Росія закрила доступ до всього онлайн-архіву українського визвольного руху

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна